Двама свещеници на БПЦ се включиха в „културното събитие“, прераснало в щурм срещу Народния театър, като отслужиха панихида пред шадравана „в памет на загиналите войници в сръбско-българската война“. Разбира се, като миролюбиви духовници тези свещеници ни най-малко не са очаквали, че тълпата ще се развилнее. Най-вероятно даже са си мислели, че става дума за различни хора – едните, които са ги поканили да „осветят“ с църковното си присъствие протеста, са в очите им благочестиви, родолюбиви, поетични души и щедри спонсори на родната църква. А другите, развилнелите си, са някакви лумпени, появили се незнайно откъде и опорочили впоследствие хубавото патриотично събитие… Дали така си мислят, не знам. Може и да са имали предчувствие как ще се развият събитията, но при все това да са заели определеното им място в мизансцена. При всяко едно положение шадраван в центъра на столицата не е обичайното място за църковна панихида, и то по тъмно. Това очевидно е демонстрация, в която църквата е използвана, и не е нужна духовна разсъдителност, за да го разбереш.
Лошата новина е, че „грешка няма“. Закономерно е. Хората са едни и същи. Заклеймяването и соченето с пръст е опияняващо и събира близки по дух хора. То е по-примамливо от песните на сирените, които замайвали моряците и ги карали да се разбиват в скалите. Който е тръгнал по този път, няма да успее да избегне корабокрушението – тълпата ще го увлече в своя „праведен гняв“. Хората обичат да намират врага, да го сочат, да го замерват с камъни – това опиянение от насилието в името на уж някаква правда е родило чудовища в човешката история и ще продължи да ражда. Това е присъщ рефлекс на грехопадналата природа, „естествено поведение“ на хората, живеещи по стихиите на този свят. Нужно ли е да припомняме за тълпата, която искаше да убие с камъни блудницата (Иоан 8:1-11), за изобретателните убийства на затворници на римския колизеум, извършвани пред очите на зрителите, които похапвали, гледайки възмездието на правдата, за разкъсваните от зверове християни – също така вълнуваща атракция за тълпата, за средновековните клади на вещици на градските площади – главно „социално“ събитие в живота на вече „християнския“ град… и така до наши дни.
Тълпата, която забранява в името на морала, е Франкенщайн – в началото почти безобидно грозновато явление, тя бързо се ожесточава, когато се почувства „обидена“, и започва да убива – първо по случайност и „по погрешка“, после за да отмъщава и въздава справедливост, и накрая просто така – от желание да върши зло. Изненадани от този развой не трябва да има.