Продължение от Писмо петнадесето
ПИСМО ШЕСТНАДЕСЕТО
Мои възлюбени чеда, бих желал да ви запозная с някои събития от живота на свѐти и чисти пророци, които Бог прослави в тяхното смирение и пълна бедност. Преди да ги възвеличи, Той им дарува още тук слава и богатство, понеже те са се смирили от цялото си сърце.
Първом ние ще разкажем за праотеца на патриарсите – Авраам, как Бог го въздигна от бедност до богатство и от презрение до слава; и всичко това стана сред материални блага, но Авраам не забрави първоначалната си бедност. В действителност той живял в палатка, както и Исаак, и Яков.
Тъй че Авраам е могъл да си построи навсякъде дворци поради многото богатства от злато, сребро, слуги, слугини и животни, но е знаел, че докато сърцето му си спомня постоянно за бедността, никога не би могъл да забрави големите благодеяния, които Бог му е дарувал. Затова и той не се е възползвал от тези богатства, а е живял в палатка. Ето защо Бог му се е явил с два ангела при дъбравата Мамре. Когато е обгрижвал нашия Господ и Неговите ангели, Авраам не е заповядал никому от своите слуги да стори това, което е решил, за да не забрави даруваното му благоволение поради проявените смирение и бедност. На своята досточтима вяъзраст от около сто години той сам е отишъл при стадата си, донесъл е най-доброто теле и го е принесъл в жертва. След това е разпоредил на Сара, собствената му жена, да омеси три сати брашно (или три мери, малко над 20 кг., бел. ред.), докато всички негови слуги и слугини са стоели около тях. После ги е поканил да ядат, а той е стоял прав пред тях като бедняк, който е нямал никакъв слуга. Поради това именно чувство на бедност, което Авраам е имал пред Господа, Той му се е явил, изпълнил е всичко, което е искал, и му е казал в онзи ден: „Аз пак ще дойда при тебе (догодина) по това време и жена ти Сара ще има син…“ (Бит. 18:10). Така и станало: Авраам и Сара добили Исаак.
Също и Исаак е бил твърде богат, но по сърце е бил беден дотолкова, че филистимците (местно население, бел. ред.) са го смятали за такъв, но той не им се е противопоставил (Бит. 26:13-22). Поради това богатствата му са се увеличавали все повече и повече.
По същия начин Яков е решил да замине за Месопотамия преди смъртта на баща си Исаак и след като е получил неговото благословение, той също се е отказал от голямото си богатство; живеел е в бедност, нямайки нищо друго, освен тояга и припаси, достатъчни за път. Когато си е лягал, поставял е камък под главата си. Ето защо той се е обогатил много повече в къщата на своя чичо Лаван. Когато е пожелал да се върне в дома на своя баща, той, въпреки голямото богатство, не бил забравил бедността, понеже тя е била път, по който той е ходел. Впрочем той я е проявил пред Господа с думите: „… с тояга преминах този Иордан, а сега имам два стана (два лагера от мъже-бойци, бел. ред.)“ (Бит. 32:10).
Вижте как той не е забравил бедността до времето на своята смърт!
И тъй, Яков по всяко време е държал в ръката си тояга, за да не би сърцето му да се възгордее поради голямото му богатство, а и да си спомня работата, която е вършил в дома на своя чичо Лаван.
Също и Йосиф, макар че е бил цар в Египет, не е забравял скромното си положение и не се е срамувал да го разкрие пред фараона, като е казал на своите братя: „Ако фараонът ви повика и попита: какво е вашето занятие, вие кажете: ние, твоите раби, сме скотовъди от младини досега…“ (Бит. 46:33-34). Той е постъпил така, за да не се хвали пред фараона. Следователно, виждате как царската власт и богатството не са го накарали да забрави своето скромно положение и бедност.
Тъй също и Моисей, най-големият от пророците, макар че е станал син на фараоновата дъщеря и е притежавал всички съкровища на Египет, си е спомнял обаче и за своите братя, произлизащи от Авраам, които Бог бил прославил поради тяхното смирение и бедност. Моисей ги е търсил, за да ги последва. Напускайки Египет, той е станал чужденец в Мадиамската земя за четиридесет години. Когато е пасял стадата, той е имал на рамо само хляб и вода. Когато Бог е видял голямото му смирение, му е казал: „И тъй, върви: ще те пратя при фараона (египетския цар); и изведи от Египет Моя народ, синовете Израилеви. Моисей продума Богу: Кой съм аз, та да ида при фараона (египетския цар) и да изведа от Египет синовете Израилеви?“ (Изх. 3:10-11). И той е разгневил Бога с този въпрос. Разбира се, това се е дължало на презрението, което Моисей е хранел към себе си, понеже не се е възгордявал. Следователно, поради неговото изключително смирение Бог го е прославил и му е дал белег за това чрез неговата тояга, за да не забравя бедността си и да Му благодари за благодеянията, които е получил. Затова и Бог му е заповядал да извършва с тоягата знамения и чудеса. И всички тези знамения и чудеса са ставали благодарение на Бога, но посредством тази тояга, та Моисей, като я държи винаги в ръка, да си спомня за собствената бедност и никога да не я забравя.
Морето би трябвало да се изпари и да изчезне пред огнения стълб, който се е движел пред народа, но не е станало така. Бог е предоставил възможност на Моисей да раздели морето с тоягата в ръка, така че при вида ѝ той да си спомни, че със същата тази тояга е пасял стадата в пустинята като беден и смирен чужденец. Тъй че Моисей е носел тази тояга по две причини: първата – в знак на почит за многото чудеса, извършвани чрез нея, и втората – за спомен на неговата бедност, за да не се възгордява в сърцето си, а да казва: „Тази сила не е моя, а на Господа“.
Разказва се за Девора, че след като получила от Бога високото си звание да ръководи целия народ, нейното сърце не се е възгордяло. Всъщност тя си е спомняла за положението си на жена и е признавала, че мъжът е неин глава (срв. 1 Кор. 11:3). Ето защо, когато тя е решила да обяви война срещу Сисар, тя е изпратила да потърсят Варак и му е дала власт да я започне. Обаче праведният Варак не се е подмамил от тази голяма чест и не е забравил Божиите пътища. Той ѝ е отговорил: „Ако дойдеш с мене, ще отида…“ (Съд. 4:8), понеже е знаел, че Бог е с нея и ѝ е връчил командването. Девора обаче му е отговорила: „Добре, ще дойда с тебе; само (знай, че) твоя не ще бъде славата в пътя, по който ще вървиш; защото в женска ръка ще предаде Господ Сисар“ (Съд. 4:9).
Мои възлюбени чеда, помислете върху благородството на техните чувства. Всъщност, по-добре за Девора е било да каже: „Господ ми даде тази чест, аз няма да я отстъпя на друг“, но поради смирението на своето сърце тя си е спомнила за състоянието си на жена. За Варак е било също по-удачно, след като е получил власт от Девора, да отиде сам на война, за да се похвали с нея, да каже: „Аз победих Сисар!“. Той по-скоро обаче е избрал смирението, за да му помогне Господ.
Същото се отнася и за Гедеон, когато ангел Господен му е казал: „Иди с тая си сила и спаси Израиля от ръката на мадиамци“ (Съд. 6:14). Сърцето му не се е възгордяло. По-скоро той си е спомнил за скромното си положение и се е осъдил за многото си грехове, за да се освободи от гордостта. Първом той е казал: „Господи, как ще спася Израил? Ето, и племето ми е най-бедно в коляното Манасиево, и аз съм най-малък в дома на баща си“ (Съд. 6:15). Господ му е отговорил: „Аз ще бъда с тебе“ (Съд. 6:16). Обаче смиреното му сърце не му е давало покой. Той е помолил Бога да го подпомогне в този жребий, понеже е смятал себе си недостоен за такава чест. И наистина Гедеон е победил мадиамците с помощта на Бога. Той винаги си е спомнял за първоначалната си бедност и е избягвал гордостта, а на народа, който го е молил да му бъде цар, е отговорил със смирение: „Ни аз ще ви владея, ни моят син ще ви владее; Господ да ви владее“ (Съд. 8:23). Така той е отбягнал властта и никаква чест не е могла да го съблазни.
Така също и Анна, майката на пророк Самуил, му е ушивала дреха всяка година със собствени средства (1 Цар. 2:19). Знае се все пак, че храмът Господен не е бил в нужда, за да се налага майката на пророка да му носи дреха за обличане. Тя обаче е постъпвала така поради неговото влизане в храма още в ранна възраст, за да не си каже: „Аз съм ангел или сила и получавам откровения в храма“. Това тя е правела ежегодно, за да го научи и убеди, че той ѝ е син и да си спомня за положението и семейството си. Ето защо, той е напредвал все повече и повече и е станал приятен пред Бога. Тъй също и Анна, неговата майка, е била смирена и блага, както и Давид е бил смирен и благ.
Мои обични чеда, и ние, подобно на тях, да прегърнем кротостта и смирението, понеже Давид казва: „Спомни си, Господи, Давид и всичката му тъга“ (Пс. 131:11).
