Мобилно меню

4.8230088495575 1 1 1 1 1 Rating 4.82 (113 Votes)

Левиафан2Защо християните не бива да се обиждат от новия филм на Звягинцев, а напротив – трябва да благодарят на режисьора за подетия разговор за Църквата, която липсва на всички ни.

Почти всички се съгласяват, че филмът „Левиатан“ е „антиклерикален“, дори „антицърковен“, … но дали това наистина е така?

В началото няколко думи за самия филм. Имаше доста филми с подобни сюжети: корумпираната местна власт измита от пътя си малкия човек, който кой знае защо ѝ пречи, а пък той се бори за правата си. Споменава се като източник една история, случила се в Америка, но със същото започва още „Илиада“ на Омир – цар Агамемнон отнема от Ахил, сина на Пелей, младата Бризеида.

Казвате: твърде безутешна картина, в живота не се случва така, както във филма… Ами случва се и още как – спомнете си за случая „Кушчовская“. Там години наред безогледно управляват бандитите, докато местните власти си затварят очите, и едва след като в една къща са убити 12 души накуп, идва следствена група от Москва и доста трудно разплита това кълбо.[i]

Цялата статия: Разговор за Църквата, която липсва на всички ни

4.4285714285714 1 1 1 1 1 Rating 4.43 (35 Votes)
Принц Каспиан и ТръмкинРежисьор: Андрю Адамсън.

В ролите: Бен Барнс, Джорджи Хенли, Скандар Кейнс, Уйлям Моузли, Анна Попълуел, Серджо Кастелито, Питър Динклидж, Уоруик Дейвис, Винсент Грас.

Продукция на Уолдън/Дисни. 

Второто приключение на К.С. Луис в Нарния, „Принц Каспиан” е вмъкнато между две спечелили си любов и известност творби „Лъвът, вещицата и гардеробът” и „Плаването на разсъмване”. Намирайки се между страховитото творческо и алегорично постижение на първата и ободряващата, поетична одисея на другата, вторият опит на Луис сякаш е доста непохватен.  
Цялата статия: Хрониките на Нарния: Принц Каспиан (2008)

4.28 1 1 1 1 1 Rating 4.28 (25 Votes)
deepmagic.jpg,...Християните ценят тази история, понеже тя е в съзвучие с драмата на нашето спасение на кръста, но в това тяхно отношение има нещо озадачаващо, понеже събитията в Нарния не се разиграват по традиционно поддържаната от западните християни версия...'

В допълнение към обзора си, публикуван преди няколко дни на www.NationalReview.com (както и в  “Дрешникът” [тук] и в “Двери” [тук] с изричното разрешение на авторката - Б.Р.), написах и следващия по-долу нов коментар – този път за публикуване на www.Beliefnet.com в деня на официалната премиера на филма. Той покрива малко по-задълбочено богословската му ангажираност.
Цялата статия: "Хрониките на Нарния" - един богословски поглед върху филма

4.5333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.53 (30 Votes)
Всеки режисьор, който се опитва да филмира някоя особено близка до сърцата на хората книга, би трябвало да очаква полагащия му се дял от порицания и хули. Просто питайте Питър Джаксън – неуморния гений зад трилогията "Властелинът на пръстените" или когото и да е от множеството режисьори на филмите за Хари Потър. Спечелилият известност с "Шрек" Андрю Адамсън е поредният, който доброволно се подлага на нападки със своята нова и величествена продукция върху книгата на К.С.Луис "Хрониките на Нарния: Лъвът, вещицата и дрешникът."
Цялата статия: Хрониките на Нарния: Лъвът, вещицата и дрешникът

4.6190476190476 1 1 1 1 1 Rating 4.62 (21 Votes)
С издаването й през 1950 – 1956 седемтомната  хроника “Нарния“ – алегория на библейската битка между Доброто и Злото - става бестселър в не една и две западни литературни класации. След падането на Берлинската стена през 1989 г., книгите на най-популярния англикански богослов и философ на 20-ти век, кеймбриджкия професор К. С. Луис, станаха едно от любимите произведения и в страните на бившия Източен блок в Централна Европа. По популярност в жанра християнска литература “Нарния“ е надмината само от евъргрийна от 17 век насам – “Пътешественикът“ на Джон Бънян и дели второ място с “Властелинът на пръстените“ на Толкин. До днес книгата е издадена в над 90 милиона екземпляра на 29 езика.
Цялата статия: Филмовият проект “Нарния” по К. С. Луис излиза преди Коледа
Страница 1 от 2