Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (45 Votes)

7В Заседателна зала №1 в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с научен форум беше отбелязана десетгодишнината от установяването на сътрудничество между най-голямата образователна институция у нас и Зографската св. обител. През 2014 г. университетът и българският манастир на Света гора подписват договор за сътрудничество, плод от което става Зографската научно-изследователска библиотека в СУ. В научния форум „Зографската научноизследователска библиотека – десет години по-късно“ взеха участие учени старобългаристи, които участват в обработването и разчитането на ръкописите, съхранявани в Зографския манастир.

Форумът продължи два дни и представи работата на отделните екипи и учени, чиито проекти са свързани със Зографската св. обител. Научната конференция беше придружена с изложба и прожекция на филмите „Градината на Богородица“ и „Кодът на Паисий“.

Цялата статия: В Софийския университет отбелязаха десет години сътрудничество със Зографския манастир

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (45 Votes)

Screenshot 2024 09 25 221358Миналата седмица в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ се проведе процедурата по избор на професор по Свещено Писание на Новия Завет за нуждите на Катедрата по богословие (теология) във Факултета по хуманитарни науки. В конкурса участва доцент иконом д-р Теодор Стойчев, преподавател по Свещено Писание в същата катедра. Научното жури в състав: проф. д.б.н. Емил Трайчев Стоянов, проф. д-р Димо Кръстев Пенков, доц. д-р Павлин Петров Събев, проф. д.б.н. Клара Асенова Тонева, проф. д-р Павел Николов Павлов, доц. д-р Ивайло Иванов Найденов и доц. д-р Галя Вълчева Йорданова дадоха положителни рецензии и становища за представените научни трудове на кандидата. След което на 17 септември членовете на научното жури гласуваха и единодушно избраха о. Теодор Стойчев за професор по Свещено Писание на Новия Завет. Той понастоящем е единственият действащ професор по Нов Завет у нас, след като проф. Емил Трайчев се пенсионира през това лято.

Цялата статия: Беше избран професор по Нов Завет в Шуменския университет

2 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (8 Votes)

Screenshot 2024 09 21 184415Академичното списание на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ Forum Theologicum Sardicense вече е достъпно онлайн (тук). Старото име на периодичното издание, което излиза от 1994 г., е „Богословска мисъл“, а негов пръв главен редактор е проф. Иван Денев († 2014 г.). Първоначално то излиза четири пъти годишно, а от 2013 г. започва да излиза два пъти в годината, като до момента са публикувани броевете от 2013 г. до 2023 г.

Главни редактори на „Богословска мисъл“ са проф. Павел Павлов и доц. Светослав Риболов. В редакционната колегия освен преподаватели от богословските факултети в София и Велико Търново и Катедрата по теология в Пловдивския университет влизат също и богослови от Гърция и Румъния, както и от богословското училище в Баламанд.

Цялата статия: Списанието на Богословския факултет на СУ вече е достъпно онлайн

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (79 Votes)

384733240 10224335395881367 5735849733347240135 nМеждународен богословски семинар беше открит в Бачковския манастир на тема „Мистически и логически аспекти на византийското богословие“.

Научната проява, която се проведе от 28 септември до 2 октомври т. г., събра богослови от България, Армения, Германия, Грузия, Северна Македония, Русия, Сърбия, Украйна. Участниците са преподаватели, докторанти и постдокторанти от богословските факултети у нас и в чужбина.

Ръководителят и организатор на богословския семинар проф. Иван Христов от БФ на СУ съобщи, че семинарът е в рамките на проект на Оксфордския университет, а инициатор е Патристичната група на Международната асоциация по православно богословие.

Цялата статия: Международен богословски семинар се проведе в Бачковския манастир

1.9957446808511 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (235 Votes)

БФНа 20 април Факултетният съвет на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ единодушно прие докладите на научните журита за конкурсите за професор (на доц. д-р Павел Павлов в направление „Религия и Теология“, История на Българската православна църква) и доцент (на гл. ас. д-р Венцислав Каравълчев в направление „Религия и Теология“, Църковна археология).

Доц. д-р Павел Павлов участва в конкурса за професор с монографията „Учителят Ганчо Велев Ганчев (1921-1998) или за занаята на богослова историк през ХХ век“, три студии и статии. Студиите са в областта на средновековната, възрожденската и новата история на БПЦ: „Светецът и манастирът като средище в християнското предание (църковно-исторически контекст на завръщането на св. Йоан Рилски в Рилската св. Обител)“, „Йерархия и екзархия (Екзарх Антим и Българската църква)“ и „Неврокопският митрополит Борис в паметта на Църквата“.

Цялата статия: Нови професор и доцент в Богословския факултет на СУ
Страница 1 от 27

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин
   

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.