Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Screenshot 2024 10 02 at 22 35 59 Многая лета Протоиерей Андрей ЛемешонокПроизнасянето на молитвения призив „за много години“ от дякона или от свещеника и изпяването му от певеца, певците или хора, или от всички присъстващи е една утвърдила се практика. Това става обикновено в края на дадено богослужение, но също така по различни поводи извън богослужебните последования, когато присъстващите са православни християни. Традицията е много стара, като в различните поместни православни църкви тя показва малки различия, но се поддържа устойчиво, макар и да е нещо извън текста на което и да е от богослуженията.

Както е известно, в строежа на богослужебните ни последования (включително и в литургията) има много по-късни наслагвания, които не са от авторите на първичния вариант. Но щом веднъж се привмъкнат и наложат, сетне се забравя кога и от кого са въведени и остават непроменени. Един от пресните примери е с привмъкването на думите „Пресвета Богородице, спаси ни!“ съвсем по средата на предпоследния молитвен призив в ектениите, с което се прекъсва възгласът на дякона или свещеника. Тези думи лесно се привмъкнаха преди няколко десетилетия и сега трудно се изкореняват, особено ако църковното началство не обръща внимание на този модернизъм.

Цялата статия: За многолетствията

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (27 Votes)

960x540Молебен канон към св. мъченик Мамант

(памет на 2 септември)

Творение на преподобни Герасим от „Малката Света Анна“

Свещеникът: Благословен Бог наш…

Четец, 142 псалом: Господи, чуй молитвата ми, послушай молбата ми по Твоята истина; чуй ме по Твоята правда и не влизай в съд с Твоя раб, защото пред Тебе няма да се оправдае нито един от живите. Врагът преследва душата ми, натъпка в земята живота ми, принуди ме да живея в тъма като отдавна умрелите, - и отпадна в мене духът ми, онемя в мене сърцето ми. Спомням си за стародавните дни, размишлявам за всички Твои дела, разсъждавам за делата на Твоите ръце. Простирам към Тебе ръце; душата ми е към Тебе като жадна земя. Чуй ме по-скоро, Господи: духът ми изнемогва; не скривай лицето Си от мене, за да се не уподобя на ония, които слизат в гроб. Дай ми да чуя рано Твоята милост, защото на Тебе се уповавам, Господи. Посочи ми (Господи) пътя, по който да вървя, защото към Тебе възнасям душата си. Избави ме, Господи, от моите врагове: към Тебе прибягвам. Научи ме да изпълнявам Твоята воля, защото Ти си мой Бог; Твоят благ Дух да ме води в земята на правдата. Заради Твоето име, Господи, оживи ме; заради Твоята правда избави от напаст душата ми и по Твоята милост изтреби враговете ми и погуби всички, които угнетяват душата ми, защото аз съм Твой раб.

Цялата статия: Молебен канон към св. мъченик Мамант

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

Кондак 1

На нашата водителка в бран и Владичица Богородица заради преславното и дивно явяване на нейната света икона пред народа в богоспасявания град Киев пеем тази благодарствена песен: Богородице, като всеблага застъпница за християнския род, освободи ни от всякакви беди и ни защити от всички видими и невидими врагове, за да ти пеем: Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Кондак 1                                                                           

Взбранной Воеводе, Владычице нашей Богородице, преславным явлением иконы Ея Святыя, люди богоспасаемаго града Киева дивно посетившей, благодарственное возглашаем пение. Ты же, яко Всеблагая Заступнице рода христианскаго, от всяких нас бед свободи, и от всех враг видимых и невидимых защити, да с верою Тебе зовем: Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Икос 1

Царице на ангелите и Владичице на всички твари, Пречиста Дево Богородице, с милостивото явяване на твоя свят образ в древност ти озари благодатно богоспасяемия град Псков, а сега – град Киев и изля върху верните потоци от чудеса. Затова с усърдие и любов падаме пред пречистия ти образ и отправяме умилителни моления към твоето милосърдие и застъпничество, като казваме с почит:

Радвай се, преблага наша царице и наша надеждо, Богородице!

Радвай се, приятелко на сираците и закрилнице на странниците!

Радвай се, радост на скърбящите и покровителко на онеправданите!

Радвай се ти, която виждаш нашата беда и нашата скръб!

Радвай се ти, която ни помагаш, защото сме немощни, и ни упътваш като странници!

Радвай се, защото нямаме друга помощ, освен тебе, нито друга застъпница!

Радвай се, защото нямаме друга блага утешителка освен тебе, Богомайко!

Радвай се, защото ни пазиш и покровителстваш навеки!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 1

Ангелов Царице и всея твари Владычице, Пречистая Дево Богородице, милостивым явлением нам образа Твоего Святаго, древле богоспасаемый град Псков, а ныне град Киев благодатно озарила еси и струй чудес от него источила еси верным. Темже со усердием и любовию припадающе ко Пречистому Твоему образу, умиленныя моления возсылаем милосердому Твоему к нам заступлению и со страхом зовем:

Радуйся, Царице наша Преблагая, Надеждо наша Богородице!

Радуйся, Приятелище сирых и странных Предстательнице!

Радуйся, скорбящих Радосте и обидимых Покровительнице!

Радуйся, яко зриши нашу беду, зриши нашу скорбь!

Радуйся, помогаеши нам, яко немощным, окормляеши нас, яко странных!

Радуйся, яко не имамы иныя помощи, разве Тебе, ни иныя Предстательницы!

Радуйся, яко не имамы Благия Утешительницы, токмо Тебе, о, Богомати!

Радуйся, яко да сохраняеши нас и покрываеши во веки веков!

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 2

Всенепорочна Владичице, като виждаме твоето неизмеримо милосърдие и многото чудеса, извършени и извършвани чрез твоите свети икони, с които като с богосветли звезди си украсила целия християнски свят, ние те величаем, защото с твоето благоволение си възвеличила нашия род. Пред твоя чудотворен образ падаме на колене и с любов пеем на твоя Син Христос Бог: Алилуйя!

Кондак 2

Видящи милосердие Твое неисчетное, Всенепорочная Владычице, и многая чудеса, Тобою явленная и присноявляемая чрез Святыя иконы Твоя, имиже, яко звездами богосветлыми, весь мир христианский украсила еси, величаем Тя, возвеличившую род наш Твоим благоволением, и с любовию припадаем к Чудотворному Образу Твоему, поюще Сыну Твоему Христу Богу: Аллилуиа.

Икос 2

Всички верни киевски жители видяха как светият образ на Божията майка чудесно се изобрази на стъклото на кивота и силно се удивиха, а като гледаха благоговейно с телесните си очи изцеряващата икона, побързаха всички да извикат към по-почитаната от херувимите и несравнено по-славната от серафимите:

Радвай се, защото твоят почитан образ предивно, без съдействие на човешки ръце се изобрази върху стъклото на кивота!

Радвай се, защото с това явяване ти зарадва и умили всички вярващи!

Радвай се, Пречиста, която милостно поглеждаш на смирението ни, чуваш гласа ни и очистваш всичките ни беззакония!

Радвай се, Дево, която с живоносната си Рожба умъртви змията!

Радвай се, Богородителко, защото с Твоите молитви ни помагаш да достигнем вечния живот!

Радвай се ти, която роди Божието Слово и с росата на молитвите си угасяваш пламъка на нашите страсти!

Радвай се, блага Утешителко, която с майчините си молитви усмиряваш бурите в сърцата ни!

Радвай се ти, която наставляваш в молитвите твоите раби и помагаш да се простят многото ни прегрешения!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 2

Видеша вси вернии люди Киевския, яко Святый образ Божия Матери чудесно отобразися на стекле кивота, зело удивишася и с благоговением взирающе на цельбоносную икону телесныма очима, потщашася сице возопити Честнейшей Херувим и Славнейшей без сравнения Серафим:

Радуйся, яко Образ Твой Честный предивно, без содействия рук человеческих на стекле кивота отобразишася!

Радуйся, всех верных явлением сим зело возрадовавшая и умилившая!

Радуйся, Пречистая, призирая на смирение, слышиши глас наш и вся очищаеши беззакония наша!

Радуйся, Дево, мертва змия живоносным Рождеством Твоим соделавшая!

Радуйся, Богородительнице, жизнь нестареющую улучити нам помагаеши молитвами Твоими!

Радуйся, Слово Отчее рождшая, пламень страстей наших росою молитв Твоих погашающая!

Радуйся, Благая Утешительнице, Матерними молитвами Твоими бури сердец наших утишающая!

Радуйся, исправляя молитвы рабов Твоих, разрешение многих наших прегрешений подающая.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 3

Благодатна, силата на Всевишния тe направи непресъхващ извор на утешение за бедстващите, претърпели множество скърби, и помощница на изкушаваните. А на нашия народ, който люто страда от неверие и заблуди, милостиво си благоволила да покажеш това благодатно съкровище – твоя чудотворен образ в храма „Свето Въведение“ като знак на твоята милост към нашата земя, за защита от видимите и невидими врагове; затова, подкрепяни от Божията помощ, пеем на Спасителя: Алилуйя!

Кондак 3

Сила Вышняго содела Тя, Благодатная, источник неоскудевающ утешения бедствующим. Многи бо скорби, претерпевши, можеши и искушаемым помощи. Людем же нашим, люте страждущим от неверия и заблуждения, благоволила еси милостивно явити благодатное сокровище сие – Чудотворный Образ Твой, – во храме Свято-Введенском в знамение милости Твоея ко земле нашей, в защиту от враг видимых и невидимых, тем же помощию Божиею подкрепляемы, Спасителю Богу поим: Аллилуиа.

Икос 3

Както някога царят заповяда при Тихвинската икона да се посели братство, за да въздава слава на тебе, Пречиста, и да отправя молитви за целия свят, така и сега Киевският митрополит Владимир нареди да се направи обител и братята, събрали се пред твоя новоявен чудесен образ, да принасят моления за всички хора и да ти пеят:

Радвай се ти, която със своето явяване си осветила Киевската земя!

Радвай се ти, която даруваш облекчение и свобода на притесняваните!

Радвай се, милостива наставнице на ненаучените!

Радвай се, премъдра вразумителко на неразумните!

Радвай се, всестрашна заплаха за несправедливите!

Радвай се, всеблага застъпнице на обидените!

Радвай се ти, която прогонваш духа на униние и боязън!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 3

Якоже древле царь повеле при Тихвинской иконе братии поселитися и славу, Тебе Пречистей, воспевати и о всем мире молитву приносити. Тако и ныне повеле митрополит Владимир обители быти и братиям собравшимся пред Твоим новоявленным чудным образом моления о всех людех приносити и воспевати Ти:

Радуйся, освятившая землю киевскую Своим явлением!

Радуйся, утесняемым ослабу и свободу дарующая!

Радуйся, ненаказанных Милостивая Наказательнице!

Радуйся, неразумных Премудрая Вразумительнице!

Радуйся, обидящих Всегрозная Устрашительнице!

Радуйся, обидимым Всеблагая Заступнице!

Радуйся, духа уныния и боязни отгнание.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 4

Пренепорочна Дево, като лъчезарна звезда, като нова проява на твоята милост днес си явила твоята почитана икона „Погледни на смирението“ на вярващите от богоспасяемия град Киев, за да ce утвърди благочестието и да укрепне православната вяра у хората във времето на нови изпитания, безредици и зли нападения, повдигани от враговете на вярата и отечеството. Като видяхме в това явяване знак на огромната Божия грижа за нашата земя, царице на небето и земята, с трепет и благоговение ти казваме: ти си непобедим щит и неразрушима стена за тези, които те възхваляват и пеят на Бога: Алилуйя!

