Старецът Паисий и „праведните помисли“
- Детайли
- Монах Михаил (Хаджиантониу)
Зная, че в ума на много от читателите на книгата ни „Не съдете, за да не бъдете съдени“ се върти една мисъл: „Ами праведните помисли*, които проповядваше старецът Паисий? Те бяха един от стълбовете на личността и на обучението му. Какво ще кажете по тази тема?”
Всеизвестен е един негов много удачен пример – за пчелата, която лети в някоя градина и посещава всички красиви цветя, а на връщане в кошера си разказва на останалите за разнообразието от цветове и красотата им. Но когато в градината се „поразходи” някоя муха, тя ще отиде там, където има тор и нечистотии и като се върне, ще сподели с другите мухи как си е прекарала „по тези места”.
Първо, трябва да отбележим огромния резонанс на личността и учението на стареца Паисий във всички балкански страни и цялото Православие. От София до Париж − по целия свят са ми показвали книги на стареца, издадени на местния език. Не знам друга духовна личност или светец в нашето съвремие или в по-ранен период, която тъй силно да е повлияла на толкова голяма част от Православието и не само. Това е нещо като нова евангелизация на Православието.
Акатист на преподобния Антоний Велики
- Детайли
- -
Акатист към преподобния наш отец Антоний Велики
Кондак 1
Избрани чудотворче и дивни угодниче Христов, преподобни отче Антоние, с любов възхваляваме богоугодния ти живот и принасяме пред Бог благодарствена песен за тебе. Ти, който имаш велико дръзновение пред Господ, освободи ни от всякакви беди, та с радост да ти пеем: Радвай се, преподобни отче Антоние!
Икос 1
Възлюбил от детството си ангелския живот, ти пожела да живееш по Божите заповеди и с трепетно за Господ сърце ти устреми ума си към божествената сила, като отхвърли временното и земното. Така и ние по Божи промисъл се удивяваме на тебе и с вяра ти казваме: Радвай се, достойни сине на благочестиви родители! Радвай се ти, който още от детството си последвал Христос! Радвай се ти, който не последва земната суета! Радвай се, усърден градинарю на Христовата градина! Радвай се, велики основоположнико на пустиножителите! Радвай се ти, който желаеш спасението на всички! Радвай се ти, който показа пътя на истинното монашество! Радвай се, светилниче, запален с божествен огън! Радвай се, несъкрушима скала на Христовата вяра! Радвай се, защото си осеян с благодатта на Светия Дух! Радвай се, защото си облагодетелстван с дар на чудотворство. Радвай се, преподобни отче Антоние, основоположнико на пустинническия живот!
Становище относно процедурата за преместване на атонски монаси от Света гора
- Детайли
- Александър Смочевски
Левкийски епископ Климент, който беше хиротонисан на 15 декември миналата година и стана викарий на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, е първият архиерей в новата история на БПЦ, който произхожда от монашеската общност на Света гора, като брат на Зографската св. обител. Това породи дискусии в църковните среди, поради което публикуваме становището на експерт по канонично право относно процедурата, предвидена от светогорския устав и църковните канони за напускане на Света гора и приемане на епископско ръкоположение и служение в друга юрисдикция (извън тази на Атон, който е в юрисдикцията на Константинополската Вселенска патриаршия). Ето и текста на становището:
Св. апостол Павел ни наставлява: „Всичко да става с приличие и ред“ (1 Кор. 14:40). Действително в Църквата Христова всичко следва да става с приличие и ред, т. е. като съблюдаваме стриктно, в степента на възможното, на заповяданото нам от Св. Писание, свещените правила на Църквата, както и от уставите на всяка поместна православна църква. Поради възникналия интерес в църковните среди относно конкретната процедура при окончателно напускане на светогорски монах, йеродякон или йеромонах от обителта на неговото покаяние, както и за по-голяма яснота публикуваме по-долу каноническо становище, в което въпросът е анализиран подробно и изчерпателно с позоваване на съответните извори.
Св. Антоний: Животът и смъртта зависят от нашия ближен
- Детайли
- Св. Антоний Велики
1. Когато пребивавал в пустинята, веднъж светият отец Антоний бил нападнат от мрачни мисли. Той казал на Бога: „Господи, искам да бъда спасен, но тези мисли не ме напускат! Какво да правя в мъката си?“. Малко след това, ставайки, за да излезе, Антоний видял човек като него. Той седял и работел, после оставил работата си, за да се моли, отново сядал да плете въже и пак се изправял, за да се моли. И Антоний чул ангел да му казва: „Прави така и ще бъдеш спасен!“. При тези думи Антоний почувствал голяма радост и решителност. И като постъпвал така, той бил спасен.
2. Същият отец Антоний, изследвайки дълбочината на Божиите съдби, попитал: „Господи, как става тъй, че някои умират в цветуща възраст, докато други достигат до пределна старост? Защо има бедни и богати? Как става тъй, че беззаконниците се обогатяват, а праведниците са в нужда?“. Чул се глас, който му отговорил: „Антоние, занимавай се със себе си, понеже това са съдби Божии и нищо не ще те ползва да ги знаеш!“.
3. Попитали отец Антоний: „Какво трябва да се спазва, за да се угоди на Бога?“. Старецът отговорил: „Спазвай това, което ще ти препоръчам: където и да ходиш, имай Бога през цялото време пред очите си; каквото и да правиш, постъпвай според свидетелството на Св. Писание; в каквото място и да се намираш, не се мести лекомислено! Пази тези три предписания и ти ще бъдеш спасен!“.
Да останеш верен на Христос и Евангелието
- Детайли
- -
Възвание в навечерието на Рождество Христово по стар стил на свещеници и миряни на РПЦ, останали в Русия и неприемащи войната
Това Изповедание на вярата е съставено от църковни хора, духовници и миряни, които в по-голямата си част живеят в Русия. Те са решили да не се подписват, за да не предизвикат репресивни ответни действия срещу тях и близките им. Възванието е публикувано в „Новая газета Европа“ и гласи:
Ние, духовниците и миряните, чеда на Руската православна църква – включително и тези от нас, които в момента са разпръснати в различни страни и принадлежат към други юрисдикции – вярваме и изповядваме, че независимо от земните обстоятелства и изискванията на земните власти, всички ние сме призвани да свидетелстваме пред света за учението на Иисус Христос и да отхвърляме това, което е несъвместимо с Евангелието. Никакви земни цели или ценности не могат да бъдат поставяни от християните над или вместо истината, разкрита в учението, живота и личността на Иисус Христос.
Словото стана плът |
---|