Мобилно меню

4.7831325301205 1 1 1 1 1 Rating 4.78 (166 Votes)

434204988 10161519479813151 904130502859111583 nАтинският съд оправда гръцкия журналист Димитрис Аликакос и издателството „Еккремес“ след петгодишен съдебен процес. Делото беше заведено срещу тях по жалба на Константийски архиепископ Аристарх и Йераполски архиепископ Исидор от Йерусалимската патриаршия за разпространение чрез пресата на тайната на личен разговор и за нарушаване на закона за личните данни.

Делото е заведено заради книгата на журналиста Изкуплението – за светата светлина, както на гръцки се нарича Благодатният огън. В книгата си, публикувана през 2019 г., журналистът е включил свидетелски показания на членове на Божигробското братство, които разказват, че запалването на Благодатния огън на Великден в храма на Божи гроб не е чудо, а е естествен процес с човешко участие.

Двамата ищци твърдят, че без тяхно знание журналистът е използвал споделена от тях информация за книгата си, разпространил е техни видеозаписи без тяхно съгласие, които са ги компрометирали. Аликакос е обвинен, че се е преструвал на вярващ поклонник и че с измама е получил изявления от духовници, които не са знаели, че пише книга. Поради тази причина те, както и Йерусалимската патриаршия, „са претърпели морални щети“. В исковете се подчертава също, че в резултат от публикуването на книгата много православни вярващи все повече се съмняват в своите свещеници.

Атинският съд обаче реши, че видеото с участието на архиеп. Исидор, което показва запалването на свещите в гробницата от човешка ръка, е автентично.

Журналистът посвещава победата си в съдебното дело на баща си, който е свещеник и е бил свидетел на началото на процеса срещу сина му, но за съжаление не е успял да дочака неговото оправдаване. Журналистът твърди, че през тези пет години той е получил много подкрепа, но и много упреци, и въпреки това настоява, че не е фалшифицирал нито едно твърдение, не е клеветил никого, не е навредил никому, не е лъгал, спазвал е изцяло журналистическата етика и се е опитвал да докаже очевидното и самоочевидното.

Професорът по богословие от Атинския университет Петрос Панайотопулос смята, че за православните в Йерусалим въпросът за Благодатния огън се е превърнал в проблем на идентичността, с което се обясняват острите реакции срещу опитите да се говори за него като за обикновен празничен пасхален обряд, а не за свръхестествено събитие.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dy8wa 

Разпространяване на статията: