Продължение от Писмо осемнадесето
ПИСМО ДЕВЕТНАДЕСЕТО
Мои възлюбени в Господа чеда, знайте, че Светият Дух е вечен и трансцендентен. Той издава едно много сладко и нежно благоухание, което словото не може да изрази, както е казал един отец: „Кой не познава сладостта и пленителността на Духа, ако не тези, които са заслужили Той да живее в тях?“.
Знае се, че мнозина не са го заслужили, понеже благодатното състояние на покръстването обитава душите на покръстилите се само след много трудове. След като е заживял в тях, този дух ги предоставя на Светия Дух и вече Светият Дух живее в тях.
Мои възлюбени чеда, в действителност може да се установи, че в този свят има доста подобни неща. Скъпоценният камък се получава не без големи усилия и не се намира по села и градове, а само в палатите на царете. Тъй също и Светият Дух не живее в горделива душа, а в душата на смирените, чиито мисли са насочени към съвършенство. Веднъж този Дух заживял в тях, те отправят дълбока благодарност към Бога и всесърдечна възхвала, че са били удостоени с вселяването на Светия Дух.
Друг един отец е прославил Бога със следните слова: „Благославям те, Господи, че Ти ме научи чрез Своя Дух, Който даде на Твоите раби! Благословен си Ти, Господи, Който дарува на Твоите светци величие, по-голямо от всички богатства; аз пък не мога и с поглед да обхвана величието на богатствата на Духа, с Когото си обдарил Твоите верни чеда!“.
Мои възлюбени чеда, този Дух, Когото светците са търсили, са Го намирали. Той е именно онзи скъпоценен бисер, за който се говори в Евангелието: „Царството небесно прилича още на търговец, който търси хубави бисери, и като намери един скъпоценен бисер, отиде, та продаде всичко, що имаше, и го купи“ (Мат. 13:45-46). Писано е също за едно „имане, скрито в нива, което човек намери и укри и от радост за него отива, та продава всичко, що има, и купува тая нива“ (Мат. 13:44). Тъй също, мои възлюбени, и светците от всяко поколение, когато са намирали този Дух и Той се е вселявал в тях, са отправяли дълбока благодарност към Бога. И тъй, този Дух се вселява само в душите на тези, които приличат на онези блажени люде. Тогава Той им разкрива големи тайни, дарява им радост и покой на сърцето в този свят и прави нощта светла като ден.
След като ви обясних някои от плодовете на Светия Дух, мои възлюбени чада, сега искам да ви посоча какви са борбите на покварения дух. Знаете, че след като ви напуснах Господ облекчи моя път и пристигнах там, където сега пребивавам. Останах в моето усамотение далече от общността с помощта на Светия Дух, която се изявява както в скритите, така и във видимите неща. Когато дойдете при мене, искам да ви запозная с това, което Светият Дух ми разкрива всеки път, както е писано, че богатствата на Господа помагат на мъдрия, и да ви запозная с изкушенията, които ми се случиха впоследствие.
Наистина изкушенията дохождат със сила само при тези, които са получили Светия Дух. Когато човеците получават Духа, тогава ги нападат изкушенията на дявола, понеже Духът го допуска до тях. В действителност бесът няма власт да насилва вярващия, освен ако Светият Дух не му позволи.
И нашият Господ Иисус Христос, след като приел е човешка плът, станал е пример за нас, за да ни научи да различаваме винаги истината. По време на кръщението Светият Дух е слязъл върху Му във вид на гълъб, след това Духът Го е повел в пустинята, за да бъде изкушен от дявола. Същият, след като Го е изпитал с всичките си изкушения, не е могъл да стори нищо против Него, както е казано в св. Евангелие: „И като свърши всички изкушения, дяволът отстъпи от Него до някое време. И върна се Иисус със силата на Духа в Галилея…“ (Лука 4:13-14). Тъй също и всички, които получават Духа, като се борят с изкушенията и ги побеждават, са подкрепяни от Светия Дух. Той им дава много по-голяма сила, вдъхновява ги и ги предпазва от всичко.
Мои възлюбени чеда, бих желал да дойдете при мене, за да узнаете последното ми изкушение, което е подобно на това на нашия Господ Иисус Христос. След като е завършил спасителната Си мисия и като е знаел, че трябва да си отиде, Той е казал: „Отче Мой, ако е възможно, нека ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти“ (Мат. 26:39). Тази молитва не е била отправена поради слабост, страх или безсилие, но за наша поука, каквито са били впрочем и първите изкушения. Всъщност Господ съвсем доброволно дойде от небето, без обаче да го напуска. Той живя на земята и взе нашето естество, за да ни спаси чрез него, като изпълни Своя промисъл, проповядвайки божественото Си учение. Той умря за нас, биде погребан, възкръсна, освободи от ада пленените и се възнесе на небето – там, където беше преди това.
Мои възлюбени чеда, виждате следователно любовта на Бога-Слово, която ни издигна от адската бездна до небесните висини. Последните се различават от видимото небе, а и то се различава от въздуха, който е вятър с леки повеи; и въздушното пространство се отличава от твърдата земя, върху която се намираме сега и която трябва да напуснем след известно време. И тъй, знайте, че делата на небето се различават от делата на земята и че съществува друго много по-твърдо място от тази земя, твърде мъчително и мрачно, където няма никаква светлина, ни покой. Това място се нарича ад. Следователно, мои възлюбени чеда, изкушението, което неотдавна ми се случи, трябваше да ме повлече към същия този ад: враговете на доброто пожелаха да ме хвърлят в него поради голямото им лукавство. Те ми причиниха мъки, борби, безпокойства и смущения, но грешният аз благодаря и прославям Бога, че Той не ме остави, а ме подкрепи и спаси от мрака на враговете и ме върна на първоначалната ми височина – така, както спаси Адам и добрите му синове, като им възвърна първоначалното им достойнство.
Затова е и казано: „Като се възкачи на височината, плени плен и даде дарове на човеците“ (Еф. 4:8; срв. Пс. 67:19).
Известявам ви, че последното ми изкушение е подобно на последното изкушение на Йосиф. Блаженият и праведен Йосиф е бил изпитан от много изкушения и не е бил смутен. След като е бил хвърлен обаче най-накрая в затвора, подобен на ада, той е бил покрусен от това изкушение. Като е видял неговата борба и търпение, нашият милостив Бог го е удостоил с голяма чест и го е направил господар. И нататък Йосиф не е бил изкушаван.
Наистина, мои мили чеда, които обичам, не ви прикрих важността на изкушението, в което попаднах и от което ме освободи моят Бог. Сигурен съм обаче, че това освобождаване се дължи на вашите молби и молитви, понеже вие си спомняте за моята смирена личност. С мене вие понесохте множество трудности и Господ ще ви даде благодатта на Духа и на спасението, както направи това и на мене, недостойния. В действителност Той беше казал на Своите ученици: „Но вие сте, които устояхте с Мене в Моите напасти, и Аз ви завещавам, както Ми завеща Моят Отец, царство, за да ядете и пиете на трапезата Ми в Моето царство и да седнете на престоли да съдите дванадесетте колена Израилеви“ (Лука 22:28-30).
Мои възлюбени чеда, разберете добре истинския смисъл на тези думи: този, който съучаства с Господа Иисуса Христа, като Му се подчинява, ще има дял с Него в мястото на покоя; и който Му съучаства в презрението, ще има дял с Него в славата, понеже само онзи, който понася страданията, упреците, проклятията и презрението, ще бъде прославен.
Знайте също така, мои скъпи чеда, които обичам, че след като все пак писах това писмо, Духът ме подбуди да ви пиша и за серафима, когото пророк Йезекиил видял (Иез. 1:4 сл.) и който е образец на верните души, които се борят, за да получат съвършенство. Той има шест криле, покрити с очи, едно лице, приличащо на човек, друго – на телец, трето – на лъв и четвърто – на орел. Пророкът споменава и за много други неща, но времето ми не ще стигне, за да ви ги опиша. Ще ви дам само няколко обяснения за смисъла на това, а когато с Божия помощ дойда при вас, ще ви изложа останалото устно, защото сега не мога да ви го опиша.
Знайте, че първото лице на серафима, което е лице на човек, означава вярващите в света, които изпълняват усвоените от тях заповеди. Ако някой от тях напусне света, за да сложи монашеското облачение, той се уподобява с лицето на телеца, понеже се бори за прилагане на заповедите, свойствени на монашеското състояние, и води една реална борба. Когато изпълни задълженията на общежитийния живот и отиде в пустинята, за да живее в усамотение и продължи борбата срещу невидимите демони, тогава отшелникът се сравнява с лицето на лъв, който е цар на животните в пустинята. След като е победил невидимите врагове, станал е господар на своите страсти и ги е преодолял, тогава той ще изрази благодарност на Светия Дух, ще съзерцава божествени видения и ще се сравнява с лицето на орел. И за него ще се изпълни Светото Писание: „… подновява се като на орел твоята младост“ (Пс. 102:5). Оттук нататък разумът му ще различава това, което идва към него от шестте посоки, и ще бъде оприличен на тези шест криле, покрити с очи. Такъв ще стане духовен серафим и ще получи вечното наследство чрез послушание към духовните си отци.
Мои обични чеда, зная, че всички ние получихме сила от Господа, понеже се подчинявахме на нашите отци и получихме тяхното благословение. Също и вие поради вашето послушание и служение ще получите сила от Господа и ще наследите благословението на вашите отци.
Казвам ви наистина, че си спомням винаги за вас. Виждам ви с духа си както бдящата и състрадателна майка вижда своите съвсем малки деца. Моят Господ много пъти искаше да отпочина от умората на това тяло и да призове при Себе Си моята душа, но, за да пребъдва във вас Духът Господен, Той остави бедния ми дух в тялото му за ваше назидание, като ми каза: „Ти си добра майка, добра първомайка, тъй че Аз те оставям да възпитаваш в доброто твоите чеда“. А сега, мои благословени чеда, получете последното ми благословение.
Ето написаното от вашия отец и неговото благословение: пазете ги добре, понеже това е истинското наследство, което унаследяват духовните отци. Те не оставят в наследство на своите синове злато, сребро или нещо друго подобно, а именно това истинско наследство. Всъщност родителите по плът са тези, които оставят в наследство на своите чеда злато, сребро и други подобни блага. Виждате, че патриарсите, които са били твърде богати на злато, сребро и други материални блага, при все това не се споменава, че са говорили за тези неща на своите чеда, понеже те са временни и преходни. Те обаче са оставили като наследство това истинско благословение, което трябва да продължи вечно и чрез което се наследява вечният покой. То именно ще остане с човека във вечността.
Тъй че знайте, че това благословение, което ви даде вашият отец, е като благословенията на отците предвид вашето спасение в Господа и в Духа на истината!
И нека нашият Господ ви дари всичко това, докато напуснете този преходен свят и наследите онзи, който е непреходен, по ходатайството на всички наши отци. Амин!
* Текстът е откъс от книгата на ставроф. ик. Антон Вълчанов Славов „Преподобни Антоний Велики. Любовта прогонва страха. Живот, писма, поучения“
Следва