Размисли в Неделя на разслабления
- Детайли
- Радостина Ангелова
В настоящата Неделя на разслабления ми се иска да поразсъждавам какво е да си парализиран в днешно време. Нас и сега ни има. И парализирани, и незрящи, и глухи, и хора с най-различни болести и увреждания… Ние не винаги чакаме ангел Господен да слезе и да раздвижи водата, за да се изцелим като в онази къпалня във Витезда. Ние сме сред вас и понякога просто се нуждаем някой да ни каже добра дума, да ни попита как сме, да ни помогне да се изкачим по стълбите или на тротоара…
Аз, която живея вече почти 47 години с тежка форма на детска церебрална парализа и се придвижвам с инвалидна количка, от време на време се питам: „Защо на мене? С какво го заслужих? С какво не бях достойна Бог да помогне и на мене да проходя? Ако бях здрава или бях по-добре, вероятно щях да имам семейство, деца, да изградя кариера, да пътувам… А сега, докато съм жива, ще се нуждая от чужда помощ…“.
Тома – изповедник на апостолската вяра в Христос
- Детайли
- Иван Димитров
Всеизвестно е определението за светия апостол Тома като „Тома неверни“. И прозвището „неверни“, вярно или невярно, от векове неотлъчно придружава името му, като безспорно хвърля сянка върху образа на този наистина верен и предан Христов ученик.
Кой е всъщност апостол Тома? Родом е от северната област на Палестина – Галилея, както и останалите апостоли на Иисус Христос. По занятие бил рибар като Андрей и Петър от Витсаида, като Яков и Йоан Зеведееви, и Натанаил, и др. Това се вижда от Евангелието според Йоан, където в последната глава се споменават по име няколко от апостолите, занимавали се с риболов, при това не инцидентно, а професионално, за прехрана: „Симон Петър и Тома, наричан Близнак, и Натанаил от Кана Галилейска, и Зеведеевите синове, и други двама от учениците Му“ (21:2). Както на това място, така също и на други две места евангелист Йоан го определя допълнително с думите „наричан Близнак“ (вж. 11:16; 20:24).
В гръцкия оригинал думата „близнак“ звучи δίδυμος (дидимос). Наистина, в църковната история и в други древни текстове (например в житията на светците) се среща лично име Дидим (Δίδυμος). Но естествено е някой да бъде наричан близнак, защото действително има брат или сестра близнак. В случая обаче думите „наричан Близнак“ не сочат прозвище, прякор, следващ личното име, а са превод на самото име Тома, което е еврейско. Името Тома (на гръцки Θωμᾶς), с което апостолът се именува в Новия Завет, произлиза от арамейското Toma, което означава „близнак“ и е родствено на еврейското tom.
Кого от великите църковни музиканти са наричали „разбойника“?
- Детайли
- Свещ. Ивайло Борисов
От историята на многовековната църковна музика знаем, че тя е имала своите върхове. Разбира се, винаги е имало и хора, които са покорявали тези върхове и са ни оставили като наследство върховните си постижения.
Един от тях е роденият през 1730 г. в Пелопонес, Южна Гърция, велик църковен певец и музикант Петър Пелопонески.
Петър бил служител в Константинополската патриаршия – по-точно бил лампадарий (главен ляв певец) в патриаршеския храм. Макар земният му живот да не бил дълъг – умира ненавършил 50 години по време на страхотна зима и чумна епидемия, творческият му живот бил изключително продуктивен. Петър Лампадарий (прозвище, свързано с певческата му длъжност) съставил и написал певчески книги като Възкресник и Ирмологий, създал редица велики славословия, херувимски песни, причастни и мн. др. Факт е, че и до днес неговите произведения се изпълняват в храмовете и са еталон за класическа църковна едногласна музика.
Синодално Пасхално послание 2024
- Детайли
- Св. Синод на БПЦ
Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта Си смъртта победи и на тия,
които са в гробовете, живот подари! (Тропар на Пасха)
Възлюбени в Господа чеда на светата ни Църква,
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
Дивен и велик, прекрасен и безценен е всеки един дар, с който Човеколюбецът Бог обдарява Своето най-висше и любимо творение – човека, когото Той сътвори по Своя свят образ и когото предназначи да достигне и до богоуподобяването. Безбройни са Божиите дарове за нас, но най-голям и най-щедър измежду тях е дарът на Възкресението. Победата над смъртта, която Богочовекът Господ наш Иисус Христос удържа над мрака и цялата всепоглъщаща и губителна сила на злото, е кулминацията, най-висшата и категорична изява на Божията любов към нас и към цялото творение.
Възкресяването на човешката природа в нейната първосъздадена чистота, красота и цялостност, което Единородният Божи Син и Син Човешки извърши, Той извърши не за Себе Си, а заради нас и нашето спасение. Тази прославена човешка природа Той възнесе на Небесата и така проправи пътя към Царството на светлината и живота за всички онези, които са Негови, които чуват гласа Му и следват посочения от Него път.
Възкръсналият Господ да преобразява всичко в живота ни
- Детайли
- Свещ. Георги Чистяков
Скъпи братя и сестри, да се помолим радостта за Възкръсналия Господ – това главно съдържание на нашата вяра, да умива всички наши слабости, всички наши грехове; тази радост да ни повдига от безсилието, което понякога изпитваме пред обстоятелствата. Да побеждава всички страхове, които преживяваме. Нека се помолим тя да измести всичко лошо, което съществува в нас.
Радостта за Възкръсналия Господ е най-голямото съкровище, което ни е приготвено от Бога, най-удивителното, което ни е дадено; както казва пророкът: “око не е виждало, ухо не е чувало и човеку на ум не е идвало това, що Бог е приготвил за ония, които Го обичат". А то е, че Христос възкръсна от мъртвите, победи смъртта, и побеждавайки всички наши страхове и грехове, ни даде великата сила на спасението. Христос възкръсна от мъртвите и ни спаси от бездната на греха. „Вие сте скъпо купени" – казва апостолът, като има предвид Христовата смърт и Неговото възкресение от мъртвите. Не забравяйте за тази висока цена.