Кондак 4

Яко лучезарную звезду, яко новое знамение милости Своея явила еси ныне, Пренепорочная Дево, верным богоспасаемаго града Киева, честную икону Твою «Призри на смирение» в годину новых испытаний, нестроений и злых развращений врагами веры и Отечества нашего воздвизаемых, да утвердится благочестие и да укрепится вера православная в людех. Мы же в сем явлении уразумев знамение велия попечения Божия о месте сем, со трепетом и благоговением глаголем Ти, Царице Небесе и земли: „Ты еси нам щит непобедимый и стена необоримая“ восхваляющих Тя и воспевающих Богу песнь: Аллилуиа.

Икос 4

Като чуха за дивното чудо на явяването на твоята света икона в град Киев, преблагословена Царице на небето и земята, всички хора се устремиха към твоя храм, гледаха и се дивяха на това чудо, и с благоговение и радост се покланяха на твоя чудотворен образ, като ти пееха хвалебно:

Радвай се ти, която си придобила благодат у Бога и си възвеличена повече от ангелите и всички светии!

Радвай се, майко Божия, която си родила силния в бран Христос и ни избавяш от скърби и люти вражески нападения!

Радвай се ти, която неизказано роди Животодавеца Христос, защото оживотворяваш нас, мъртвите по душа!

Радвай ce, Владичице, която си родила Пресвятото Слово и освещаваш нашите осквернени сърца!

Радвай се, Милостива, която протягаш към нас ръка за помощ, та спасявани винаги да те прославяме!

Радвай се, Дево, зарадвана от Бога, която ни изпращаш твоята милост и угасяваш въглените на нашите страсти!

Радвай се ти, която запалваш угасналия светилник на сърцата ни!

Радвай се ти, която умилостивяваш за нас Съдията, твоя Син!

Радвай се ти, която ни освобождаваш от нечистите страсти и ни удостояваш с вечна слава!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 4

Слышавше о дивном чудеси явления Святыя иконы Твоея во граде Киеве, Преблагословенная Царице Неба и земли, вси людие подвигошася во храм Твой взирающе и дивяще чудеси сему и со благоговением и радостию поклоняшеся Чудотворному Образу Твоему и хвалебне зовуще Ти:

Радуйся, Обретшая благодать у Бога и больше Ангелов и всех святых возвеличенная!

Радуйся, Мати Божия, крепкаго во бранех Христа рождшая, избавляющая нас от печалей и лютых нападений вражиих!

Радуйся, рождшая Живодавца Христа несказанно, мертвых нас душами оживотворяющая!

Радуйся, Владычице, освящающая оскверненныя сердца наша, яже Пресвятое Слово рождшая!

Радуйся, Милостивая, простирающая нам руку помощи, да спасаемии, выну ублажаем Тя!

Радуйся, Дево Богорадованная, кроплением милости Твоея погашающая углие страстей наших!

Радуйся, угасший светильник сердец наших возжигающая!

Радуйся, сотворяющая милостива нам Судию, Сына Твоего!

Радуйся, нечистых страстей нас свобождающая и славы вечныя сподобляющая!

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая!

Кондак 5

Когато се яви чудото от твоята икона, вярващите се зарадваха, а невярващите се учудиха, как е възможно това, но го проучиха, познаха силата на Пречистата и скоро заявиха, че това не е човешко дело. А ние отново и отново се дивим на твоята милост и се надяваме Господ, Царят на славата, милостно да погледне на нашата недостойна молитва и да чуе молбите на всички, които с вяра призовават святото ти име и викат към твоя Син: Алилуйя!

Кондак 5

Егда явися чудо от иконы Твоея, вернии возрадовашася, а невернии удивляхуся «како сие может быти» и изучаху сие и познаваху силу Пречистыя и по недолзе времени возгласиша привселюдно яко сие нерукотворно быша, мы же паки и паки милости Твоей дивляемся, яко да нашу недостойную молитву призрит Господь, Царь Славы и послушает прошения всех с верою призывающих имя Твое Святое, и Сыну же Твоему зовущих: Аллилуиа.

Икос 5

Възсия за нас светозарна благодат от чудотворната ти икона, богоизбрана Отроковице, а ние падаме пред нея със сълзи и ти се молим: разпръсни облака на връхлетелите ни изкушения и беди, за да ти казваме с радост:

Радвай се, всевъзпявана небесна врата, която ни отваря вратата към спасението!

Радвай се, Чиста, която протягаш към нас ръка за помощ и ни извеждаш от дълбините на страданията ни!

Радвай се, най-свята, която роди невеществената Светлина и ни освобождаваш от мрака на страстите!

Радвай се, радост на ангелите, красота на праведниците, надежда на вярващите и наша закрилница!

Радвай се, мосте, превеждащ към непреходния живот тези, които с вяра и любов те величаят!

Радвай се, Дево, защото въздигаш вярващите, които те възпяват и се покланят на твоя свят образ!

Радвай се ти, която ни наставляваш в добродетелите на небесното царство и в божествения покой!

Радвай се ти, която протягаш към нас ръка да ни помогнеш и да ни насочиш към спасителното пристанище!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 5

Возсия нам благодать светозарная от чудотворныя иконы Твоея, Богоизбранная Отроковице, пред Нею же со слезами припадающе, молимтися: отжени облак нашедших на ны искушений и бед, да вопием Ти радостно:

Радуйся, Всепетая, Дверь Небесная, отверзающая нам дверь спасения!

Радуйся, Чистая, руку помощи нам простирающая и из глубины болезней возводящая!

Радуйся, Святейшая, Свет Невещественный рождшая, тьмы страстей нас свобождающая!

Радуйся, Ангелов Радосте, праведников Доброта, верных Надежда и наше соблюдение!

Радуйся, Мосте, к Жизни Несостареющейся приводящий, верою и любовию Тя величающии!

Радуйся, возносящая рог верных, поющих Тя, Дево, и поклоняющихся честному образу Твоему!

Радуйся, наставляющая к добродетели Небеснаго Царствия и покоя Божественнаго!

Радуйся, руку помощи нам подающая и ко пристанищу спасительному направляющая!

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая!

Кондак 6

Майко Божия, твоят свят храм в град Киев стана вестител на неизказаните ти чудеса, защото чрез тебе, чиста Дево, в него се изпълни Божият промисъл за нас, когато ти, небесна царице, милостиво чу съкровеното желание на сърцата ни да украсим с венец от скъпоценни камъни пречудния ти лик. И ние грешните и недостойните смирено идваме при твоя преславен образ и с покаяние от дълбините на душата си казваме: Владичице, спаси нас, които загиваме от многото си прегрешения, та винаги да благодарим и да величаем тебе, нашата бърза и чудна помощница, като пеем на Бога: Алилуйя!

Кондак 6

Проповедник неизреченных чудес Твоих, Мати Божия, явися святый храм Твой во граде Киеве, в нем бо дивное Божие смотрение о нас Тобою, Дево чистая, исполнися. Егда сокровенное желание сердца нашего украсити пречудный лик Твой, Царице Небесная, драгоценным венцем из каменей честных, милостивно услышала еси. Нас же грешных и недостойных, прилежно притекающих к преславному образу Твоему, в покаянии зовущих из глубины души: „Владычице, спаси ны погибающия от множества прегрешений наших, да выну благодарим и величаем Тя, нашу скорую и дивную помощницу, поя Богу: Аллилуиа“.

Икос 6

Както в древност юдеите носеха злато и сребро за скинията, така и хората, които получиха изцеления от тебе, пречистата скиния, ти носеха сребро и злато и като украсиха твоя свят образ с благолепни дарове, със скъпа риза и венец, падаме на колене пред тебе и със сълзи казваме: Радвай се, Богородице Дево, защото ти роди и след раждането пак остана чиста!

Радвай се, Блага, която даряваш на сърцата ни дух на покаяние и смирение, чистота на ума и поправяне на живота!

Радвай се, Всенепорочна, която ни даряваш с прошка на прегрешенията и извор на покайни сълзи!

Радвай се ти, която със силата на своите молитви изцеряваш душевните ни рани!

Радвай се, чашо на живота и безсмъртието, която ни водиш към вратите на вечния живот!

Радвай се ти, която ни спасяваш от много беди, скърби и от бъдещия Страшен съд!

Радвай се, Живоносен извор на нетление и радост, който напояваш жадуващите ни души!

Радвай се, Всемилостива, защото с кроткото си сияние прогонваш мрака на нашите страсти и пороци!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 6

Якоже древле иудеи для скинии приношаху злато и сребро, тако и людие наши получаху Тобою исцеления, благодаряще Тя, приношаху Ти сребро и злато, Пречистая Скиние, и по сем образ Твой Святый украси благолепными дары ризою драгою и венцем, припадаем Ти и со слезами вопием тако:

Радуйся, Богородице Дево, и рождаеши, и чиста по рождестве явиласи еси!

Радуйся, Благая, дух сокрушения и смирение сердец нам подающая, уму же чистоту и житию исправление!

Радуйся, Всенепорочная, прегрешений оставление и слез источники нам дарующая!

Радуйся, силою молитв Твоих язвы душ наших исцеляеши!

Радуйся, Чаше жизни и безсмертия, ко вратам вечныя жизни нас приводящая!

Радуйся, Избавляющая нас от многих бед, скорбей и будущего Суда Страшнаго!

Радуйся, Живоносный Источниче нетления и радости, жаждущия души наша напояющая!

Радуйся, Всемилостивая, кротким сиянием Твоим мрак страстей и пороков наших разгоняющая.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 7

Когато дълготърпеливият Господ пожела да покаже неизследимата бездна на Своето човеколюбие и милост, избра единствено тебе за Своя майка и те направи непреодолима защита за хората, та който от тях се окаже достоен за осъждане от праведния Божи съд, чрез твоя властен покров да се съхрани за покаяние, като казва: Алилуйя!

Кондак 7

Хотяй долготерпеливый Господь явити Своего Человеколюбия неизследимую щедрот бездну, избра Тебе Едину в Матерь Себе и сотвори Тя людем непреодоленное защищение: да кто от них праведным судом Божиим осуждения достоин явится, Твоим обаче державным покровом сохраняется на покаяние, зовый: Аллилуиа.

Икос 7

Пречиста Владичице, твоят храм „Св. Въведение“ се показа нова Силоамска къпалня, по-голяма от онази в древност; в него всички вярващи се покланят на твоята чудотворна икона и винаги правят молебени, за да бъде изворът на благодатни изцеления достъпен за всички търсещи. Затова и ние не крием твоите благодеяния, Всенепорочна, но с благодарност казваме:

Радвай се, Агнице, родила Агнеца, Който взема върху Си греховете на света!

Радвай се, Пречиста Дево, красива по душа, по тяло и по помисли, която очистваш сквернотата на нашите души!

Радвай се, свещен покров на всички, защото от твоите ръце се изливат изцеления за нас!

Радвай се, божествена лоза, защото от тебе израсна прекрасният Грозд, който дава на душите ни неизчерпаемо питие!

Радвай се, вечнотечаща река от изцеления и море, потопяващо всички наши страдания!

Радвай се, единствена нетленна, която в земния живот ни закриляш с покрова на Твоята милост!

