Продължение от Писмо седемнадесето
ПИСМО ОСЕМНАДЕСЕТО
Мои възлюбени чеда, знайте, че отначало, когато душата не е изпълнила заповедта, попаднала е в нарушение, поради което всички души занапред са били отнасяни в ада, както казва апостолът: „Както в Адама всички умират, тъй и в Христа всички ще оживеят“ (1 Кор. 15:22). Тогава Бог се е смилил, взел е нашата плът, което е неизповедима тайна, и е изпълнил целия промисъл за нашето спасение. Той е слязъл в ада, пленил го е и е извел всички души, които са били задържани в него, като ги е изтръгнал от властта на дявола. Онези, които не са Го послушали, Господ е оставил в тъмнината по Негова заповед, а не по силата на дявола, до ужасния ден на съда. Тези, които с цялото си сърце са Му се подчинявали, слушали са и са изпълнявали божествените заповеди, Той е завел на небето – там, където е раят.
И тъй, това, което е предизвикало тяхното възлизане на небето, е бил невидимият огън, топлината на добрите дела, който е бил запален в техните сърца. За да разберем по-добре това, нека да видим на какво прилича душата, обхваната от божествения огън. Тя наподобява на птица, която с двете си крила лети и се издига към небесните висини, понеже единствена от всички творения притежава крила. Крилата на душата, която се е отдала на Бога, са силата на божествения огън, чрез който тя може да се издигне към небесните висини. Ако обаче загуби тези крила, тя не може да се издигне във въздуха, понеже е изгубила силата на този огън. Тогава душата остава объркана, както и птицата, лишена от крила, не може повече да лети.
Душата на човека е подобна на птица също и в това, че дължи на топлината своето съществуване в света. Ако в действителност яйцето не се мъти постоянно от птица, от него не може да излезе живо птиче, понеже неговият живот може да съществува само чрез топлина. Затова и Господ е казал в св. Евангелие: „Иерусалиме, Иерусалиме, който избиваш пророците и с камъни убиваш пратените при тебе! Колко пъти съм искал да събера чадата ти, както кокошка събира пилците си под крилете, и не рачихте!“ (Мат. 23:37).
Мои скъпи чада, след като разбрахме, че душата на този, който служи на Бога, е подобна на птица, чието съществувание произлиза от топлината, не допускайте да ви бъде отнета силата на този огън. Вие сте подложени на множество нападения от страна на беса, за да ви изтръгне този огън, който Господ ви е дал. Всъщност бесът знае, че няма власт над вас, докато притежавате в себе си този огън.
Затова противете му се и се научете да разпознавате неговите измами, понеже дяволът крие своята злъч под маската на благост, за да не бъде доловима. Той ви представя много хубави неща (а те не са всъщност такива!), за да привлече към себе си вашите сърца чрез своето коварство, което наподобява истината. В това се състои именно неговата вечна грижа: да се противопоставя с цялата си сила на всички души, които служат на Бога. Дяволът влага във вашите души множество изкушения, за да изгаси този огън, чрез който се осъществява добродетелта. Преди всичко той ви предлага покой на тялото и всичко свързано с него. Ако забележи обаче, че човек не му се подчинява и че неговото внушение не намира никакъв прием, той прибягва до други хитрости, които привидно са добри: преобразява се в ангел на светлината, както казва св. апостол Павел (срв. 2 Кор. 11:14), и прави много други неща, още по-необикновени, за да привлече сърцата към себе си. Когато обаче разбере, че хората се пазят от тях, не ги приемат и дори и за известно време не ги слушат, тогава, смутен, той бяга далече от тях. В този момент Духът Божи се вселява в човеците.
Когато Духът Божи живее в людете, Той им предлага покой във всичките им дела и прави така, че игото на Бога им става благо, както е писано в св. Евангелие: „Дойдете при Мене всички отрудени и обременени, и Аз ще ви успокоя; вземете Моето иго и се поучете от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце, и ще намерите покой за душите си; защото игото Ми е благо и бремето Ми леко“ (Мат. 11:28-30). И тогава човеците не се изморяват нито при упражняването на добродетелите, нито при богослуженията, нито при всенощните бдения; не се обиждат при оскърбления, нанасяни от другите, и не се страхуват от нищо – нито от човек, нито от животно, нито от глад, нито от привидения, понеже радостта от Бога е денонощно с тях.
