Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

Arch of Titus MenorahГлава 21. 1-4. Двете лепти на вдовицата. 5-38. Пророчество за разрушаването на Йерусалим и Второто пришествие на Христос.

Лука 21:1.  А като подигна очи, Той видя богатите, които пускаха своите приноси в съкровищницата;

Разказът за вдовицата, която пуснала две лепти в храмовата съкровищница, е почти точно повторение на разказа на евангелист Марк (вж. тълкуванието към Марк 12:41-44).

“повдигна очи”. Дотогава Господ е разговарял с учениците Си. Сега Той оглежда хората, които влизат в храма, и вижда вдовицата.

“приноси” - по-точно “към даровете” (εἰς τὰ δῶρα), т.е. богатите прибавяли от себе си към даровете, които били в съкровищницата.

Лука 21:2.  видя също и една бедна вдовица, която пускаше там две лепти,

Лука 21:3.  и рече: истина ви казвам, тая бедна вдовица пусна повече от всички;

Лука 21:4.  защото всички тия от излишъка си пуснаха приноси за Бога, а тя от немотията си пусна цялата си прехрана, що имаше.

Лука 21:5.  И когато някои говореха за храма, че е украсен с хубави камъни и приноси, Той рече: 

Въведението към беседата за разрушаването на Йерусалим и края на света е изложено според Евангелието на Марк със съкращения (вж. тълкуванието към Марк 13:1-4).

“някои”. По всяка вероятност тук се имат предвид Христовите ученици (срв. стих 7 и Марк 13:1).

“хубави камъни”. (срв. Марк 13:1).

“приноси” (ἀναθήμασι). Това са различни дарения за храма, направени по известни поводи, като например златната лоза, подарена от Ирод Велики (Йосиф Флавий. "Юдейската война", VI, 5, 2).

Лука 21:6.  ще дойдат дни, когато от това, що виждате тук, няма да остане камък на камък, който да не бъде сринат.

Лука 21:7.  И Го попитаха, думайки: Учителю, а кога ще бъде това, и какъв ще е белегът, когато ще стане това?

“кога ще бъде това”. Очевидно питащите имат предвид само разрушаването на Йерусалим, но тъй като този факт в техните представи бил тясно свързан с гибелта на света, те не питат нищо за последното (срв. Марк 13:4).

Лука 21:8. А Той рече: пазете се, да се не прелъстите; защото мнозина ще дойдат в Мое име, говорейки, че съм Аз, и че времето приближи. Не ходете, прочее, подире им.

Тук Господ говори за предизвестията на предстоящото месианско време, времето на откриването на славното царство на Месията.

Лука 21:9.  А кога чуете за войни и бъркотии, да се не уплашите, понеже трябва това да стане първом; ала не веднага ще бъде краят.

Лука 21:10.  Тогава им рече: ще въстане народ против народ, и царство против царство;

“Тогава им рече”,  т.е. след предварителното увещание започнал да описва предстоящите бедствия.

Лука 21:11.  на места ще има големи трусове и глад, и мор, ще има и страхотии, и големи поличби от небето.

“на места”, т.е. ту там, ту на друго място.

“от небето”. Това определение се отнася както за предходните изрази "явления", така и за "знамения". Повече подробности са дадени в тълкуванията на Марк 13:6-8; Мат. 24:4-7.

Лука 21:12.  А преди всичко това ще турят ръце на вас и ще ви изгонят, като ви предават в синагоги и в тъмници и ви водят пред царе и управници, заради Моето име;

Евангелист Лука описва бедствията, които ще сполетят Христовите ученици преди това време, като цяло, в съответствие с Марк (Марк 13:9-13).

“преди всичко това”, т.е. тези бедствия ще ви сполетят още преди разрушаването на Йерусалим.

Лука 21:13.  а това ще бъде вам за свидетелство.

“ще ви бъде за свидетелство”,  т.е. чрез това ще можете да покажете верността си към Мен.

Лука 21:14.  И тъй, турете си на сърце да не обмисляте отрано, що да отговаряте,

Лука 21:15.  понеже Аз ще ви дам уста и премъдрост, на която не ще могат противоречи, нито противостоя всички ваши противници.

“уста”, т.е. способността да говорите красноречиво и убедително. Това апостолите получили при изпращането на Светия Дух върху тях (вж. Деян. 6:10).

Лука 21:16.  Ще бъдете предадени тъй също и от родители и от братя, и от роднини и приятели, и някои от вас ще умъртвят;

Лука 21:17.  и ще бъдете мразени от всички, заради Моето име;

Лука 21:18.  но и косъм от главата ви няма да загине;

“и косъм от главата ви не ще загине”. Според обичайното тълкуване (вж. напр. Тълкуванието на Евангелието от епископ Михаил Лузин) тук се говори за това, че Бог ще пази учениците, ще запази живота им, необходим за проповядването на Евангелието. Но подобно обяснение не съответства на израза в стих 16: "някои от вас ще умъртвят". По-вероятното мнение е, че тук се говори за духовното запазване на учениците - "нищо от горното няма да ви навреди в делото на вашето спасение". На това тълкуване отговаря и смисълът на стих 19, където несъмнено се говори за това, че чрез търпение в страданията Христовите ученици ще бъдат запазени за вечния истински живот (Марк 13:13). И накрая, бихме могли да разбираме това място по такъв начин, че макар апостолите и да претърпят нещастия и мъчения, то ще бъде само там, където това бъде позволено от Бога (срв. Мат. 10:30).

Лука 21:19.  с търпението си спасявайте душите си.

Лука 21:20.  А кога видите Иерусалим обсаден от войски, тогава знайте, че е наближило запустяването му;

За разрушаването на Йерусалим евангелист Лука говори, като цяло, според Марк (Марк 13:14 и сл.), но има някои особености.

“Йерусалим обкръжен от войски”. Някои (у нас епископ Михаил Лузин) предполагат, че евангелист Лука тук обяснява какво представлява "мерзостта на запустението", за която говори Марк (и Матей). Но подобно тълкуване няма основание. Обкръжаването на един град от войски все още не е "запустението"  му...

Лука 21:21.  тогава ония, които се намират в Иудея, да бягат в планините; и които са в града, да излязат из него; а които са в околностите, да не влизат в него,

“който се намират в Иудея”. Това се отнася за учениците на Христос, както е видно от стих 20 ("видите" - "знайте"). Следователно възможност за бягство от града все още ще съществува, въпреки че градът ще бъде обкръжен (стих 20).

Лука 21:22. защото тия дни са на отмъщение, за да се изпълни всичко писано.

“да се изпълни всичко писано”. Тук се подразбират многобройните пророчества за разрушаването на Йерусалим, включително пророчеството на Даниил за 70-те седмици (Дан. 9: 26-27).

Лука 21:23.  А горко на непразните и на кърмачките през ония дни; защото голяма неволя ще бъде на земята, и гняв върху тоя народ;

Лука 21:24.  и ще паднат под острието на меча, и ще бъдат откарани в плен по всички народи; а Иерусалим ще бъде тъпкан от езичници, докле се свършат времената на езичниците.

“под острието на меча”. По-точно, "от устата на меча" (στόματι μαχαίρας). Мечът е представен като хапещ звяр (вж. Бит. 34:26; Втор. 13:15). Според Йосиф Флавий при обсадата и превземането на Йерусалим загиват около един милион евреи.

“ще бъдат откарани в плен”.  Деветдесет и седем хиляди души са отведени в плен - повечето от тях в Египет и други провинции.

“Йерусалим ще бъде тъпкан от езичници”. Тук градът е представен като личност, към която езичниците ще се отнасят с изключително презрение (срв. Ис. 10:6; Откр. 11:2).

“докле не свършат времената на езичниците”, т.е. докато не изтече периодът от време, определен за езичниците, за да изпълнят Божия съд за еврейския народ (св. Йоан Златоуст). Тези "времена" (καιροί) трябва да приключат с второто пришествие на Христос (срв. стихове 25-27), което трябва да настъпи, докато слушателите на тази реч са още живи (стих 28: "вдигнете главите си"). Следователно не може да става дума за дълъг период от време, а оттам и за пророчество за падането на езичеството при Константин Велики, а още по-малко за обръщането на "целия брой езичници" (Римл. 11:25) към Христос. Ясно е, че под идването на Христос тук ще трябва да се разбира не Неговото идване преди края на света, а идването Му в Светия Дух, или пък речта за второто пришествие трябва да се разглежда като изречена в духа на старозаветните пророчества (вж. тълкуванието към Мат. 24).

Лука 21:25.  И ще бъдат поличби по слънцето и месечината и по звездите, а по земята тъга у народите от недоумение и от морския шум и вълнение;

Второто пришествие ще бъде предшествано от особени знамения, за които говори евангелист Лука, доближавайки се повече до Евангелието на Марк (вж. Марк 13:24-31).

“поличби по слънцето”. Срв. Марк 13:24.

“тъга у народите от недоумение”. По-точно: тъгата на народите в безнадеждно състояние на духа пред шума на морето и вълните (шумът на морето и вълнението му е именно това, пред което хората ще застанат в безнадеждно състояние на духа, συνοχὴ ἐθνῶν ἐν ἀπορίᾳ).

Лука 21:26.  тогава човеците ще примират от страх и от очакване онова, което има да връхлети върху вселената, понеже и силите небесни ще се разклатят,

“примират от страх”. Тъй като образите стават все по-силни, тук трябва да видим не просто безсилие, а направо изпускане на последния дъх на хората. Затова по-точният превод: “ще издъхват от страх” (ἀποψυχόντων ἀνθρώπων ἀπὸ φόβου).

“силите небесни ще се разклатят”. Това ще бъде причината за необикновеното вълнение на морето и за други смущения в света.

Лука 21:27.  и тогава ще видят Сина Човечески да иде на облаци, със сила и слава голяма.

Лука 21:28.  А когато почне това да се сбъдва, изправете се тогава и подигнете главите си, защото се приближава избавлението ви.

“избавлението ви” е същото като "отмъщение за избраните" (Лука 18:7). Ще започне съдът над нечестивите и прославата на онези, които страдат за името на Христос.

Лука 21:29.  И каза им притча: погледнете смоковницата и всички дървета:

Както смокинята, когато разцъфнат листата ѝ, показва настъпването на лятото, така и появата на тези знамения и преобразяването на вселената са знак, че идва "лятото", т.е. Божието царство, което за праведните идва като лято след зимата и бурята. В същото време за грешниците тогава идва зимата и бурята. Защото те смятат сегашния век за лято, а бъдещият век е буря за тях. (блаж. Теофилакт).

Лука 21:30.  кога вече покарат, и вие виждате това, сами знаете, че е вече близо лято.

Лука 21:31.  Тъй, и кога видите това да се сбъдва, знайте, че е близо царството Божие.

Лука 21:32.  Истина ви казвам, няма да премине тоя род, докле всичко това не се сбъдне.

Лука 21:33. Небе и земя ще премине, ала думите Ми няма да преминат.

Лука 21:34.  Прочее, внимавайте над себе си, да не би сърцата ви да бъдат отегчавани с преядане, пиянство и житейски грижи, и да ви застигне оня ден внезапно;

Увещателният характер в завършека на тази реч се наблюдава и при Матей, и при Марк, но при Марк и Матей увещанието е много по-опростено и кратко (срв. Марк 13:33 и сл.; Мат. 24:42).

“преядане” - по-точно: "махмурлук" като резултат от снощното опиянение (κραιπάλῃ), за разлика от пиянството (μέθῃ).

“оня ден”, т.е. денят на Второто Пришествие и съда.

“да ви застигне”. Този ден е олицетворен като неочаквано застигащ хората.

Лука 21:35.  защото той ще настъпи като примка върху всички живеещи по цялото земно лице;

Този ден ще настъпи внезапно и както ще бъде ден на награда за всички верни служители, така ще бъде и ден на наказание за всички, които не са на висотата на своето предназначение и не са подготвени за великия ден. 

“като примка” (παγὶς) - мрежата, която ловците хвърлят върху животни или птици (срв. Ис. 24:17).

Лука 21:36.  и тъй, бъдете будни във всяко време и се молете, за да можете избягна всичко онова, което има да стане, и да се изправите пред Сина Човечески.

“във всяко време”. Този израз е по-правилно свързан с думата "молете се" (δεόμενοι), защото Господ говори и по-горе за постоянната молитва (Лука 18:1-7).

“за да можете” е целта и заедно с това съдържанието на молитвата. Според най-добрите кодекси тук се чете: да имате сила, да можете (κατισχύσατε, а не καταξιωθῆτε).

“избягна всичко онова”, т.е. да преминете благополучно всички опасности, които ще ви сполетят, и да спасите живота си, т.е. положението си на Божии избраници (срв. стих 19 и Лука 18:7).

“да се изправите през Сина Човечески” (срв. Марк 13:27). Избраните ще бъдат поставени (σταθῆναι) пред Христос от ангелите и ще образуват избрана свита около Него (срв. 1 Сол. 4:17). Тук не се говори за съда над тези избрани от Бога.

Лука 21:37.  Денем Той поучаваше в храма, а нощите, като излизаше, прекарваше на планината, наречена Елеонска.

Ето един общ преглед на дейността на Христос през последния период от живота Му. През деня Господ продължава да говори в храма като учител, без да се страхува от врагове, но през нощта се оттегля на Елеонската планина (срв. Марк 11:19).

Лука 21:38.  И целият народ подраняваше при Него в храма да Го слуша.

 

 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/d43pw 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum