Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (18 Votes)

ПОУЧЕНИЯSt. Anthony the Great b77908fe

Продължение от „Животът и смъртта зависят от нашия ближен“

17. Старци дошли един ден при авва Антоний. С тях бил и авва Йосиф. Старецът пожелал да ги изпита и им предложил една дума от Св. Писание. И всеки говорел според това, което могъл. Старецът обаче казвал на все­ки: „Ти не откри смисъла на думата“. На последния от всички, авва Йосиф, казал: „А ти как обясняваш та­зи дума?“. Оня му отговорил: „Не зная“. Тогава авва Ан­тоний рекъл: „Наистина авва Йосиф откри пътя, поне­же каза: не зная“.

18. Братя дошли от Сетия при авва Антоний. Като се качили на кораба, за да отидат при него, те попаднали на старец, който желаел да стори същото. Братята оба­че не го познавали. Седнали в кораба, те си разменяли пос­ледователно думи от Св. Писание, от отците или думи, свързани с ръчните им трудове. Старецът пък мълчал. Когато пристигнали, Антоний им казал: „Вие намерихте в лицето на този старец добър спътник“. А на самия не­го рекъл: „Авва, ти намери добри събратя“. Старецът отговорил: „Несъмнено те са добри, но тяхното жили­ще няма врата и всеки може свободно да влезе в обора и да отвърже осела“. Той казал това, понеже братята си говорили за всичко, което им идвало на устата.

19. Братя посетили авва Антоний и му казали: „Кажи ни как можем да се спасим?“. Старецът им отвърнал: „Че­тете ли Св. Писание? То ще ви отговори най-добре!“. „Но ние искаме да чуем тебе, отче!“. Тогава той им от­говорил: „Евангелието казва: ако някой те удари по дяс­ната страна, обърни му и другата“. „Не можем да напра­вим това“. „Ако не можете да си обърнете и другата страна, то поне понесете да ви ударят само по една­та“. „И това не можем да сторим“. „Ако ли и това не можете да направите, не отвръщайте на злото, което сте получили“. „И това също не можем да сторим“. То­гава старецът казал на своя ученик: „Приготви им малко каша от брашно, защото са болни. Ако вие не можете онова и не искате това, какво мога да сторя за вас? Вие се нуждаете от молитви“.

20. Един брат се отказал от света, раздал благата си на бедните, но запазил малко от тях за личните си нужди. После потърсил авва Антоний. След като узнал за това, старецът му казал: „Ако искаш да станеш монах, отиди в едно село, купи месо и с него покрий голото си тяло и ела тук в това странно облекло“. Братът направил то­ва, но кучетата и птиците наръфали тялото му. След завръщане при стареца последният поискал да узнае да­ли той изпълнил неговия съвет. Братът му показал наха­паното си тяло. Светият авва Антоний му казал: „Тези, които се отказват от света, но желаят да запазят бо­гатствата си, са разкъсвани по този начин от бесове­те, които воюват срещу тях“.

21. Случило се на един брат от общежителна­та общност на авва Илия да бъде изкушен. Прогонен от­там, той отишъл на планината при авва Антоний. Бра­тът останал известно време при него, след което Антоний го върнал в общността, от която бил изхвърлен. Като го видели, братята отново го прогонили и той се завърнал при авва Антоний, като му казал: „Отче, те не желаят да ме приемат“. Тогава старецът им го върнал с думите: „Един кораб претърпял корабокрушение в море­то, загубил своя товар и с големи усилия достигнал твър­дата земя; а вие, вие искате да хвърлите в морето то­ва, което е било поставено под заслон на земята“. Като разбрали, че авва Антоний е бил този, който им изпра­тил монаха, братята веднага го приели.

22. Авва Антоний казал: „Мисля, че тялото притежава едно естествено движение, което му е свойствено, но не се осъществява без съгласието на душата; то е само безстрастно движение в тялото. Има друго едно дви­жение, което произлиза от хранене и затопляне на тяло­то и се предизвиква от храна и питие. Така например топлината на кръвта стимулира тялото за работа. Ето защо и апостолът казва: „Не се опивайте с вино, от ко­ето произлиза разпътство“. А в Евангелието Господ Иисус Христос от Своя страна отправя към учениците Си тази препоръка: „Прочее, внимавайте над себе си да не би някак сърцата ви да бъдат отегчавани с преяжда­не, пиянство и житейски грижи“. Съществува обаче и едно друго движение, присъщо на тези, които водят ду­ховна бран и което произлиза от кроежите и злоба­та на бесовете. Следователно, трябва да се знае, че има три телесни движения: едно, идващо от естеството, друго – от изобилие на храната, и трето – от бесовете.

23. Авва Антоний казал: „Бог не допуска това поколение да бъде нападано както това на предците, понеже Той знае, че днешните хора са слаби и не могат да поне­сат подобни борби“.

24. В пустинята авва Антоний имал следното открове­ние: „В града има един човек, който е подобен на тебе: лекар по служение, той дава от своя излишък на тези, които са в нужда и всеки ден пее „Святий Боже“ с анге­лите“.

25. Авва Антоний казал: „Идва време, когато хората ще станат луди и когато срещнат някого, който не е луд, ще се обърнат към него с думите: „Ти безумстваш“, за­щото не прилича на тях“.

26. Братя отишли при авва Антоний и го попитали за една дума от кн. Левит. Старецът се оттеглил в пус­тинята. Авва Амон, който познавал неговия навик, го последвал скришом. Старецът, отдалечил се доста, стоял прав, молел се и извикал с висок глас: „О, Боже, изпрати Моисей и той ще ми разясни тази дума“. И един глас за­почнал да разговаря с него. Авва Амон казал: „Чух добре гласа, който говореше с него, но не разбрах съдържание­то на разговора“.

27. Трима братя имали обичай да посещават всяка годи­на блажения Антоний. Двамата го питали относно тех­ните мисли и спасението на душата, а третият пазел пълно мълчание, без да поставя какъвто и да е въпрос. След продължително време авва Антоний му казал: „Ето, че от доста време имаш навика да идваш тук и не ми поставяш никакъв въпрос“. Другият отговорил: „Отче, едно-единствено нещо ми е достатъчно – че те виждам!“.

28. Един брат от монашеска общност бил лъжливо обвинен в блуд­ство. Той станал и отишъл при авва Антоний. Братя­та от общността дошли да го излекуват и вър­нат; и започнали да го убеждават, че бил постъпил така. Той обаче твърдял, че напротив, нищо подобно не е из­вършвал. Тогава авва Пафнутий, който бил там, им ка­зал следната притча: „Видях на брега на реката един чо­век, затънал до колене в тинята, и няколкото души, дош­ли да му подадат ръка, станаха причина той да потъне до шия“. При тези думи на авва Пафнутий авва Антоний им казал: „Ето истински човек, способен да лекува и да спасява душите“. Тогава братята, изпълнени с покая­ние от думите на старците, направили дълбок поклон на брата си и укрепени от отците, се върнали с него в обителта си.

29. Казват, че авва Антоний станал Духоносец, но не же­лаел да се говори за това на хората. Той разкривал дейс­твително това, което ставало в света, както и пред­виждал бъдещето.

30. Един ден авва Антоний получил писмо от император Константин, който го канел да отиде в Константино­пол. Той се запитал какво да прави. Тогава се обърнал към авва Павел, негов ученик: „Трябва ли да замина?“. То­зи му отговорил: „Ако заминеш, ще те наричат Анто­ний, но ако не отидеш – авва Антоний“.

31. Авва Антоний отишъл един ден при авва Амон в Нитрийската планина. Когато се видели, авва Амон му казал: „Тъй като благодарение на твоите молитви броят на братята се е увеличил и някои от тях желаят да пост­роят килиите си по-далече, за да живеят в усамотение, на какво разстояние от наличните килии ти мислиш, че трябва да си построят своите?“. Той отговорил: „Ние ще се нахраним в деветия час и след това ще обхо­дим пустинята, за да огледаме местата“. И те тръгна­ли из пустинята до залез слънце. Тогава авва Антоний казал: „Да се помолим и да издигнем тук един кръст, та тези, които желаят, да си построят килии на това мяс­то. Така братята, когато дойдат оттам, за да посе­тят тук своите събратя, които закусват в деветия час, ще ги намерят именно в този час. А тези, които ще си отидат оттук, за да се приобщят към останалите, правейки същото, ще си запазят своето усамотение“. Разстоянието пък е дванадесет мили.

32. Той казал още: „Доколкото е възможно, монахът трябва да повери на старците броя на стъпките, кои­то извървява, и броя на глътките вода, които изпива в своята килия, за да знае дали не се лъже във всичко това“.

33. Той казал още: „Познавам монаси, които, след като са понесли много мъки, са паднали и са стигнали до разс­тройване на духа, понеже са се надявали само на делата си и са пренебрегнали препоръката на този, който каз­ва: Попитай твоя отец и той ще те научи“.

34. Авва Антоний казал: „Този, който кове желязо, пър­во обмисля с духа си това, което иска да направи: коса, меч или брадва. Така и ние също трябва да се питаме: какъв вид добродетел желаем да постигнем от опасе­ние да не се изтощим напразно“.

35. Той казал също, че послушанието и въздържанието дават власт над дивите животни.

36. Авва Антоний казал: „Занапред не се страхувам от Бога, а Го обичам, понеже любовта прогонва навън страха“.

37. Авва Антоний казал: „Винаги имай пред очите си страха от Бога. Спомни си за Този, Който дава живота и смъртта. Презирайте и всичко, което е в света. Пре­зирайте всякакъв телесен покой. Откажете се от този живот, за да живеете за Бога. Спомнете си това, кое­то сте обещали пред Бога, понеже Той ще ви иска смет­ка за него в съдния ден. Понасяйте глада, жаждата, го­лотата и бденията; пребъдвайте в съкрушение и сълзи, въздишайте в сърцата си. Изпитвайте се дали сте достойни за Бога. Презирайте плътта, за да спасите вашите души!“.

* Текстът е откъс от книгата на ставроф. ик. Антон Вълчанов Славов „Преподобни Антоний Велики. Любовта прогонва страха. Живот, писма, поучения“.

Край


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcur6 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum
   

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.