Тази радост развива техния разум и го храни. Чрез нея душата се разгръща, подготвя се и се издига до небето, тъй както тялото получава своя строеж и укрепва чрез хляба, водата и други подобни неща от началото на своя живот до края. Ние виждаме детето да се развива в действителност благодарение на млякото на своята майка, след това – като поема мека храна, а по-късно – като се храни с онова, което му подхожда. Тогава то става силно и смело пред неприятели и при лоши условия. Ако болест обаче го постигне и му пречи да се храни, неговите неприятели вземат връх над него и го побеждават. Детето успява да си възвърне здравето, да се възстанови от болестта си и да победи неприятелите си само с помощта и грижите на лекаря. Така и човешката душа, която не притежава в себе си радостта по Бога, се оказва болна и засегната от тежки рани. Ако тя обаче се постарае да потърси човек, служител на Бога и познавач на душевната медицива, и се приобщи към него, той ще я излекува от нейните страдания, ще я възстанови и ще ѝ проповядва за Бога. Душата ще намери следователно онази радост, която ще бъде и нейната храна. Само тогава тя ще успее да се съпротивлява срещу своите врагове, които са духовете на злото; ще ги побеждава, ще разбива всичките им лоши съвети и благодарение на радостта ще стане съвършена.
Ето защо, мои възлюбени, след като знаете това, пазете се от лошите съвети на беса. Всъщност той се представя като такъв, който уж говори истината, за да лъже и обладава. Тъй че, ако той дойде при вас във вид на ангел на светлината, не му вярвайте и дори не го слушайте, понеже хваща верните чрез благовидни предложения, които обаче не са такива. Несъвършените не схващат тези лукавства на дявола и онова, което постоянно им нашепва. Съвършените обаче съзнават това, както казва апостолът: „А твърдата храна е за съвършени, които благодарение на навика имат сетива, обучени да различават добро и зло“ (Евр. 5:14). Тях врагът не може да ги съблазни. Обаче верните, които не са съвършени и не се предпазват достатъчно, той ги мами чрез своята храна, която изглежда добра, а не е такава. Дяволът ги тегли към себе си, както рибарят тегли рибата, след като е скрил в стръвта острието на кукичката. Тъй че рибата не знае, че кукичката е скрита в стръвта, затова се приближава и, като захапе стръвта, се хваща бързо и лесно. Следователно разберете това: ако рибата знаеше, че ще бъде хваната с тази стръв, тя би избягала и изобщо не би се приближила. Както казахме, и врагът хваща в клопка несъвършените верни под предлог на една привидна истина, както го потвърждава премъдрият Соломон: „Има пътища, които се струват човеку прави, краят им е път към смъртта“ (Прит. Сол. 16:25). Също и пророк Амос е писал: „Улавя ли се птица в примка на земята, когато няма мрежа за нея?…“ (Ам. 3:5). Знае се, че птицата от страх да не бъде хваната на земята се издига във въздуха и си прави гнездо на твърде високи места, за да си почива и да спи. Така по време на своя сън тя няма да бъде обезпокоявана, понеже никой не може да отиде при нея и да я грабне. Ние виждаме обаче, че ловецът постъпва хитро. Той идва под нейното гнездо и ѝ поставя мрежа с храна. С това я примамва да слезе от височината и я хваща в примката. Така действа и дяволът: поставя примки на несъвършените вярващи чрез своите лукавства, които приличат на истина, но са твърде различни от нея и по този начин ги примамва да слязат от своята висина.
По същия начин той е действал, когато се е скрил под вида на змията, като е казал на Ева: „… в деня, в който вкусите от тях, ще ви се отворят очите и ще бъдете като богове, знаещи добро и зло“ (Бит. 3:5). Като е чула тези думи, Ева е била съблазнена и е помислила, че това е вярно, понеже не го е проучила грижливо. И когато тя е вкусила и е предложила и на Адам да яде, те са били постигнати от най-голямото нещастие и двамата са паднали от тяхната висина.