Когато той е пасял овцете на своя баща, Бог го е избрал за цар, като го е облякъл в почест вместо всички други от дома на баща му. Отивайки да се бори срещу Голиат, Давид е потърсил три камъка от долината и ги е поставил в торбата си. Взел е също и тоягата си, с която е пасял овцете, и се е отправил към гиганта Голиат; преборил го е и го е победил със силата на Господа. После са го довели пред цар Саул, при когото е станал уважавана личност. И въпреки почестите, които е получавал в царския палат, той не се е откъсвал нито от тоягата си, нито от торбата си; пазил ги е при себе си, за да остане завинаги смирен по сърце и пример за поука. И тъй, веднъж помазан и станал цар, той е казал: „Господи, сърцето ми не се е гордяло, очите ми не са се високо дигнали и аз не съм се занимавал с велики и непостижими за мене работи. Не смирявах ли и не успокоявах ли душата си като дете, отбито от майчини гърди? Душата ми беше в мене като дете от гърди отбито“ (Пс. 130:1-2).
Давид е написал тези псалми, когато е бил цар, без да забравя първоначалната си бедност. Той е казал още: „Бях най-малък от братята си и най-млад в дома на баща си: пасях бащините си овце“ (Пс. 151:1). И е произнесъл сигурно тези думи, за да познае и научи светът от него смирението и бедността.
Тъй също и пророк Илия, въпреки че е извършил много чудеса, не се е отделил от кожуха си дори и при възлизането си към небето, за да не би сърцето му да се възгордее от големия брой знамения, извършени от него. Обаче в края на своето възлизане той го е хвърлил върху ученика си Елисей, но си е запазил едно кожено парче, за да си спомня, че е бил беден човек. И така споменът от това кожено парче му е пречил да забрави първоначалната си бедност.
Тъй също, когато нашите отци, апостолите, са последвали нашия Господ Иисус Христос, те винаги са си спомняли първоначалната си бедност: когато нашият Господ е пристигнал в Капернаум, е казал на Петър, първия сред апостолите, в отговор на въпроса за заплащане на данък: „Иди в морето, хвърли въдица и първата риба, която се улови, вземи; и, като ѝ разтвориш устата, ще намериш статир (монета от 4 драхми, бел. ред.), вземи го и дай за Мене и за себе си“ (Мат. 17:27). Вие виждате, мои възлюбени, как Петър не се е отделил от въдицата си, за да не забрави своето смирение и бедност.
Знайте, най-после, че нашият Господ ни е посочил тези примери, за които споменахме, за да се смиряваме и ние самите, та дяволът да бъде разкрит и изобличен и да бъдат угасени неговите нажежени стрели (срв. Еф. 6:16).
Но не само посочените светци и техните близки са си спомняли за своята бедност. Нашият Господ Иисус Христос Сам се нарича Син Давидвов и, както е писано: „Син човешки не дойде, за да Му служат, но да послужи и даде душата Си откуп за мнозина“ (Мат. 20:28).
А когато са Му казвали – „Ти си Син Божи“ (Лука 4:41; срв. Марк 8:30), Той е мъмрел всеки, който Му е казвал това. При извършване на чудеса и изцерения Христос е давал на хората следната препоръка: „Никому нищо не обаждай…“ (Марк 1:44), с което се е смирявал заради нас. Господ Иисус е постъпвал така не поради боязън от суета; в действителност Той е можел да показва силата на Своята божественост винаги, когато е пожелаел, но е постъпвал тъй, за да ни поучи как да съхраним чувството си за бедност и слабост – по такъв начин, че съзерцавайки Господа, да се смиряваме ние самите. Ясно е, че никой друг не може да се смири до дълбината на своето сърце, освен този, чиято душа е съзерцавала Бога.
Знайте, следователно, мои скъпи чеда, че мнозина живеят в смирение, но вън от истината на тяхното сърце. Привидно те се смиряват пред човеците, без да са съзерцавали величието на Бога. Тъй че вътрешното смирение никой не може да получи нито с цената на много злато, сребро, мед, нито с посещение на земен цар и неговите военачалници или войници. Напротив, знаем, че нашите свѐти и чисти отци преди всичко са се смирявали. Ние четем всъщност това, което е писано за Йов, когато той е казал на Бога: „Ако и да знаеш, че не съм беззаконник и че няма кой да ме избави от ръката Ти“ (Иов 10:7) и т. н. Когато обаче Иов е видял Господа в облаците, говорил е с Него и Го е съзерцавал с широко отворените си очи на сърцето, той се е помислил за прах и пепел и се е разкаял, че е говорил така (срв. Иов 42:6).
Тъй и пророк Исаия първом е упрекнал народа за неговите грехове, но след като е видял Всевишния Бог и серафимите, които са стоели около Него, проявил е голямо смирение, като е казал: „Горко ми! Загинах! Защото съм човек с нечисти уста…“ (Ис. 6:5).
Също и учениците на нашия Господ Иисус Христос: хранели са се с Него и са Му говорели без страх, но когато Той се е преобразил на Таворската планина и е изменил вида Си, паднали са ничком на земята, признали са своето нищожество и са се покаяли. Те са разбрали, че са нищо пред славата на Христа, нашия Господ. Имаме и много други примери, които свидетелстват за това. Причината за изключителното смирение на светците се дължи на това, че те са съзерцавали славата на Бога.
Онова, което ни убеждава в горното, е постъпката на нашия Господ спрямо Неговите ученици. От нея ние се научаваме, че в този свят истинското покаяние се поражда в душата, когато тя отдалече долавя славата, която трябва да получи. И наистина светото Евангелие потвърждава, че нашият Господ Иисус Христос, „… знаейки, че Отец всичко Му е предал в ръцете, и че от Бога е излязъл и при Бога отива“ (Иоан 13:3), станал е от вечерята, съблякъл е горната Си дреха и като е взел убрус, препасал се е; после е налял вода в умивалника и е започнал да мие краката на Своите ученици и да ги отрива с убруса, с който е бил препасан (срв. Иоан 13:4-5). По този начин учениците са станали смирени.
Тъй също и вие, мои възлюбени в Господа, понеже видяхте славата Божия и познахте наследството, което трябваше да получите, откажете се от човешката слава и постоянствайте в това голямо смирение. Не се местете от място на място, тласкани от славата на човеците; това показва, че забравяте първоначалната си бедност. Срещам подобни люде. Те търсят човешка слава. Ако не са я получили в обществото, в което живеят, това ги кара да се насочат другаде, за да придобият още по-голяма слава. Като знаете това, мои скъпи чеда, не се местете от общество в общество заради човешка слава. По-скоро бъдете в себе си като деца и подражавайте на двамата ученици на Йоана Кръстителя: те не са го изоставили, за да се ласкаят, че следват друг, но, като са разбрали, че Господ Иисус е по-голям от Йоан, според свидетелството на същия този Йоан, те са Го последвали, за да бъдат сред Неговите ученици. Постъпвайте така винаги, когато отивате при по-голям от вас, за да се изпълни над вас словото: „Подновява се както на орел твоята младост“ (Пс. 102:5).
Признавайте, че сте грешници, и плачете за себе си поради това, което сте извършили от незнание. По този начин волята на Господа ще бъде наистина с вас и ще действа във вас, понеже Той е благ и прощава греховете на всички, които се завръщат към Него. Господ не си спомня за греховете им, но иска човеците да си спомнят за тях, та като забравят предишните си прегрешения, да не би да станат длъжници за онова, което им е опростено. Подобно нещо се е случило с длъжника, комуто господарят е опростил талантите, които му е дължал. Забравяйки това и държейки се безумно със своя другар по служба, той му е поискал всичко, което онзи му е дължал. В действителност, длъжникът е нямал милост към своя себеподобен, към другаря си по служба, като не му е опростил стоте динария – нещо, което е било твърде малка сума спрямо това, което му е било опростено (срв. Мат. 18:24-34).
Моисей също е препоръчал на своя народ в пустинята да не забравя предишните си грехове, като е казал: „Гледай да не забравиш Господа, твоя Бог, но спазвай заповедите Му, законите Му и наредбите Му, които днес ти заповядвам. Гледай да не се възгордее сърцето ти и да не забравиш Господа, твоя Бог, Който те изведе из Египетската земя, из дома на робството“ (Втор. 8:11-14). „Да не забравиш делата, що ги видяха твоите очи, и те да не излизат от сърцето ти през всичките дни на твоя животзнаейки, че Отец всичко Му е предал в ръцете, и че от Бога е излязъл и при Бога отива“ (Втор. 4:9).
Мои възлюбени чеда, всичко това е било за наша полза, понеже някога ние сме били роби в Египет, който изобразява греха, в чието подчинение сме се намирали. Следователно, да се постараем да влезем в Обетованата земя и, влезли веднъж в нея, да не забравяме предишното си робство, а да си спомняме винаги за него, та да не би, като ядем и пием, да се окажем неблагодарни. И не само поуките от Моисей, но тъй също и тези на пророците ни учат да не забравяме греховете, които Бог ни е опростил и които Сам Той е забравил, но които ние винаги трябва да помним, за да си останем смирени пред Господа като човеци, които ще се представят пред Оногова, Комуто са задължени.
Помислете също и върху примера с пророк Давид. Когато е съгрешил с жената на Урий и пророк Натан го е изобличил за този грях и за извършеното спрямо нейния съпруг, веднага след изобличението той е бил обхванат от покаяние и се е смирил. Ето защо Натан му е казал: „Господ сне от тебе греха ти; ти няма да умреш“ (2 Цар. 12:13).
Когато Давид обаче е получил опрощаване на греховете си, той не ги е забравил и споменът за тях не е изчезнал, а го е втъкал в Петдесетия псалом, който остава паметен за поколенията. И, веднъж получил опрощаване, той е казал: „Беззаконните ще науча на Твоите пътища и нечестивите към Тебе ще се обърнат“ (Пс. 50:15). Давид е казал всичко това, за да се поучат от него всички грешници да се покайват по неговия пример и да не забравят извършените от тях грехове, а всякога да си спомнят за тях.
Бог е казал също чрез пророк Исаия: „Аз Сам изглаждам твоите престъпления заради Самаго Мене и греховете ти не ще спомена. Припомни Ми, ще се съдим; говори, за да се оправдаеш“ (Ис. 43:25-26).
Господ е казал също и в пророчеството на Йеремия: „Върни се, отстъпнице, дъще израилева, казва Господ. Аз не ще излея върху вас Моя гняв; защото Аз съм милостив, казва Господ, няма вечно да негодувам. Признай само вината си, защото ти отстъпи от твоя Господ Бог…“ (Иер. 3:12-13). Тъй също и ние, мои скъпи чеда, ако Господ ни прощава греховете, ние самите не трябва да си ги прощаваме, а трябва винаги да си спомняме за тях и да подновяваме нашето покаяние.
Във връзка с това Йоан Кръстител е отправил следната препоръка, когато е кръщавал хората за опрощаване на греховете: „Прочее, сторете плод, достоен за покаяние, и не начевайте да думате в себе си: наш отец е Авраам; защото, казвам ви, Бог може от тия камъни да въздигне Аврааму чеда. И секирата лежи вече при корена на дърветата: всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърляно в огън“ (Лука 3:8-9).
Ако ви припомних всички тия неща, мои възлюбени чеда, то е, че си спомням за голямата ви добродетелност; не бих желал да се отпускате и вашата светлина да залязва. По-скоро бих искал в още по-голямо изобилие да произведете плодове, достойни за ангелското облекло, с което сте облечени.
Знайте и това: един човек, който е намерил имане, скрито в нива, продал е всичко, което е притежавал, и е купил нивата (срв. Мат. 13:44). Следователно, мои възлюбени в Господа чеда, вашата слава вече се проявява във всички общности, но не мислете за нея, за да не се възгордеете. Спомняйте си по-скоро със смирение и за вашата първоначална бедност и ще бъдете като такива, които пренебрегват собствената си слава. Моисей, въпреки че е бил възхваляван, е пренебрегвал славата на своето лице поради смирението и кротостта си. Народът обаче го е познавал и той се е опасявал от вида си. Ето защо си е закривал лицето с покривало.
И така, мои възлюбени, ако отхвърлите далече от себе си благàта на този преходен свят, какъвто е земята на мъртвите, по подобие на тези, които споменахме, тогава твърда ще бъде надеждата ви да получите от Господа благата от земята на живите. Ето защо, мои скъпи чеда, не гледайте да се харесате на хората, които се намират в страната на мъртвите, от боязън, че няма да можете да угодите на Бога в страната на живите.
След като сте постигнали спасение от вашите грехове, не бъдете снизходителни към самите себе си от опасение да не би плодовете на покаянието ви да бъдат неузрели. Най-вече подражавайте на апостол Павел – учител на вселената, който, след като Бог му е простил, като му се е явил и му е говорил, не си е простил сам на себе си. Той не е забравил началната си заблуда, която Господ в Своята милост е забравил, но е казал: „Аз прекомерно гонех Божията църква и я разорявах“ (Гал. 1:13; срв. 1 Кор. 15:9) и други подобни думи.
И нека нашият Господ Иисус Христос ви пази в божествения Си покров за вечността, понеже Нему подобава всяка слава и възхвала заедно с безначалния Му Отец и Неговия Свети Дух сега и винаги. Амин!
* Текстът е откъс от книгата на ставроф. ик. Антон Вълчанов Славов „Преподобни Антоний Велики. Любовта прогонва страха. Живот, писма, поучения“