Служба на 19 декември за св. Игнатий Богоносец и св. Бонифаций
- Детайли
- Свещеник Траян Горанов, Великобритания
Служба на 19 декември 2020 г. за светия свещеномъченик Игнатий Богоносец и св. мчк Бонифаций Тарсийски
На Бог Господ, тропар за събота, гл. 2:
Апостоли, мъченици и пророци, светители, преподобни и праведници, които доблестно извършихте подвига и запазихте вярата, като имате дръзновение пред Спасителя, молим ви, молете Него, Благия, за нас – да се спасят душите ни!
На св. Игнатий, гл. 4
И по нрави съпричастен, и по престол приемник си бил на апостолите, боговдъхновени, като чрез делата си постигнал съзерцания, защото правилно си прилагал словото на истината и чрез вярата си се подвизавал дори до кръв, свещеномъчениче Игнатие; моли Христос Бог да се спасят нашите души!
Слава, на св. Бонифаций, гл. 4: Мученик Твой, Господи
Твоят мъченик Бонифаций, Господи, със страданието си придоби венеца на нетлението от Тебе, нашия Бог, защото с Твоята сила той победи мъчителите и съкруши нечестивата дързост на демоните; по неговите молитви спаси душите ни.
Или: гл. 4
Изпратен при съсловието на мъчениците, ти стана истински мъченик, като твърдо пострада за Христос, всехвални, и с мощите си се върна при изпратилата те с вяра (Аглая), блажени Бонифацие, моли Христос Бог да получим прошка на греховете си.
И сега... Еже от века утаенное:
От века скритото и за ангелите неизвестно тайнство, Богородице, чрез тебе се откри на живеещите на земята: Бог се въплъщава в несливащо единство (на двете естества) и заради нас доброволно прие кръст – с него Той възкреси първосъздадения (Адам) и спаси от смъртта душите ни.
Малка ектения: Защото Твоя е властта, и Твое е царството…
Психотерапевт: Да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния
- Детайли
- Емилия Бойчева
Интервю на „Двери“ с психолога Емилия Бойчева за пандемичната ситуация в света и справянето на хората с нея. Специално внимание се обръща на това как християните възприемат необичайното положение и как вярата може да помогне за осмислянето на кризата.
Емилия Бойчева е психолог и сертифициран когнитивно-поведенчески психотерапевт. Има специализация по Схема-терапия. Тя е член на Обществото на християнските психолози в България и е регистриран медиатор към Министерство на правосъдието. В сферата на нейните интереси е работата с тревожни разстройства, депресии, личностни разстройства, работа с двойки и семейства. Обучител е по проблемите на комуникацията, междуличностните отношения, емоционалната интелигентност, мисленето, асертивното поведение. Няколко години е сътрудник в Православна терапевтична общност „Св. Боян Енравота“ – Варна за лечение на зависимости. Обучител е в тренинг-кампаниите на сдружение „Отвори очи“ – Варна за превенция на зависимости и в помощ на близки на зависими. Лектор и обучител е в няколко поредни издания на проект „Съпричастност“ на Фондация „Човек на фокус“ към Варненска и Великопреславска митрополия. Консултант и лектор в различни проекти в подкрепа на семейството, организирани редовно през последните години от Духовно-просветния център на варненския храм „Св. архангел Михаил“.
- Г-жо Бойчева, как оценявате настъпилата пандемична ситуация през очите на вярата и на професионалната си квалификация?
- Като вярващ човек възприемам тази ситуация като изпитание, което Бог е допуснал и което човек е призван да преодолее. И преодолявайки го, да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния на безнадеждност или отрицание.
Според мене цялото изпитание се състои в това да внимаваме за себе си и за ближните си без да ги възприемаме като заплаха, така че да поддържаме чувството на споделеност в общата беда и заедност в усилията за справяне. При изискванията за социална дистанция да не загубим личното си отношение към другите. Да приемем отговорно общите правила, които са в защита на всеки от обществото ни, за да не се превърнем самите ние в заплаха за другите.
За службата на Игнажден 2020 г.
- Детайли
- Иван Димитров
В редакцията на Двери се получиха няколко запитвания от християни, които са установили, че паметта на св. свещеномъченик Игнатий Богоносец през тази година е записана в църковния календар на Българската православна църква – Българска патриаршия на 19 декември, а не на 20, както всички редовни богомолци знаят. Естествено, това отлично знаят клириците и църковните певци, но тази бележка не е за тях, а за онези, които не знаят защо е направена тазгодишната промяна на датата на Игнажден.
Този голям светец от втората половина на първия и началото на втория век се чества особено тържествено заради неговите заслуги за разпространението на Христовата вяра, както и заради мъченическата му смърт при отстояване на спасителната ни вяра. В преклонна възраст светителят пътува седмици наред за Рим, където е бил хвърлен на зверовете като наказание, задето не е пожелал да се откаже от вярата си, както са го принуждавали властниците на този свят.
Как да освободим място за най-важното. Второ Рождественско писмо
- Детайли
- Архим. Сава (Мажуко)
В нашия свят разполагаме с книги и цветна телевизия, интернет и мобилни телефони. Всички тези технологии и на мен, и на вас ни се нравят. Но пък впечатленията са твърде много! И ако попитам моята душа, тя може би веднага ще се развика в опит да се защити от излишъка на образи, информация и звуци. А после тутакси радостно и мъчително ще се впусне към новото видео в интернет, някоя смешна картинка, забавна история, прясна клюка, извънредна новина, „разтърсила целия свят“. С какво изпълваме ума и сърцето си – по тази тема размишлява архимандрит Сава (Мажуко).
Познавачите твърдят, че в първите три дни след смъртта може да се пътува – летиш, където ти душа иска! Мечтали сте да идете в Париж, но не сте успели? Смело си планирайте за след смъртта, че да не се отклонявате от грижите приживе.
Макар че покойният Платон не е изразявал чак такъв оптимизъм. Той е предполагал, че колкото по-силно душата се привързва към тялото, толкова повече надебелява, натежава, става трудноподвижна и хич не ѝ е до душевни полети. От общуването с плътта духът се уплътнява, угоява и когато излиза от тялото при смъртта, какво ти да лети, той дори едва се движи и е принуден мрачно да „обикаля край гробовете и надгробните паметници“ (Федон 81d-e).
„Григориат“ – морският манастир
- Детайли
- Инж. кап. Цветан Димитров
„Григориат“ беше първият в списъка от леснодостъпните по море манастири за нас. Той е на югозападния бряг на Атон и само на 20 м от пристана.
„Григориат“ (или манастирът „Св. Григорий“, бел. ред.) заема седемнадесето място в поредицата по старшинство на светогорските манастири.
Голямото монашеско гнездо е свито на една скала над морето между манастирите „Симонопетра“ и „Дионисиат“.
Oт Уранополи до главното светогорско пристанище Дафни отплавахме с ферибота „Св. Анна“. Оттам чакаме „Малката Св. Анна“ за „Григориат“.
[Какво представлява проектът?] [За кого е предназначено изданието?] [Kое прави това издание различно?] [Как можете да помогнете:]