Радвай се, защото с твоите майчини молитви ни избавяш от тежки болести и от всяка душевна и телесна болка!

Радвай се, всеблага наша наставнице, която ни учиш да благодарим за всички твои благодеяния!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!


Икос 7

Новая купель Силоамская паче оныя древния, явися, Пречистая Владычице, храм Святаго Введения Твоего, в нем же вси вернии поклоняются чудотворней иконе Твоей и молебныя пения выну пред Тою совершают, да не сокрыт будет источник благодатных врачеваний всем требующим. Сего ради мы не таим Твоих благодеяний, Всенепорочная, но благодарственне вопием:

Радуйся, Агнице, рождшая Агнца, вземлющего грехи мира!

Радуйся, красна душею, красна телом, красна помышлением, Дево Пречистая, скверну душ наших очищающая!

Радуйся, всех Освященная Сене, исцеления от дланей Твоих точащая нам выну!

Радуйся, Виноград Божественный, Красный Грозд израстившая, душам нашим дающая питие независтное!

Радуйся, Реко Приснотекущая исцелений и Море, вся наша страсти потопляющее!

Радуйся, Едина Нетленная, в земном житии сем покровом милости Своея нас покрывающая!

Радуйся, яко матерними молитвами Твоими избавляемся болезненных напастей и всякаго вреда душевнаго и телеснаго!

Радуйся, Всеблагая наша Наставнице, за вся благодеяния Твоя благодарению нас научающая.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 8

Целият наш земен живот е изпълнен с болести и скърби заради клевети, обиди, укори и всякакви други беди и напасти, защото тялото е немощно и духът ни изнемогва, затова се обръщаме към тебе, Благодатна, като падаме пред твоя пречист образ и се молим: изпълни с радост и веселие нашите скръбни сърца, та винаги да пеем на Бога: Алилуйя!

Кондак 8

Все житие наше на земли болезненно и печали исполнено от клеветы, досаждения, укорения и иных многовидных бед и напастей; немоществует бо тело, изнемогает и дух наш. К Тебе убо прибегаем, Благодатная, пред Пречистым образом Твоим припадающе: исполни радости и веселия скорбныя сердца наша, да вопием выну Богу: Аллилуиа.

Икос 8

Странно видение имаше един човек, докато се молеше за сродница, починала без покаяние. Той внезапно видя светия ти образ, Владичице, който се яви на стената, а после на това същото място видя самата починала, сияеща от небесна радост. И като позна в това видение тебе, майко на Светлината, която пребиваваш във висините и се застъпваш за живи и мъртви пред твоя Син, скръбното му сърце се изпълни с духовна радост и веселие, и той извика така:

Радвай се ти, която не отвръщаш лице от всички, които ти принасят дарове от благодарност, и облекчаваш задгробната участ на починалите им сродници!

Радвай се ти, която даряваш непосрамен завършек на живота на всички, които се уповават на тебе!

Радвай се ти, която постоянно се застъпваш пред твоя Син за душата, отишла на Господен съд след смъртта!

Радвай се ти, която с твоята благодатна помощ утешаваш скърбите на родителите, лишили се от чедата си!

Радвай се, неуморна наша Молителко, която ни изпращаш тих и безболезнен изход от тази долина на плача и скръбта!

Радвай се ти, която в страшния час на смъртта се застъпваш за тези, които вярно те почитат, и ги избавяш от въздушните митарства!

Радвай се, Милостива, която ще покажеш своята милост в деня на изпитанието, когато ще се открият всичките ни дела – и добрите, и злите!

Радвай се, Милосърдна, която не отхвърляш покаянието на грешниците и чрез своето милосърдие ги извеждаш от бездната на гибелта!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 8

Странное видение бысть человеку некоему, егда стоя на молитве и за сродницу без покаяния почившую, молитву приносяща, внезапу узре Святый образ Твой, Владычице, на стене явленный, а посем на том же месте саму почившую видев, небесною радостию осиянную. В видении сем уразумев Тя, Матерь Света, в Вышних пребывающую и ходатайства за живых и мертвых Сыну Твоему выну приносящую, исполнися духовныя радости и веселия скорбное сердце его и возопи таковая:

Радуйся, от приносящих Тебе благодарныя дары лика Твоего не отвращающая, и почившим сродникам их загробную участь облегчающая!

Радуйся, уповающим на Тя живота непостыдный конец дарующая!

Радуйся, и по смерти за отшедшую на суд Господень душу пред Сыном Твоим неотступно ходатайствующая!

Радуйся, скорбящих родителей в лишении чад их утешающая благодатною Твоею помощию!

Радуйся, неустанная Молитвеннице наша, тихий и безболезненный отход из сей юдоли плача и скорби нам низпосылающая!

Радуйся, в грозный час смерти за верно чтущих Тя предстательствующая и от воздушных мытарств избавляющая!

Радуйся, Милостивая, милость Свою нам являющая в день испытания, в оньже открыются вся дела наша добрая же и злая!

Радуйся, Милосердая, покаяния грешников не отвергающая и от рова погибели милосердием Твоим исхищающая.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 9

Цялото ангелско естество принася похвални песни на тебе, истинската Божия майка и застъпница на всички, които прибягват към тебе и просят твоята помощ, защото с твоето неизменно и силно ходатайство веселиш праведните, застъпваш се за грешните, утешаваш скърбящите, облекчаваш задгробната участ на починалите ни сродници и се молиш за всички нас, които с вяра пеем на твоя Син: Алилуйя!

Кондак 9

Все естество ангельское похвальная песни приносит Тебе, истинней Матери Божией и Заступнице всех приходящих к Тебе и просящих Твоея помощи, яко твердым и крепким Твоим предстательством праведных веселиши, грешных заступаеши, печали утоляеши, сродником нашим почившим загробную участь облегчаеши, и молишися о всех нас, верою зовущих Сыну Твоему: Аллилуиа.

Икос 9

Човешките празнословни оратори не могат да проумеят и да познаят божествената тайна на твоето приснодевство, Богородице, нито могат да обяснят чудотворната сила, която произтича от твоите свети икони за изцеление на страдащите и за всяка душевна и телесна полза за човеците. Владичице, ние с вяра те изповядваме за майка и Дева и достойно хвалим славния празник на твоята икона, като с вяра се покланяме на твоя свят образ и с любов казваме:

Радвай ce, Богоневесто, родила божествената и предвечна Светлина!

Радвай се, преблагословена майко и Дево!

Радвай се, вечна радост на майките!

Радвай се, единствена непорочна и красива сред жените!

Радвай се, слава на ангелите, крепост на безопасност и съкровище на спасението!

Радвай се, небесна царице, извор на нетление и врата на покаянието!

Радвай се, милосърдна майко на всички скърбящи и отрудени!

Радвай се, силна застъпнице за християнския род!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 9

Человечестии ветии суемудрении недоумевают познати Божественную тайну Твоего Приснодевства, Богородице, ниже могут изъяснити силу чудотворную от икон Святых Твоих проистекающую, во исцеление недужных и на всякую пользу душевную и телесную человеком. Мы же благочестно, Матерь и Деву, Тя исповедающе, достойно хвалим славный, Владычице, иконы Твоея праздник, верно поклоняемся образу Твоему Святому и с любовию вопием:

Радуйся, Богоневесто, Свет рождшая Божественный и Превечный!

Радуйся, Мати и Дево Преблагословенная!

Радуйся, матерей присное радование!

Радуйся, Едина Непорочная и Добрая в женах!

Радуйся, Ангелов Славо, Столп утверждения и Сокровище спасения!

Радуйся, Царице Небесная, источник нетления и дверь покаяния!

Радуйся, благосердая Мати всех скорбящих и обремененных!

Радуйся, Державная Заступнице рода христианского.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 10

Всенепорочна Дево, която роди Спасителя на падналото човечество и като Младенец Го носи в обятията си, ти дори върху твоята почитана икона ни показваш Неговото божествено изображение, като ни даряваш с многото си милости и щедрости, затова с вяра и любов честваме твоя чудотворен образ, Владичице, и усърдно ти се молим: бъди ни покров и защита в Съдния ден, та по твоето майчино застъпничество да бъдем помилвани от праведния Съдия и твой Син, за да ни удостои да застанем отдясно на Него и заедно с всички избрани да Му пеем: Алилуйя!

Кондак 10

Спасителя падшему человечеству родила еси, Всенепорочная Дево, и Сего, яко Младенца во объятиях Твоих носила еси. Егоже Божественное изображение и на честней иконе Твоей нам являеши и многая милости и щедроты Твоя нам даруеши. Сего ради с верою и любовию чествуем образ Чудотворный Твой, Владычице, и молимся Тебе прилежно: буди покров и защита нам в день Судный, да Твоим Матерним предстательством помилует нас Судия праведный, Сын Твой, и сподобит деснаго стояния и пения Ему со всеми избранными: Аллилуиа.

Икос 10

За стена и покров на град Псков беше дадена твоята свята икона, царице и Владичице, и с нея многократно си запазвала този град от разорение във война. И днес милостиво си посетила нас, грешните и недостойни твои чеда, с чудното явяване на твоя пречист образ и добросърдечно приемаш отправяните към тебе молитви от нашите благодарни сърца, когато ти пеем така:

Радвай се ти, която някога с иконата на успението многократно си спасявала славния град Киев; така и сега ни защити от беди с твоята пречудна икона!

Радвай се, славна Строителко на Киево-Печерската лавра и всечестна Украсителко на нейните храмове!

Радвай се, чудна пазителко и на другите свети обители, защото с твоята благодатна сила те се съзиждат и преуспяват в благочестието!

Радвай се ти, която с дивно чудотворство си прославила мястото на явяване на твоята икона и с това си показала преизобилната си милост към нас!

Радвай се, Пречиста Богоневесто, която спасяваш от осъждане и многообразни мъки тези, които почитат твоя свят лик!

Радвай се, многомилостива наша Покровителко, която от своята пречудна икона изобилно изливаш милости за нас!

Радвай се, Владичице, която с твоите майчини молитви събуждаш душите ни от мрачния сън, за да те славословим!

Радвай се, Радост на света, защото за тебе се радват ангелският събор и човешкият род!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 10

Стена и покров еси граду Пскову дадеся Святая икона Твоя, Царице и Владычице, многажды град сей от разорения ратного сохранила еси. И ныне нас грешных и недостойных чад Твоих милостивно посетила еси чудным явлением Пречистаго Твоего образа и благоутробно приемлеши пред Ним возносимыя Тебе от благодарных сердец наших молитвы с пением таковым:

Радуйся, якоже древле иконою Успения славный град Киев многократно спасала еси, тако и ныне нас пречудною иконою Твоею от бед ограждаеши!

Радуйся, Лавры Киево-Печерския славная строительнице и храмов ея всечестная украсительнице!

Радуйся, Хранительнице Дивная и иных обителей святых, яко Твоею благодатною силою оныя зиждятся и преуспевают в благочестии!

Радуйся, прославившая место явления иконы Твоея дивным чудодействием и всем милость преизобильную нам показавшая!

Радуйся, Богоневесто Пречистая, святый лик Твой чтущих от осуждения и мук многообразных избавляющая!

Радуйся, Многомилостивая Покровительнице наша, от пречудныя иконы Твоея милости нам неоскудно источающая!

Радуйся, Владычице, матерними молитвами Твоими души наша от мрачного сна восставляющая к Твоему славословию!

Радуйся, Радосте миру, яко о Тебе радуется ангельский собор и человеческий род.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 11

Господарке Владичице, милостиво чуй нашето молебно пение, което с вяра и любов ти отправяме, и не затваряй за нас изобилието на твоята милост, Всещедра Богородице, защото, обеднели откъм добри дела, ние усърдно прибягваме към съкровищницата на твоята милост – към твоята чудна икона, Всеблага, падаме на колене пред нея и се молим: запази ни от гибелни учения, избави ни от лукави съблазни, спаси нашето отечество от безредици и лоши вражески нападения и удостой всички верни чада на светата Христова Църква в любов и единомислие благоприятно да пеем на нашия Създател: Алилуйя!

Кондак 11

Пение молебное наше с верою и любовию возносимое, милостивно услыши, Госпоже Владычице, и утробу щедрот Твоих не затвори нам, Всещедрая Богородице: се бо обнищавше в добрых делех, к сокровищнице милости Твоея, — чудней иконе Твоей, — со усердием притекаем, Всеблагая, и припадающе к Ней, молимся: сохрани ны от тлетворных учений, избави от лукавых совращений, спаси Отечество наше от нестроений и злых нападений вражиих, и сподоби в любви и единомыслии со всеми верными чадами Святыя Христовы Церкви, благоприятно пети Создателю нашему песнь: Аллилуиа.

Икос 11

Твоята света икона, всенепорочна Богородице Дево, неугасимо сияе със светлите лъчи на чудесата и просвещава нас, помрачените от греховната мъгла, като ни води към постоянно славословене на твоето пресвято име. Затова се радваме ние, грешните, че имаме залога на твоето благоволение към нас, и благодарно казваме на тебе, наша бърза помощнице:

Радвай се, царице и Владичице, която ни освещаваш с твоята небесна светлина и винаги ни запазваш под твоя покров!

Радвай се, благословена и препрославена майко, непознала мъж, която съживяваш умъртвените ни от грехове души!

Радвай се, чиста и непорочна Дево, защото ти си родила Сина, Който ни избавя от изкушения!

Радвай ce, всеславна Владичице Богородице, която ни изтръгваш от всякакви злини и скърби и поставяш нозете ни върху камъка на божественото спасение!

Радвай се, чиста Агнице, Дево, майко, отроковице, която ни очистваш от телесните страдания!

Радвай се, зарадвана от Бога, защото всички, които те възпяват с песни, се избавят от мрежите на прелъстителя!

Радвай се, висока планина, която Даниил пророчески видя и от която се облече в плът скъпоценният камък – Христос!

Радвай се, чиста Дево, жезъл от корена на Йесей, от който за нас процъфтя Всесилният Господ!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 11

Светлыми лучами чудес немерцаемо сияет Святая икона Твоя, Всенепорочная Богородице Дево, просвещаеши бо нас, помраченных греховною мглою и приводиши к немолчному славословию Твоего Пресвятаго Имене. Тем же радуемся, мы грешнии, имуще таковый залог Твоего к нам благоволения, и Тебе, скорой Помощнице нашей, благодарственно взываем:

Радуйся, Царице и Владычице, светом Твоим небесным нас освящающая и под кровом Твоим выну сохраняющая!

Радуйся, Благословенная и Препрославленная, Мати Неискусомужная, умервщленныя грехами души наша оживотворяющая!

Радуйся, Чистая и Непорочная Дево, Ты бо родила еси Сына, избавляющего нас от искушений!

Радуйся, Всеславная Владычице Богородице, от всяких ны зол и скорбей исхищающая и нозе наша на камене божественнаго спасения поставляющая!

Радуйся, Чистая Агнице, Дево, Мати, Отроковице, чисты ны сотворяющая от страстей телесных!

Радуйся, яко да льстиваго избавляются сетей, вси песнословящия Тя, Богорадованная!

Радуйся, Гора Велия, Юже Даниил провиде, из Нея же Честный Камень, – Христос, – плотию облечеся!

Радуйся, Дево Чистая, Жезл из корене Иеисеева, цветовозрастивши нам всесильнаго Господа!

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 12

Свято и непорочно жилище на Божията благодат, Майко на Господ на небесните сили, не се гнуси от нас, грешните и недостойни, които възпяваме показаните от твоята всепочитана икона милости, озари с твоето непомръкващо сияние нашите тъмни души и като ги доведеш до светлината на трислънчевото Божество, укрепи ни в Православието, Всеблага, и ни удостой до сетния си дъх с нестихващ глас да пеем на Вседържителя: Алилуйя!

Кондак 12

Благодати Божия Святое и Непорочное жилище, Мати Господа Вышних сил, не возгнушайся нас грешных и недостойных, воспевающих милости от всечестныя иконы Твоея нам явленныя, и Твоим невечерним сиянием озари наша темныя души, приводящи к Свету Трисолнечнаго Божества; в Православии укрепи нас, Всеблагая, и сподоби до конечнаго воздыхания нашего пети немолчную песнь Вседержителю: Аллилуиа.

 

Икос 12

Като пеем хвалебна и благодарствена песен на тебе, Дево, зарадваната от Бога, с пълен глас възвестяваме величието на твоите чудеса и богатството на твоята милост, които са проявени към нас и нашето Отечество, и от дълбините на сърцата си смирено ти принасяме тези похвални дарове:

Радвай се, несъкрушима крепост и защита на Православието!

Радвай се, непобедима Водителко на християнските водачи и войнства!

Радвай се, истинско спасение и застъпница за света, която роди Създателя и чрез Него светът се спаси от напасти и болести!

Радвай се, духовна врата на живота, която ни отваря вратите към покаянието!

Радвай се, единствена благословена, която в часа на смъртта прогонваш далече от нас тъмните ликове на лукавите бесове!

Радвай се, единствена милосърдна, която в страшния ден на съда ни избавяш от вечните мъки и ни правиш наследници на неизказаната слава на твоя Син!

Радвай се, всенепорочна, която винаги проявяваш Своето човеколюбие и ни освобождаваш от съблазните и мрежите на врага!

Радвай се, Пречиста, която извърши с нас чудо за добро, за да видят онези, които ни ненавиждат, и да се засрамят, защото ти   чу нашите молитви и ни утеши!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 12

Поюще песнь хвалы и благодарения Тебе, Богорадованная Дево, проповедуем велегласно величие чудес Твоих и богатство милости Твоея, на нас и Отечестве нашем явленных, и от глубины сердечныя приносим Тебе со смирением похвальныя дары сия:

Радуйся, Православия Несокрушимая Крепосте и Оградо!

Радуйся, Непобедимая Воеводо вождей и воинств христианских!

Радуйся, Неложное Спасение и Предстательнице мира, рождшая Зиждителя, Имже от напастей и болезней спасеся мир!

Радуйся, Мысленныя Двери Жизни, покаяния нам двери отверзающая!

Радуйся, Едина Благословенная, в час смерти темныя зраки лукавых бесов далече от нас прогоняющая!

Радуйся, Едина Милосердая, в страшный день Суда, вечныя муки нас избавляющая и неизреченныя славы Сына Твоего наследники ны показующая!

Радуйся, Всенепорочная, выну человеколюбие Твое являющая и от соблазнов и сетей вражиих нас свобождающая!

Радуйся, Пречистая, Сотворившая с нами знамение во благо: да видят ненавидящии нас и постыдятся, яко Ты вняла еси прошениям нашим и утешила ны.

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 13

Всевъзпявана майко на нашия Господ Иисус Христос, Всесвята Дево, ти си неизчерпаемо море от божествени дарове! Ти си светило, пълно с елей от милост, и ние, озарявани от твоето кротко сияние, те гледаме с очите на вярата и стоплени от твоята вечна любов, с умиление казваме на тебе, нашата блага застъпница: приеми добросърдечно нашето молебно пение, което с вяра отправяме към тебе пред твоята чудна икона; с твоите всесилни молитви измоли, Владичице, да се избавим от временните беди и от вечните мъки ние, грешните, та спасени чрез тебе да прославим в бъдещия живот всесветото име на твоя Син и наш Бог и с вяра да извикаме към Него: Алилуйя!

(след това повтаряме икос 1 и кондак 1)

Кондак 13

О, Всепетая Мати Господа нашего Иисуса Христа, неисчерпаемое море Божественных даров, Ты еси, Всесвятая Дево! Яко светоподательную лампаду, елеем милости исполненную, созерцаем Тя очами веры и кротким сиянием Твоим озаряемы, любовию же Твоею присно согреваемии, Тебе, яко благой Заступнице нашей, со умилением глаголем: приими благоутробно молебное пение наше, пред Чудною иконою Твоею с верою Тебе возносимое, и всесильными молитвами Твоими умоли, Владычице, избавитися нам грешным временных бед и вечныя муки, да спасеннии Тобою прославим и в будущей жизни Всесвятое имя Сына Твоего и Бога нашего, верно зовуще Ему: Аллилуиа.

[Се́й конда́к глаго́лется три́жды. Далее повторяем 1‑е икос и кондак:]

Икос 1

Царице на ангелите и Владичице на всички твари, Пречиста Дево Богородице, с милостивото явяване на твоя свят образ в древност ти озари благодатно богоспасяемия град Псков, а сега – град Киев и изля върху верните потоци от чудеса. Затова с усърдие и любов падаме пред пречистия ти образ и отправяме умилителни моления към твоето милосърдие и застъпничество, като казваме с почит:

Радвай се, преблага наша царице и наша надеждо, Богородице!

Радвай се, приятелко на сираците и закрилнице на странниците!

Радвай се, радост на скърбящите и покровителко на онеправданите!

Радвай се ти, която виждаш нашата беда и нашата скръб!

Радвай се ти, която ни помагаш, защото сме немощни, и ни упътваш като странници!

Радвай се, защото нямаме друга помощ освен тебе, нито друга застъпница!

Радвай се, защото нямаме друга блага утешителка освен тебе, Богомайко!

Радвай се, защото ни пазиш и покровителстваш навеки!

Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби!

Икос 1

Ангелов Царице и всея твари Владычице, Пречистая Дево Богородице, милостивым явлением нам образа Твоего Святаго, древле богоспасаемый град Псков, а ныне град Киев благодатно озарила еси и струй чудес от него источила еси верным. Темже со усердием и любовию припадающе ко Пречистому Твоему образу, умиленныя моления возсылаем милосердому Твоему к нам заступлению и со страхом зовем:

Радуйся, Царице наша Преблагая, Надеждо наша Богородице!

Радуйся, Приятелище сирых и странных Предстательнице!

Радуйся, скорбящих Радосте и обидимых Покровительнице!

Радуйся, яко зриши нашу беду, зриши нашу скорбь!

Радуйся, помогаеши нам, яко немощным, окормляеши нас, яко странных!

Радуйся, яко не имамы иныя помощи, разве Тебе, ни иныя Предстательницы!

Радуйся, яко не имамы Благия Утешительницы, токмо Тебе, о, Богомати!

Радуйся, яко да сохраняеши нас и покрываеши во веки веков!

Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.

Кондак 1

На нашата водителка в бран и Владичица Богородица заради преславното и дивно явяване на нейната света икона пред народа в богоспасявания град Киев пеем тази благодарствена песен: Богородице, като всеблага застъпница за християнския род, освободи ни от всякакви беди и ни защити от всички видими и невидими врагове, за да ти пеем: Радвай се, пренепорочна Богородице Дево „Погледни на смирението“, която от небесните висини гледаш на смирението на твоите раби.

Кондак 1

Взбранной Воеводе, Владычице нашей Богородице, преславным явлением иконы Ея Святыя, люди богоспасаемаго града Киева дивно посетившей, благодарственное возглашаем пение. Ты же, яко Всеблагая Заступнице рода христианскаго, от всяких нас бед свободи, и от всех враг видимых и невидимых защити, да с верою Тебе зовем: Радуйся, Пренепорочная Богородице Дево „Призри на смирение“, с высоты небесной на смирение рабов Твоих призирающая.


Молитва (свещеникът):

Да преклоним глави и колена пред светата Владичица наша Богородица!

Народът: Пресвета Богородице, спаси ни!

Свещеникът: Пресвета Господарке, Богородице Дево, по-висша от херувимите и по-славна от серафимите, богоизбрана Отроковице! Погледни от небесните висоти с милостиви очи на нас, недостойните твои раби, които с умиление и сълзи се молим пред твоя пречист образ; не ни лишавай от твоето застъпничество и могъща закрила в това многоскръбно и така бурно земно странстване. Спаси нас, които сме в погибел и скърби, вдигни ни от греховните дълбини, просвети нашия ум, помрачен от страданията, и излекувай ранените ни души и тела!

Всещедра майко на човеколюбивия Владика! Покажи ни твоята пребогата милост, укрепи немощната ни воля за изпълнение на Христовите заповеди, изпълни закоравелите ни сърца с любов към Бога и ближните, дари ни истинско и сърдечно покаяние, та като се очистим от греховната сквернота, да се сдобием с мирна християнска кончина и добър отговор на Страшния съд на нашия Господ Иисус Христос, на Когото заедно с безначалния Му Отец и Пресветия, благ и животворящ Дух подобава всяка слава, чест и поклонение сега и винаги, и во веки веков. Амин!

 


Молитва

О Пресвятая Госпоже, Дево Богородице, вышшая Херувим и Честнейшая Серафим, Богоизбранная Отроковице! Призри с высоты небесныя милостивным Твоим оком на нас, недостойных рабов Твоих, со умилением и слезами молящихся пред пречистым образом Твоим; не лиши нас Твоего заступления и покрова державнаго в странствии сем земном, многоскорбном и многомятежном. Спаси нас, в погибели и скорби сущих, воздвигни из глубины греховныя, просвети ум наш, омраченный страстьми и уврачуй язвы душ и телес наших!

О Всещедрая Мати Человеколюбиваго Владыки! Удиви на нас пребогатыя милости Твоя, укрепи немощную волю нашу к деланию заповедей Христовых, умягчи окаменелая сердца наша любовию к Богу и ближним, даруй нам сокрушение сердечное и покаяние истинное, да очистившеся от скверны греховныя, сподобимся мирныя христианския кончины и добраго ответа на Страшнем и нелицеприятнем Суде Господа нашего Иисуса Христа, Емуже со Безначальным Его Отцем и Пресвятым, Благим и Животворящим Духом подобает всякая слава, честь и поклонение, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 

 

 

Тропар, глас 4

Ти си дала твоя образ за неразрушима стена и извор на чудеса и както в древност чрез него дари закрила на град Псков, милостиво избави и сега нас от всички беди и скърби и спаси душите ни, защото си любвеобилна майка.

Тропар, глас 4

Необори́мая стена́ о́браз Тво́й и исто́чник чуде́с, я́коже дре́вле от Него́ заступле́ние Твое́ гра́ду Пско́ву дарова́ла еси, та́ко и ны́не на́с от все́х бе́д и скорбе́й ми́лостивно изба́ви и спаси́ ду́ши на́ша я́ко любвеоби́льная Ма́ти.

Кондак, глас 3

Най-непорочна Дево, като приемаш благодарствените дарове на всички, които почитат отображението на твоя лик, помагаш на живи и мъртви, застъпваш се за нашия град и страна, поднасяш молитвите ни на твоя Син и спасяваш всички нас.

Кондак, глас 3

Пренепоро́чная Де́во, отображе́ние Ли́ка Твоего́ чту́щих благода́рныя да́ры прие́млеши, живы́м и ме́ртвым помога́еши, гра́д и страну́ на́шу заступа́еши, и к Сы́ну Твоему́ моли́твы прино́сиши, и спа́саеши все́х на́с.

За историята на акатиста – тук.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (56 Votes)

/imG 6242

По решение от 22 април 2024 г. на Св. Синод На Българската православна църква - Българска патриаршия всяка година на 12 май ще бъде отслужван молебен за здравните служители. Това ще бъде включено в църковния календар и ще се извършва всяка година във всички епархии.

Свещеникът: Слава на светата Единосъщна, Животворяща и Неразделна Троица сега и винаги, и вовеки веков!

Хорът: Амин!

Христос воскресе (3 пъти)

(Денят се пада винаги в следпасхалния период, но ако молебенът се отслужва в друго време на годината, се започва с "Благословен е нашият Бог..." и веднага се казва Великата ектения)

Велика ектения

Дяконът: С мир на Господ да се помолим!

Народът: Господи, помилуй! (така след всяко прошение)

Дяконът: За мира от небето и за спасението на нашите души на Господ да се помолим!

За мира на целия свят, за благопреуспяване на светите Божии църкви и единението им на Господ да се помолим!
За този свят храм и за онези, които с вяра, благоговение и страх Божи влизат в него, на Господ да се помолим!
За Високопреосвещения наш митрополит (името), за честното свещенство, за дяконството в Христос, за всички църковнослужители и народа на Господ да се помолим!
За нашия български народ, за правителството и за христолюбивото ни войнство на Господ да се помолим!
За да му помага Бог и да покори под нозете му всеки враг и противник, на Господ да се помолим!
За този град (село), за всеки град и село, и за тези, които с вяра живеят в тях, на Господ да се помолим!
За лекарите, медицинските сестри, болногледачите, фармацевтите и за университетските им преподаватели – за тяхното спасение на Господ да се помолим!
За да приеме Той милостиво тази благодарствена служба и молитва от нас, недостойните Свои раби, в Своя жертвеник и добросърдечно да ни помилва, на Господ да се помолим!
За да не се отвърне от благодарствения молебен за нас, непотребните Му раби, който Му принасяме със смирено сърце за получените от Него благодеяния, но да Му бъде той приятен като благоуханно кадило и чиста жертва, на Господ да се помолим!
За да чуе сега молебния ни глас, да изпълнява винаги доброто намерение и желание на верните Си раби и да бъде милостив, като ни прави благодеяния според молитвите на светата Си Църква и на всеки Свой раб, на Господ да се помолим!
За да избави Своите раби, здравните служители и всички нас, от всяка беда, напаст, скръб и нужда, и от всички видими и невидими врагове; да обдарява Своя верен народ със здраве, дълголетие и мир, да го огради с опълчението на Своите ангели, на Господ да се помолим!

Цялата статия: Благодарствен молебен в деня на здравния служител – 12 май

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

СЛУЖБА НА СВЕТИ МЪЧЕНИК НЕСТОР (27 октомври)1539878437

ВЕЧЕРНА

След предначинателния псалом, „Блажен муж“.

На „Господи, воззвах“ поставяме 6 стиха и пеем стихирите на глас 4, подобен: Яко добля в мученицех.

Украсен с благочестие и скромност на нравите, ти стана преславен поборник за Христос, Който владее над всичко, със словата на мъченика Димитрий мъдро беше възпитан в доброто, славни Несторе, и като се подвизава праведно, получи мъченически венец, защото порази надменния Лий.

Цялата статия: Служба на св. мъченик Нестор на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (25 Votes)

ΓέννησιςiСпоред църковния богослужебен ред (типик), ако Рождество Христово се падне в неделя или в понеделник, тогава в петъка преди Рождество се отслужва по-особено богослужение. След неизменната утринна в този петък (22 или 23 декември, според деня на Рождество Христово) свещеникът излиза в средата на храма и дава начало на часовете с „Благословен е нашият Бог...“.

Часовете са особени богослужебни последования, съставени от псалми, тропари, стихири и други молитви, които в манастирите е положено да се изпълняват всеки ден. В енорийските храмове не се изпълняват, освен в разширения им вид с паримия, апостол, евангелие и няколко стихири (и затова се наричат „царски часове“ в смисъл на големи). Отслужват се преди големите празници Възкресение Христово, Рождество Христово и Богоявление. С допълнителната особеност, че когато вторият и третият от тези празници се случат в дните вторник, сряда, четвъртък, петък, събота, царските часове се изпълняват сутринта на предния ден (съответно понеделник, вторник, сряда, четвъртък, петък). Ако пък Рождество и Богоявление се паднат в неделя или понеделник, тогава (както се каза в самото начало тук) царските часове се изпълняват в петъка на предната седмица (22 или 23 декември, 3 или 4 януари съответно).

Цялата статия: Богослужението в петък преди Рождество Христово

4.9766081871345 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (171 Votes)

/image 5860021 305 0УТРИННА

Шестопсалмие

Алилуйя, гл. 2:

Стих: Блажени, които си избрал и приближил да живеят в Твоите двори, Господи! (Пс. 64:5А)

Алилуйя, алилуйя, алилуйя!

Стих: Техните души ще обитават в добро място. (срв: Пс. 24:13)

Алилуйя, алилуйя, алилуйя!

Стих: И паметта за Тебе е от род в род. (Пс. 101:13)

Алилуйя, алилуйя, алилуйя!

Тропар, гл. 8

Εдинствени Създателю, Който с дълбоката Си мъдрост човеколюбиво устройваш всичко и на всички даваш полезното, упокой, Господи, душите на Твоите раби, защото те възложиха упованието си на Тебе, Твореца и Създателя, и наш Бог. (2 пъти)

Слава… и сега…

Цялата статия: Архангелова задушница (при владеещ 4 гл.)

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

 

eab3b8938b0818f4a582360b9c4e1496Акатист

в чест на преподобна Теофана

(в света българска царица Теодора, родом от влашкия княжески род Басараб)

Кондак 1

Преподобна Теофана, потомка на басарабски род и царица на България, отхвърли суетната слава, претърпя безчет беди и скърби и се посвети ня тежкия подвиг на отшелничеството; нека я прославим, като ѝ пеем: радвай се, преподобна майко Теофано, усърдна подвижнице!

Икос 1

Ангели и човеци днес с радост почитат преподобна Теофана, от румънския народ родена, озарила земите на България със своя свят живот, с дълготърпението си в беди безчет и с отшелничеството си, чрез които придоби благодатта на Светия Дух. Нека я възхвалим достойно, като кажем:

Цялата статия: Акатист на преподобна Теофана (царица Теодора Българска)

4.9891156462585 1 1 1 1 1 Rating 4.99 (735 Votes)

Sveti Ioan Rilski 211x300На 18 август честваме Успението на св. Йоан Рилски Чудотворец. По този празничен повод публикуваме в превод на български език вечерната и утринната служба за празника.

Вечерна

На Господи, воззвах пеем 8 стихири, първо на Успение Богородично 4, гл. 2, по Киими похвалними:

Как с нашите недостойни устни да облажим Богородица? Тя е най-почитана сред творението и по-свята от херувимите и всички ангели, непоклатим престол на Царя, дом, в който се всели Всевишният, спасение за света, Божие освещение; в деня на своята божествена памет тя богато дарява на вярващите велика милост.

Какви чудни песни ти поднесоха тогава, Дево, всички апостоли на Словото, застанали около твоя одър! И в удивление пееха: отива си царският палат, извисява се освещеният кивот, отворете се, врати, за да влезе в радостта Божията врата, която непрестанно изпросва за света велика милост.

Какви духовни песни да ти поднесем сега, Пресвета Богородице? Защото с твоето безсмъртно успение ти освети целия свят и премина към отвъдсветовното, за да съзерцаваш красотата на Вседържителя и като майка да се радваш заедно с Него, а ангелските сили и душите на праведниците те придружават, чиста; заедно с тях изпроси за нас мир и велика милост.

Цялата статия: Успение на св. Йоан Рилски – службата на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

snimki2 683x1024

Свещеникът: Благословен е нашият Бог всякога, сега и винаги, и во веки веков.

Народът: Амин!

Свещеникът: Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе!

Молитва към Светия Дух

Царю небесни, Утешителю, Душе на Истината, Който си навсякъде и всичко изпълваш, Съкровище на благата и Подателю на живота, дойди и се всели в нас, и ни очисти от всяка сквернота, и спаси, Благи, нашите души.

Трисвятое

Четец: Свети Боже, свети Крепки, свети Безсмъртни, помилвай ни. (3)

Слава на Отца и Сина, и Светия Дух и сега, и винаги, и во веки веков. Амин.

Пресвета Троице, помилвай ни. Господи, очисти греховете ни, Владико, прости беззаконията ни, Свети, посети и изцери немощите ни заради Твоето име. Господи, помилуй (3).

Цялата статия: Малко повечерие с Богородичен канон и акатист (първа статия)

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (18 Votes)

1014В интернет-страницата на Св. Синод на Българската православна църква е поместено важно уточнение за клириците и църковните певци във връзка с богослужебния ред на 1 януари, празник на Обрезанието Господне и на св. Василий Велики. В съобщението се казва:

В Църковния календар, където за 1 януари е указана страницата 167 от Типика, да се чете стр. 165. На същата тази страница е поместен редът, по който да се отслужи вечерното и утринното богослужение, когато денят 1 януари се случи в неделя и богослужението е възкресно-празнично.

За незапознатите с особеностите на богослужебния ред ще уточним, че тази година 1 януари се пада в неделя, която се води „Неделя преди Богоявление (или преди Просвещение)“, но всъщност в богослуженията няма нищо, което да е свързано с Богоявление, защото на 1 януари честваме друг Господски празник – на Обрезание Господне. Затова богослужението има три съставни: възкресна, на обрезанието и на св. Василий Велики. Освен това на с. 167 се дават случаи, когато тази неделя се падне на 2 или 3 януари, а на с. 165 се разглежда случаят, когато тя се пада на 1 януари, както е сега. Така че посочването на с. 167, вероятно останало от миналогодишния календар, е объркващо и беше редно да се посочи, че е погрешно. Защото всички са свикнали да си правят справки по църковния ни календар, издаван от Св. Синод.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (201 Votes)

B0155AСв. Силуан Атонски († 1938 г.), памет на 24 септември

Вечерна

Господи, воззвах (Пс. 140), глас 6:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме! Послушай ме, Господи! Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам; чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва; чуй ме Господи!

Стихири:

Радвай се, сияещо събрание на монасите; осветени отци, побързайте да почетете този, който ви е предшествал в пътя на добродетелта, Силуан Атонски, даден от Бога като пример на постоянство, светлина за всички онези, които следват Христос, за да могат да получат Неговата велика милост.

Цялата статия: Служба на св. Силуан Атонски на български

4.9832214765101 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (298 Votes)

Indictio01Начало на индикта, т. е. новата църковна година

Почитаме и паметта на преподобни Симеон Стълпник, светите 40 жени мъченички и св. мъченици Калиста и братята й Евод и Ермоген

Вечерна

Блаже́н муж: 1-ви антифон.

Господи, воззвах (Пс. 140), глас 1:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи!

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

На индикта, глас 1. Подо́бен: Небе́сных чино́в:

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)

След като научихме молитвата от първоначалното божествено учение на Христос, нека всеки ден казваме на Твореца: Отче наш, Който живееш на небесата, давай ни насъщния хляб, като презираш греховете ни.

Цялата статия: Служба за началото на индикта – 1 септември на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (39 Votes)

cc947675ce0ac0c98617f27425843c35 LНеделя седма след Пасха – на светите отци от Първи вселенски събор (текстове от вечерната)

Стихири на Господи воззвах, гл. 6

Арий мразеше да гледа светлината и падна в пропастта на греха, а вътрешността му беше разкъсана от божествената въдица, така че жестоко провали цялото си същество и душата си, стана втори Юда по мисли и по нрав, но съборът в Никея Те изповяда, Господи, за Син Божи, съпрестолен на Отца и Духа.

В брег падает греха Арий, возненавидевый света видети, и божественною растерзается удицею внутренних, все издати существо и душу нуждно, другий Иуда быв нравом и образом. Но собор, иже в Никеи, Сына Божия Тя проповеда Господи, Отцу и Духу сопрестольна.

Κρημνῷ περιπίπτει τῆς ἁμαρτίας, Ἄρειος, ὁ μύσας τὸ φῶς μὴ βλέπειν, καὶ θείῳ σπαράττεται, ἀγκίστρῳ τοῖς ἐγκάτοις, πᾶσαν ἐκδοῦναι τὴν οὐσίαν, καὶ τὴν ψυχήν βιαίως, ἄλλος Ἰούδας χρηματίσας, τῇ γνώμῃ καὶ τῷ τρόπῳ· ἀλλ' ἡ Σύνοδος ἡ ἐν Νικαίᾳ, Υἱὸν Θεοῦ σε ἀνεκήρυξε, Κύριε, Πατρὶ καὶ Πνεύματι σύνθρονον.

Цялата статия: Неделя на светите отци от Първи вселенски събор (текстове от вечерната)

4.9817351598174 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (219 Votes)

/img25Пета неделя на Великия пост – на св. Мария Египетска

Водещ глас 1, утр. ев. 9 (Типик, 440 с.)

В събота на вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140), глас 1:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи!

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)

Приеми нашите вечерни молитви, свети Господи, и ни дарувай прощение на греховете, защото Ти единствен в света показа възкресението.

Стих: Около мене ще се съберат праведните, кога ми сториш благодеяние. (Пс. 141:7Б)

Цялата статия: Служба за Пета неделя на Великия пост – на св. Мария Египетска на български

4.9542857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (175 Votes)

121009253 10224441677329414 2219634379510237666 nЧетвърта неделя от Великия пост – на св. Йоан Лествичник за 2023 г. (възкресният глас е различен всяка година!)
Водещ глас 8
(Типик, с. 436)
В СЪБОТА НА ВЕЧЕРНАТА
Катизма
Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), стихири на 10, глас 8:
Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи!
Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!
Възкресни стихири, глас 8.
Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)
На Тебе, Христе, принасяме вечерна песен и словесна служба, защото си благоволил да ни помилваш чрез възкресението.
Стих: Около мене ще се съберат праведните, кога ми сториш благодеяние. (Пс. 141:7Б)
Господи, Господи, не ни отхвърляй от лицето Си, но благоволи да бъдем помилвани чрез възкресението.
Стих: От дън душа викам към Тебе, Господи. Господи, чуй гласа ми. (Пс. 129:1-2А)
Радвай се, свети Сионе, майко на църквите и Божие жилище, защото ти първи прие прощение на греховете чрез възкресението.

Цялата статия: Служба за Четвърта неделя на Великия пост 2023 г. – на св. Йоан Лествичник на български

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

800px Свт. Серафим Соболев иконописная мастерская ЕлеонСвети Серафим, архиепископ Богучарски, Софийски чудотворец

26 февруари

Утринна

Бог Господ, гл. 4

Пс. 117, стих 1. Славете Господа, защото Той е благ, защото милостта Му е вечна.

Господ е Бог и ни се яви, благословен е Идещият в името Господне.

Стих 2. Oбсадиха ме, обиколиха ме, но с името Господне аз ги повалих.

Стих 3. Няма да умра, но ще живея и ще разгласям делата Господни.

Стих 4. Камъкът, Който отхвърлиха зидарите, Той стана глава на ъгъла: това е от Господа, и е дивно в очите ни.

Цялата статия: Служба на св. Серафим, Софийски чудотворец

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (18 Votes)

paideia kai nouthesia kyriou eВ пандемичното време много хора си отидоха рано. На свещениците им се наложи често да четат молитви за болящи на легло. В требника има прекрасно последование (Молебен за болен; Требник, издание на Св. Синод, с. 389 и сл.), но канонът, основната част от молебена, не е преведен на български и свещениците го пропускат, за съжаление. Мои събратя ме помолиха да го преведа.

Тропарите на деветте песни (1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, като 2 п. обичайно се пропуска) на канона са поетични куплети, написани върху различни текстове от Библията и от житията на светиите, където се разказва за извършени чудеса на изцерения на болни или възкресяване на мъртви. Без първия припев всички останали припеви пред тропарите са от стиховете на Псалом 6.

Всички текстове (включително и предназначените за дякона или свещеника, когато молебенът се извършва с тяхно участие) се четат от молещия се, бил той клирик или мирянин. Повтарящите се еднакви текстчета са дадени нататък с многоточие.

Цялата статия: Канон за болящ

4.9705882352941 1 1 1 1 1 Rating 4.97 (34 Votes)

mееее 2Из служба за св. Атанасий и св. Кирил Александрийски

Вечерна, на Господи воззвах, стихира на св. Кирил:

Благосказа́нием слове́с твои́х, свяще́ннейше Кири́лле, Це́рковь вся украша́ется, и благоче́стно удобря́ется кра́сными добро́тами, и почита́ет свяще́нно твою́ святу́ю и благознамени́тую па́мять, сла́вне, правосла́вных похвало́, отце́в верхо́вне, и́же на Собо́ре, Всесвяты́я побо́рниче.

Εὐφραδίᾳ τῶν λόγων σου, ἱερώτατε Κύριλλε, Ἐκκλησία ἅπασα ὡραΐζεται, καὶ εὐσεβῶς καλλωπίζεται, ὡραίοις ἐν κάλλεσι, καὶ τιμᾷ σου ἱερῶς, τὴν ἁγίαν καὶ εὔσημον, μνήμην ἔνδοξε, Ὀρθοδόξων τὸ κλέος, τῶν Πατέρων, κορυφαῖε τῆς Συνόδου, τῆς Παναγίας ὑπέρμαχε.

С красноречието на думите ти, пресвещени Кириле, цялата Църква се украси и благочестиво се обкичи с дивни хубости, и свещено почита твоята свята и знаменита памет, славни, похвала на православните отци, водач на събора, защитник на Пресвета Богородица.

На стиховните

Слава, глас 3, от св. патр. Герман (от службата за 2 май):

Цялата статия: Из службата за св. Атанасий и св. Кирил на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (121 Votes)

Dormition of the Mother of God from 1893Успение на Пресвета Богородица

(когато се падне в неделя, на 7 глас от октоиха)

В събота на вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), стихири на 10 (4 възкресни и 6 на празника)

Глас 7:

Господи, към Тебе викам, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, към Тебе викам: побързай към мене, чуй гласа на молбата ми, когато викам към Тебе, чуй ме Господи! 

Да възлезе молитвата ми като тамян пред Твоето лице, въздигането на ръцете ми – като вечерна жертва, чуй ме Господи.

