Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (57 Votes)

df4683273ffb7cccc2d8d48f4764e33eВ днешното евангелие се разказва как Господ Иисус Христос идва при река Йордан, за да бъде кръстен от Йоан. В евангелския текст Йоан Предтеча ни говори, че той кръщава с водата на покаянието, но след него идва Онзи, Който ще кръщава с Дух Свети и с огън. Именно на това тържество на кръщаването с Дух Свети и с огън е посветен днешният празник. Празник радостен, празник, който предизвиква трепет; празник страшен в смисъл, че Божието присъствие пари със своето всеизгарящо действие. Страшно, но прекрасно; страшно, но радостно; страшно, но удивително; страшно, но белоснежно.

Когато казваме „страшно“, трябва да осъзнаем, че Свещеното Писание влага в тази дума съвсем не същия смисъл, който влагаме ние. Разбира се, с Бога не се плашим, пред Бога изпитваме онзи радостен трепет, който ни помага да приемем в себе си дара на Светия Дух и да станем други, да се обновим и непрестанно да се обновяваме. Постоянно да се отказваме от лошото, от слабостта, от страха, безстрашно да вървим напред, като с радост поверяваме себе си в ръцете на Бога и като проумяваме, че само в Бога животът придобива смисъл, само в Бога животът става многоизмерен. Единствено чрез докосването до дара на Светия Дух ние започваме да възприемаме сиянието, с което Бог освещава целия свят.

Именно за това сияние ще чуем с вас днес по време на вечерната, когато ще четем паримиите, 13 големи текста от Стария Завет. И като се вслушваме във всяка дума от тях, ние ще преминем през главните моменти, за които ни разказва Свещеното Писание на Стария Завет, когато Бог явява Себе Си на света и на хората. Затова много ви моля, братя и сестри, да слушате внимателно старозаветните четения, които ще започнат сега, след няколко минути. В началото от амвона ще прозвучи 103-ти псалом, псалом за сътворението на света и за морското битие: „Благославяй, душо моя, Господ! Господи, Боже мой, Ти си дивно велик; със слава и величие си облечен...“. И след това са паримиите.

Тази служба сега започва с вечерна, на която се пее химнът „Свете тихий“, и следват библейските четива, а след това службата ще премине в литургия на свети Василий Велики с четене на апостол и евангелие и нататък с евхаристийния канон. А веднага след литургията, още преди отпуста, ще отслужим последованието Велик водосвет.

Още веднъж повтарям, братя и сестри, че библейските четения за днешния ден са така богати, така забележителни, така прекрасни, дълбоки и духоносни, че ви призовавам да се вслушвате внимателно във всяка дума, която ще звучи днес. Всъщност само три пъти в годината богослужението е така библейско: в дните на Страстната седмица, в преддверието на светата Пасха, преди Рождество Христово и днес, в навечерието на Богоявление. Както е видно, цялото богослужение е пронизано от библейското слово. Затова ви призовававам да се вслушвате буквално във всеки звук от Писанието, което Бог чрез устата на Своите пророци отправя към нас и което е живо и действено и по-остро от всеки двуостър меч.

        * * *

„Радвайте се, небеса, и весели се, земьо, и възклицавайте от радост, планини...“ (преди причастяването) 

С тези думи се обръща днес към нас св. пророк Исайя в удивителното пророчество, което прозвуча в началото на светата литургия. И ние с вас сме толкова слаби, немощни, грешни и недостойни, но както казва пророкът, Господ идва и умива греховете ни, и ни прави бели като сняг. Така че нека позволим на Бог да действа в нас! И тогава от слаби ще станем силни, от болни ще станем издръжливи и поради това – здрави. Може би не в чисто медицинския, но в по-дълбокия смисъл на тази дума – здрави, пълни с вътрешни сили. И пълни със светлината, която Господ ни дава.

А сега нека да се молим за това, пристъпвайки към светата Чаша в благоговение и мълчание. Бог да ви благослови и укрепи, а аз, недостойният йерей, чрез Неговата власт, която ми е дадена, ви прощавам и разрешавам от всички ваши грехове в името на Отец и Син, и Свети Дух. Амин.

2001 г.

Превод: Радостина Ангелова

Източник: www.azbyka.ru


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/d8chf 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин