Служба за Рождество Христово на български
- Детайли
- Свещеник Траян Горанов, Великобритания
Забележка: Когато празникът се случи във вторник, сряда, четвъртък, петък или събота – вечернята се извършва предния ден сутринта, след Царските часове, като се съединява със св. Василиева литургия и вечерта, срещу самия празник, не се отслужва Вечерня.
Когато празникът се падне в неделя или понеделник, то Царските часове се четат в петък и след това се прави отпуст, а вечернята се извършва вечерта срещу самия празник според чина, изложен в минея, както следва:
Празнична Вечерня
Свещеникът: Благословено е нашият Бог... и след Амин предстоятелят: Царю небесни..., Трисвятое и след Отче наш и възгласа четем: Господи, помилуй (12 п.), Слава, и ныне: Приидите, поклонимся: (3 п.). И 103 псалом: Благослови, душе моя, Господа...
Велика ектения.
Нейде сред думите и нещата се загуби Христос. Трето Рождественско писмо
- Детайли
- Архим. Сава (Мажуко)
Рождественският пост не е нужен на истинските християни, защото Христос винаги е с тях. Защо да отделяме специално време на Този, Който и без това е с нас на всяка Литургия, нещо повече – във всяка въздишка? А аз не мога без постите. Много ни е нужно специално време, за да се съсредоточим, да съберем мислите и чувствата си, блуждаещи в безкрайната въртележка от думи и неща. Да се избавим от суетата в името на най-важното.
Страшният съд наближава. Усещам го по водата. Земята и въздухът са изпълнени с очакване, огънят гори тревожно – всичките четири стихии и особено петият елемент, етерът, са пропити с предчувствия и неспокойствие.
„А кога дойде Син Човеческий в славата Си, и всички свети Ангели с Него“ (Мат. 25:31)
И ще седнат честнѝте апостоли на дванадесетте престола да съдят всички народи.
- Само дванадесет? Ами ап. Павел? Той не е сред първите ученици, а пък се е трудил не по-малко, дори повече от останалите! Но никой няма да му постави дори мъничък престол, макар и тринадесети, защото, както знаем, „тринадесети апостол и съдия на цялата Вселена“ е Александрийският патриарх.
Св. Йоан – Кронщатският пастир
- Детайли
- † На САЩ, Канада и Австралия митрополит Йосиф
На 20 декември, деня на кончината на великия руски духовник св. Йоан Кронщатски, Православната църква чества неговата памет. Публикуваме част от книгата на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф „Образци на пастирско служение в Русия 18-20 в.“, в която наред с други подвижници на благочестието са описани животът и пастирската дейност на св. Йоан.
Прозорливият подвижник и молитвеник о. Йоан бил един от тези Божии избраници, които Промисълът Божи изпраща на хората, за да покажат на света до каква висота може да се издигне човекът, озарен от божествената благодат.
Той започнал своето пастирство с такъв пламенен порив, че това смутило дори висши духовни дейци от онова време. Преосвещеният Теофан Затворник сметнал за необходимо дори да се обърне към о. Йоан писмено. С думи на любов и наставление той заявявал, че о. Йоан се е наел с такъв подвижнически живот в света, сред житейските съблазни и несгоди, който „неминуемо“ ще го доведе до страшно падение или ще завърши без резултат; че никой, още от времето на приемането на християнството, не само в Русия, но и на Изток, не е поемал по такъв път, бидейки не монах, а свещеник, живеещ извън оградата и устава на манастирите, и че това непременно ще породи голяма съблазън сред духовенството и народа.[1]
Служба на 19 декември за св. Игнатий Богоносец и св. Бонифаций
- Детайли
- Свещеник Траян Горанов, Великобритания
Служба на 19 декември 2020 г. за светия свещеномъченик Игнатий Богоносец и св. мчк Бонифаций Тарсийски
На Бог Господ, тропар за събота, гл. 2:
Апостоли, мъченици и пророци, светители, преподобни и праведници, които доблестно извършихте подвига и запазихте вярата, като имате дръзновение пред Спасителя, молим ви, молете Него, Благия, за нас – да се спасят душите ни!
На св. Игнатий, гл. 4
И по нрави съпричастен, и по престол приемник си бил на апостолите, боговдъхновени, като чрез делата си постигнал съзерцания, защото правилно си прилагал словото на истината и чрез вярата си се подвизавал дори до кръв, свещеномъчениче Игнатие; моли Христос Бог да се спасят нашите души!
Слава, на св. Бонифаций, гл. 4: Мученик Твой, Господи
Твоят мъченик Бонифаций, Господи, със страданието си придоби венеца на нетлението от Тебе, нашия Бог, защото с Твоята сила той победи мъчителите и съкруши нечестивата дързост на демоните; по неговите молитви спаси душите ни.
Или: гл. 4
Изпратен при съсловието на мъчениците, ти стана истински мъченик, като твърдо пострада за Христос, всехвални, и с мощите си се върна при изпратилата те с вяра (Аглая), блажени Бонифацие, моли Христос Бог да получим прошка на греховете си.
И сега... Еже от века утаенное:
От века скритото и за ангелите неизвестно тайнство, Богородице, чрез тебе се откри на живеещите на земята: Бог се въплъщава в несливащо единство (на двете естества) и заради нас доброволно прие кръст – с него Той възкреси първосъздадения (Адам) и спаси от смъртта душите ни.
Малка ектения: Защото Твоя е властта, и Твое е царството…
Психотерапевт: Да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния
- Детайли
- Емилия Бойчева
Интервю на „Двери“ с психолога Емилия Бойчева за пандемичната ситуация в света и справянето на хората с нея. Специално внимание се обръща на това как християните възприемат необичайното положение и как вярата може да помогне за осмислянето на кризата.
Емилия Бойчева е психолог и сертифициран когнитивно-поведенчески психотерапевт. Има специализация по Схема-терапия. Тя е член на Обществото на християнските психолози в България и е регистриран медиатор към Министерство на правосъдието. В сферата на нейните интереси е работата с тревожни разстройства, депресии, личностни разстройства, работа с двойки и семейства. Обучител е по проблемите на комуникацията, междуличностните отношения, емоционалната интелигентност, мисленето, асертивното поведение. Няколко години е сътрудник в Православна терапевтична общност „Св. Боян Енравота“ – Варна за лечение на зависимости. Обучител е в тренинг-кампаниите на сдружение „Отвори очи“ – Варна за превенция на зависимости и в помощ на близки на зависими. Лектор и обучител е в няколко поредни издания на проект „Съпричастност“ на Фондация „Човек на фокус“ към Варненска и Великопреславска митрополия. Консултант и лектор в различни проекти в подкрепа на семейството, организирани редовно през последните години от Духовно-просветния център на варненския храм „Св. архангел Михаил“.
- Г-жо Бойчева, как оценявате настъпилата пандемична ситуация през очите на вярата и на професионалната си квалификация?
- Като вярващ човек възприемам тази ситуация като изпитание, което Бог е допуснал и което човек е призван да преодолее. И преодолявайки го, да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния на безнадеждност или отрицание.
Според мене цялото изпитание се състои в това да внимаваме за себе си и за ближните си без да ги възприемаме като заплаха, така че да поддържаме чувството на споделеност в общата беда и заедност в усилията за справяне. При изискванията за социална дистанция да не загубим личното си отношение към другите. Да приемем отговорно общите правила, които са в защита на всеки от обществото ни, за да не се превърнем самите ние в заплаха за другите.
[Какво представлява проектът?] [За кого е предназначено изданието?] [Kое прави това издание различно?] [Как можете да помогнете:]