Стихири от св. Йоан Дамаскин

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)

Дойдете да се зарадваме в Господа, Който унищожи силата на смъртта и просветли човечеството, като извикаме заедно с ангелите: Създателю и Спасителю наш, слава на Тебе.

Цялата статия: Служба за Успение на Пресвета Богородица в неделен ден (7 глас) на български

4.9322033898305 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (177 Votes)

2021 07 26 0955Служба на св. великомъченица Марина

Вечерна

Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), на 6, глас 8:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи!

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Подобен: О, преславнаго чудесе́:

Стих: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3-4А)

Цялата статия: Служба на св. великомъченица Марина на български

4.9483870967742 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (155 Votes)

ΚΥΡΙΑΚΗ αγια0Служба на св. мъченица Неделя

Вечерна

Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), на 6, глас 2, по Егда от древа:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Стих: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3-4А) 

Победоносна мъченице Христова, ти мъжествено застана пред съдилището и проповядва Христос, Който доброволно прие разпятие, а хвърлена в затвора и при всички мъчения ти с радост отиде на небето и се присъедини към множеството мъченици от векове, и се наслаждаваш на вечна слава.

Цялата статия: Служба на св. мъченица Неделя на български

4.953216374269 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (171 Votes)

vsi bg svetii karlovoВтора неделя след Петдесетница – на всички български светии

Глас 1

В събота на вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140)глас 1:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва; чуй ме Господи!

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)

Приеми нашите вечерни молитви, свети Господи, и ни дарувай  прошка на греховете, защото Ти единствен в света показа възкресението. 

Цялата статия: Служба за неделя на българските светци на български език

4.9936708860759 1 1 1 1 1 Rating 4.99 (158 Votes)

femeia samarineanca 0Пета неделя след Пасха – Неделя на самарянката (св. Фотина)

Глас 4, Утринно Евангелие 7

ВЕЧЕРНА

Свещеникът: Благословен е нашият Бог всякога, сега и винаги…

Той пее веднъж Христос воскресе, и два пъти певците, и веднага Псалом 103 и Велика ектения.

Господи, воззвах (Пс. 140), глас 4:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Възкресни стихири, глас 4:

Цялата статия: Службата за Пета неделя след Пасха на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (154 Votes)

miro in 1aТрета неделя след Пасха – на жените мироносици

Вечерна

Свещеникът: Благословен е нашият Бог, всякога, сега и винаги…

Той пее веднъж Христос воскресе, и два пъти певците, и веднага Псалом 103 и Велика ектения.

Господи, воззвах (Пс. 140), глас 2:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Стих 1: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7A) 

Цялата статия: Служба за Неделя на мироносиците на български език

4.9709302325581 1 1 1 1 1 Rating 4.97 (344 Votes)

U1 cvetnicaНа вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140), стихири на 6, глас 6:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи!

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Стих: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3-4b)

Днес ни събра благодатта на Светия Дух и всички ние, взели Твоя Кръст, казваме: благословен е Идващият в името Господне! Осанна във висините! (2 пъти, т. е. и след следващия стих)

Цялата статия: Служба за Неделя на Входа Господен в Йерусалим (Цветница, Връбница)

4.9651162790698 1 1 1 1 1 Rating 4.97 (344 Votes)

lazaros1Служба за Лазарова събота

Богослужението на Лазаровден се отличава с необикновена проникновеност и значимост. Лазаровата събота е пасхално тържество – единственият ден в богослужебната църковна година, когато службата в делничен ден има възкресен характер.

В петък вечерта

Понеже вечерната вече е отслужена в петък сутринта заедно с Преждеосвещената литургия, сега се чете направо Малко повечерие. След Достойно есть се пее канонът от Триода Песнь победную поим вси Богу с припев: Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе. След края на девета песен изпяваме отново ирмоса: Сотвори державу мишцею своею. След Трисвятое – кондак: Всех радост Христос (писан на Лазарова събота, след шеста песен на канона и в Часослова, с. 257 или 265р според изданието, в раздела Входни прокимени, тропари и кондаци). Нататък следва малкото повечерие, както е дадено в часослова.

Цялата статия: Служба за Лазарова събота

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (172 Votes)

KyriakiOrthodoxiaПърва неделя на Великия пост – на тържеството на Православието

Глас 8

В събота на вечерната служба

Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), на 10, глас 8:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Възкресни стихири, глас 8.

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)

На Тебе, Христе, принасяме вечерна песен и словесна служба, защото си благоволил да ни помилваш чрез Твоето възкресение. 

Стих: Около мене ще се съберат праведните, кога ми сториш благодеяние. (Пс. 141:7Б)

Господи, Господи, не ни отхвърляй от Твоето лице, но благоволи да бъдем помилвани чрез Твоето възкресение.

Стих: От дън душа викам към Тебе, Господи. Господи, чуй гласа ми. (Пс. 129:1-2А)

Радвай се, свети Сионе, майко на църквата и Божие жилище, защото ти първи прие прощение на греховете чрез възкресението. 

Цялата статия: Служба за Православна неделя на български

4.9787234042553 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (188 Votes)

Sunday of the Prodigal SonНеделя на блудния син

(Бележка на редактора: Службата за Неделя на блудния син се съчетава винаги с възкресната, т.е. неделната служба на съответния глас, който е различен всяка година заради местенето на деня на Пасха; това съчатаване с неделната служба на 5 гл. е от 2021 г., а през настоящата, 2022, година се съчетава с неделната служба на 2 гл. и т. нат. всяка година според случая. Това са неща, добре известни на църковните певци, но за богомолците, които биха използвали текста само за личната си молитва в неделния ден, особено когато нямат възможност да участват в богослужението, трябва да подчертаем, че възкресната тема на текстовете е винаги сходна и тя не се влияе от смяната на гласа, т.е. на мелодийния вид.)

Глас 5, утр. ев. 5 (Типик, 416 с.)

В събота на вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), стихири на 10, глас 5:

Господи, към Тебе викам, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, към Тебе викам: побързай към мене, чуй гласа на молбата ми, когато викам към Тебе, чуй ме Господи! 

Да възлезе молитвата ми като тамян пред Твоето лице, въздигането на ръцете ми – като вечерна жертва, чуй ме Господи.

 Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)

Цялата статия: Служба за Неделя на блудния син на български

4.9627659574468 1 1 1 1 1 Rating 4.96 (188 Votes)

mitarq i fariseqНачало на Постния триод

Неделя на митаря и фарисея

(както тя се падна на 21 февруари 2021 г., т. е. съчетана с 4 глас от октоиха; в различните години гласът по осмогласника/октоиха е различен, но триодните песнопенията за тази неделя на митаря и фарисея се съчетават по един и същи начин с възкресните)

В събота на вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140), глас 4:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме! Послушай ме, Господи! Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи!

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва; чуй ме Господи!

Стихири

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7)

На Твоя животворящ Кръст непрестанно се покланяме, Христе Боже, и славим Твоето тридневно възкресение, защото чрез него Ти обнови покварената човешка природа, Всесилни, и ни показа пътя към небето Ти, Който единствен си благ и човеколюбив.

Цялата статия: Служба за Неделя на митаря и фарисея на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (97 Votes)

/imageZЗа хората, запознати с църковнопевческите текстове, двете понятия са известни. Те означават едно и също: кратък молитвен текст, от една строфа, който се пее на утринната след канона и преди „Всякое дихание“ и последващите стихири (за незапознатите – това е към края на утринната). За някои от читателите може да е по-ясно да се каже, че ексапостилариите (светилните) се пеят след „Честнейшую“, но трябва да се знае, че всъщност „Честнейшую“, песнопението в чест на св. Богородица, се вмъква преди 9-а песен на канона, който именно е важната структурна част от утринната.

И така, светилният (ексапостиларият) е самоподобно песнопение (т. е. притежава своя собствена мелодия, „подобна на себе си“, съответно независеща от последователността на гласовете на византийското осмогласие). Въпросната мелодия е в два вида – на 2-ри и на 3-ти глас, като тези мелодии са основни; макар понякога да се посочва „подобен“, т. е. образец, по подобие на който се изпълнява текстът на даден светилен (както е и при други видове песнопения), тези „подобни“ са винаги леки вариации по двете неизменни основни мелодии на светилните.

Цялата статия: Ексапостиларий или светилен

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (154 Votes)

/image 1 775x543Служба в Неделя на хананейката, 14 февруари 2021 г. Глас 3

Успение на св. Кирил Славянобългарски

В събота вечер на вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), гл. 3:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе; побързай към мене; чуй моя глас, когато Тебе призовавам, чуй ме Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян; издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи.

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7а)

Чрез Твоя кръст, Христе Спасителю, се унищожи властта на смъртта и се премахна измамата на дявола, а човешкият род, спасен чрез вярата, всекидневно Ти поднася песен.

Цялата статия: Служба в Неделя на хананейката и на св. Кирил Славянобългарски

4.9828571428571 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (175 Votes)

sv. Haralampii 735x1024Служба за св. свещеномъченик Харалампий (89-202 г.)

ВЕЧЕРНА СЛУЖБА

Господи, воззвах (Пс. 140), глас 6:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе; побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян; издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме, Господи.

Стихири на 6, подобен: Всю отложи́вше

Стих 6: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3)

На Владиката от младини си бил напълно отдаден и си Го пожелал, и си следвал вярно стъпките Му. Очистен от всякакви греховните страсти, обогатил си се чрез божествената благодат, за да лекуваш всички болести и да вършиш славни чудеса. Когато си бил призован да свидетелстваш за Христос, Пожертвалият се на кръста ти даде сила да останеш непреклонен при всякакви наказания и мъчения. Него усърдно моли за нашите души.

Цялата статия: Служба за св. Харалампий на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (167 Votes)

dionysiusmonastery athosВ Неделя след Сретение

Утринна

Глас 2, утринно евангелие 2

На Бог Господь:

Възкресен тропар, глас 2:

Когато слезе при смъртта, Живот безсмъртни, тогава умъртви ада с блясъка на Божеството; а когато и умрелите възкреси от преизподнята, всички небесни сили викаха: Животодателю, Христе Боже наш, слава на Тебе! (2 пъти)

Слава, И ныне, тропар на Сретение Господне, глас 1: Радвай се, благодатна Богородице Дево, защото от тебе изгря Слънцето на правдата – Христос, нашият Бог, Който просвещава стоящите  в мрак; весели се и ти, праведни старче, приел в обятията си Освободителя на нашите души, Който ни дарява и възкресение.

Малка ектения: Защото Твоя е властта и Твое е царството…

Първи седален, глас 2:

Благообразният Йосиф сне от дървото пречистото Твое тяло, обви го с чиста плащаница, покри го с благоухания и положи в нов гроб, но на третия ден Ти възкръсна, Господи, като дари на света велика милост.

Цялата статия: Служба за неделя след Сретение Господне

4.9652173913043 1 1 1 1 1 Rating 4.97 (230 Votes)

800px Menologion of Basil 037

Служба за Сретение Господне

На вечерната служба

На „Господи, воззвах“стихири на 8, гл. 1, от св. патриарх Герман Константинополски:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе; побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам; чуй ме Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян; издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва; чуй ме Господи.

Стих 1: От дън душа викам към Тебе, Господи, Господи, чуй гласа ми. (Пс. 129:1-2)

Кажи, Симеоне, Кого носиш в обятията си в храма и се радваш? На Кого казваш и викаш: сега се освобождавам, защото видях моя Спасител! Той е Роденият от Дева, Той е Бог Слово от Бога, Който се въплъти заради нас и спаси човека! Нека Му се поклоним!

Цялата статия: Служба за Сретение Господне на български

4.9767441860465 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (172 Votes)

Sv Trifun18Предпразненство на Сретение Господне. Свети мъченик Трифон.

Вечерна служба

Блажен муж, 1 антифон

Господи, воззвах (Пс. 140), на 6, глас 4:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе; побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян; издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи.

На предпразненството, Подобен: Я́ко добля:

Стих 6: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3)

Светата църква се подготвя да приеме Господ, Който пристига като Младенец и затова украсява своя верен и боголюбив събор с духовна благодат. Затова вика: Ти си славата, похвалата и пълнотата на моето украшение, Слове, защото заради мене Ти прие плът във вид на Дете.

Цялата статия: Службата за предпразненство на Сретение Господне и за св. мчк Трифон

4.9771428571429 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (175 Votes)

/imG 2150Глас 1, утринно евангелие 1

В НЕДЕЛЯ НА УТРИННАТА.

След Шестопсалмието, Бог Господ, глас 1, и пеем два пъти възкресния тропар, Слава и нине, възкресен Богородичен.

Възкресен тропар, глас 1:

Когато гробът беше запечатан от юдеите и войниците пазеха Твоето пречисто тяло, Ти възкръсна на третия ден, Спасителю, като дари живот на света. Затова небесните сили Ти пееха, Животодателю: слава на Твоето възкресение, Христе! Слава на Твоето царство! Слава на Твоя промисъл, единствен Човеколюбец! (2 п.)

Богородичен: Когато Гавриил ти каза „Радвай се!“, Дево, тогава едновременно с думите му в тебе, светия Кивот, се въплъти Владиката на всичко, както предсказа праведният Давид – ти се оказа по-просторна от небесата, носейки своя Творец. Слава на Вселилия се в тебе; слава на Произлезлия от тебе; слава на Освободилия ни чрез твоето раждане.

Малка ектения: Защото Твоя е властта и Твое е царството…

Цялата статия: Неделна утринна на 1 глас за Неделя на Закхей

4.9808612440191 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (209 Votes)

BogoyavlenieБогоявление – утринна

На Бог Господ, тропар, гл. 1:

Когато Ти, Господи, се кръщаваше в Йордан, откри се поклонението на Света Троица; защото гласът на Отца свидетелстваше за Тебе, като Те нарече възлюбен Син; и Духът във вид на гълъб потвърди верността на тия думи. Христе Боже, Който се яви и просвети света, слава на Тебе. (3 пъти)

Малка ектения, възглас: Защото Твоя е властта и Твое е царството…

Първи седален, гл. 3, по Красоте девства:

Когато се яви на река Йордан, Спасителю Христе, и се кръсти от Предтечата, Ти беше засвидетелстван като възлюбения Син, тогава се показа и като събезначален на Отец, а над Тебе слезе Светият Дух; просветени от Него, ние възкликваме: слава на Троичния Бог!

Слава, и сега, гл. 4, по Скоро предвари:

Ти освети Йорданските води, Христе Боже наш, съкруши силата на греха, склони глава пред ръцете на Предтечата и спаси човешкия род от изма­мата; затова Те молим: спаси душите ни!

Цялата статия: Служба за Богоявление на български език

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (175 Votes)

EpiphanyНа 5 януари, Предпразненство на Богоявление

Утринна

На Бог Господ, тропар, гл. 4:

Някога, след като Илия беше възнесен, чрез кожуха на Елисей река Йордан се разцепи и водите се разделиха насам и нататък, и за него водният път стана суша, като истински предобраз на кръщението, чрез което ние преминаваме течението на преходния живот. Христос се яви на Йордан, за да освети водите. (три пъти)

Малка ектения, възглас: Защото Твоя е властта и Твое е царството…

Първи седален, гл. 1, по Лик ангельский:

Весели се, река Йордан, при тебе идва доброволно Творецът на всичко, да приеме кръщение от раба Си, защото е добър. Разхубави се, ликувай Ада­ме и прамайко Ево, защото дойде Избавлението на всички – преблагия Бог!

Цялата статия: Служба за предпразненство на Богоявление на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (167 Votes)

St Basil the Great 2Обрезание Господне и св. Василий Велики

Утринна

На Бог Господ, тропар на свети Василий, гл. 1: (два пъти)

Твоята проповед се разнесе по цялата земя – тя прие твоите слова, с които достойно поучаваше, изясни естеството на всичко съществуващо, разкраси човешките нрави, преподобни отче, който си царствено свещенство, моли Христос Бог да се спасят нашите души.

Слава..., и сега... тропар на Обрезание, гл. 1:

Иисусе, Който седиш на огневиден престол във висините заедно с безначалния Отец и Твоя божествен Дух, Ти благоволи да се родиш на земята от непозналата мъж Девица, Твоя майка, затова беше обрязан като човек на осмия ден. Слава на Твоето всеблаго решение, слава на Твоя промисъл, слава на Твоето снизхождане, единствени Човеколюбче!

Цялата статия: Служба за Обрезание Господне и св. Василий Велики на български

4.9771428571429 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (175 Votes)

5c059f14c0867bdbecb4b1ef66b60dd9РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО

Забележка: Когато празникът се случи във вторник, сряда, четвъртък, петък или събота – вечернята се извършва предния ден сутринта, след Царските часове, като се съединява със св. Василиева литургия и вечерта, срещу самия празник, не се отслужва Вечерня.

Когато празникът се падне в неделя или понеделник, то Царските часове се четат в петък и след това се прави отпуст, а вечернята се извършва вечерта срещу самия празник според чина, изложен в минея, както следва:

Празнична Вечерня

Свещеникът: Благословено е нашият Бог... и след Амин предстоятелят: Царю небесни..., Трисвятое и след Отче наш и възгласа четем: Господи, помилуй (12 п.), Слава, и ныне: Приидите, поклонимся: (3 п.). И 103 псалом: Благослови, душе моя, Господа...

Велика ектения.

Цялата статия: Служба за Рождество Христово на български

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (132 Votes)

St IgnatiusСлужба на 19 декември 2020 г. за светия свещеномъченик Игнатий Богоносец и св. мчк Бонифаций Тарсийски

На Бог Господ, тропар за събота, гл. 2:

Апостоли, мъченици и пророци, светители, преподобни и праведници, които доблестно извършихте подвига и запазихте вярата, като имате дръзновение пред Спасителя, молим ви, молете Него, Благия, за нас – да се спасят душите ни!

На св. Игнатий, гл. 4

И по нрави съпричастен, и по престол приемник си бил на апостолите, боговдъхновени, като чрез делата си постигнал съзерцания, защото правилно си прилагал словото на истината и чрез вярата си се подвизавал дори до кръв, свещеномъчениче Игнатие; моли Христос Бог да се спасят нашите души!

St BonifatiusСлава, на св. Бонифаций, гл. 4: Мученик Твой, Господи

Твоят мъченик Бонифаций, Господи, със страданието си придоби венеца на нетлението от Тебе, нашия Бог, защото с Твоята сила той победи мъчителите и съкруши нечестивата дързост на демоните; по неговите молитви спаси душите ни.

Или: гл. 4

Изпратен при съсловието на мъчениците, ти стана истински мъченик, като твърдо пострада за Христос, всехвални, и с мощите си се върна при изпратилата те с вяра (Аглая), блажени Бонифацие, моли Христос Бог да получим прошка на греховете си.

И сега... Еже от века утаенное: 

От века скритото и за ангелите неизвестно тайнство, Богородице, чрез тебе се откри на живеещите на земята: Бог се въплъщава в несливащо единство (на двете естества) и заради нас доброволно прие кръст – с него Той възкреси първосъздадения (Адам) и спаси от смъртта душите ни.

Малка ектения: Защото Твоя е властта, и Твое е царството…

Цялата статия: Служба на 19 декември за св. Игнатий Богоносец и св. Бонифаций

4.9901477832512 1 1 1 1 1 Rating 4.99 (203 Votes)

Св. Николай1

Възкресно-празнична служба

Глас 1, утр. ев. 4

Св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец

НА ВЕЧЕРНАТА СЛУЖБА

Господи, воззвах (Пс. 140), на 10, гл. 1:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе; побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян; издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи.

Възкресни стихири, гл. 1:

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7)

Приеми нашите вечерни молитви, Свети Господи, и дарувай ни прощение на греховете, защото Ти Единствен яви спасението на света. 

Цялата статия: Служба за св. Николай Мирликийски (в неделен ден)

4.9294871794872 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (156 Votes)

СтилиянПаметта на св. Стилиан Пафлагонийски честваме на 26 ноември. Той е живял през втората половина 5 в. в областта Пафлагония на южното крайбрежие на Черно море (съответно Северна Мала Азия, днес в Турция). От младини отишъл да се подвизава в манастир, а по-късно се оттеглил в една пещера в пусто място, където се отдал на монашески подвиг. Скоро при него започнали да идват за помощ и съвет както монаси, така и много вярващи. Светецът с Божията благодат започнал да наставлява, но и да изцерява възрастни и деца. По подражание на Христос той проявявал внимание и любов към малките дечица, като не само ги изцерявал, но и наставлявал онези от тях, които вече били способни да разбират съветите му. С молитвите си към Всеподателя Бога св. Стилиан помагал и на много семейства да се сдобият с деца. Затова като благодатен детепазител той се изобразява, държащ в прегръдката си младенец.

У нас той е добре известен и много хора прибягват с молитва към неговото застъпничество. Затова е бил преведен на български и молебният канон, изпълняван при моленията към него. Настоящият превод също е направен от оригинала по молба на свещ. Траян Горанов от Англия, за да е на разположение на всички, които чувстват нужда от божествена подкрепа в трудни мигове на своя семеен живот.

Канонът е поредица от девет песни (през по-голямата част от годината втората песен се пропуска, така че остават само осем песни), т.е. кратки поетични творби, съставени от куплети (строфи, наричани тропари), като всяка песен има своя тема, зададена още в първия тропар (наричан ирмос). Преди всеки тропар се казва стих, имащ отношение към личността, на която е посветен канонът. След трета и след шеста песен се вмъкват специални текстове и (или) се отправят моления, както в настоящия случай.

Свещеникът: Благословен е нашият Бог всякога, сега и винаги, и во веки веков.

Цялата статия: Молебен канон към закрилника на децата св. Стилиан

4.9175257731959 1 1 1 1 1 Rating 4.92 (291 Votes)

Entry of Theotokos

Въведение Богородично

На вечерната

Господи, воззвах (Пс. 140), гл. 1, стихири на 6:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме! Послушай ме, Господи! Господи, извиках към Тебе, побързай към мене! Чуй моя глас, когато Те призовавам! Чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва! Чуй ме, Господи!

Стих: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията, кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3)

Верни, да ликуваме днес и да пеем на Учителя с псалми и песни, като почетем и осветената Му скиния, одушевеният кивот, вместила в себе си невместимото Слово, защото тя е принесена на Бога, Който свръхестествено стана младенец по плът, и великият първосвещеник Захария я приема с радост като жилище на Бога.

Стих: Надявам се на Господ, надява се душата ми; на Неговото слово се уповавам. (Пс. 129:4)

Цялата статия: Службата за Въведение Богородично на български
Страница 1 от 2

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.