По подобен начин постъпва дяволът и с несъвършените вярващи, докато те не знаят да правят разлика между доброто и злото, а следват своите влечения и се задоволяват със собственото си мнение. Те не се обръщат да се поучат от своите отци, които са вече съвършени и различават доброто от злото. Те си въобразяват, че сами са придобили съвършенството и благословението на своите отци.
И тъй, мои скъпи чеда, тези люде приличат на птиците, които, след като са си направили гнезда нависоко, слизат на земята и ловците ги пленяват със своите измамни примамки. Това става така, понеже те се възгордяват, действат според собствената си воля и изпълняват своите щения, без да слушат, нито да се подчиняват на своите отци. Тогава дяволът им представя тези измислени видения и изпълва сърцето им с гордост: през нощта им внушава мечтания, а през деня им показва тяхното сбъдване, за да ги съблазни. И това не е всичко: през нощта той им разкрива светлини, макар че местата, където се намират, са осветени. Прави и много други неща от този вид, а така също и чудеса, които тук не можем да разкажем, нито да изброим едно по едно. Всичко това бесът върши, за да си помислят вярващите с удовлетворено сърце, че той е ангел Божи и да го възприемат като такъв. След като са го приели по този начин, той твърде бързо ги хвърля от тяхната височина, поради обладалата ги гордост, по подобие на птиците, за които говорихме. После той им внушава да си мислят, че са велики и съвършени по духовност много повече от другите. И тогава те не търсят послушание на своите отци. Така спрямо тях се изпълнява казаното в Светото Писание, че „… гроздовете им са горчиви“ (Втор. 32:32). В действителност те са такива. Разбира се, че съветите на отците им са трудни, понеже си въобразяват, че вече всичко знаят.
Ето защо, мои скъпи и благословени чеда, добре разберете това, което ви казах: вие не можете да напредвате, нито да растете, нито да станете съвършени, нито да се научите да различавате добро от зло, ако не се вслушвате в съветите на вашите отци, постигнали съвършенство. Само по този начин нашите отци са се държали: слушайки техните отци и получавайки техните поучения, те са напредвали, усъвършенствали са се и са станали самите те отци. Така е писано в книга Премъдрост на Иисуса, Син Сирахов: „Не бивай небрежен към разказите на мъдрите и се упражнявай в техните притчи“ (8:9).
Мои обични чеда, трябва да подражавате на тези, които са се подчинявали на своите отци и са ги слушали във всичко, на тези, чиито отци са ги научили на всички Божии дела и които са поучавали своите верни и послушни чеда. Исаак слушаше Авраам, Яков слушаше Исаак, Йосиф слушаше Якова, Елисей слушаше Илия, Павел слушаше Анания, Тимотей слушаше Павел. Всички тия и други светци са слушали своите отци, като са изпълнявали волята им в пълно подчинение. Те са познали истината, разбрали са справедливостта и в крайна сметка са получили Духа Божи. И тогава те са проповядвали истината за всичко, както е писано у пророк Йезекиил: „Сине човешки! Аз те поставих… над дома Израилев и ти ще слушаш слово из моите уста и ще ги вразумяваш от Мене“ (Иез. 3:17).
Мои възлюбени в Господа, сега, когато притежавате правотата на сърцето, ако искате да напредвате все повече и повече, да имате сърца, несмутими от нищо, и в нищо да не бъдете играчка на бесовете, слушайте вашите отци и им се подчинявайте. И няма да паднете.
Аз ще ви науча на друго едно дело, което утвърждава човека отначало докрай, а именно: да обича Бога от цялата си душа, от цялото си сърце, от цялата си мисъл и да Му бъде изцяло предан. Тогава Бог ще му даде голяма сила и много радост и всички Божии дела ще бъдат за него по-сладки от мед. Така ще бъде и с всеки телесен труд, съзерцание и бдения. Игото на Господа ще му бъде леко и благо.
От любов към човека Господ го подлага на изпитания, за да не се възгордява, а да бъде твърд в борбата и да продължава да се усъвършенства: вместо сила идват тежест и слабост; вместо радост – мъка; вместо покой и спокойствие – смущение; вместо благост – горчивина. И много други състояния от този вид достигат този, който обича Бога. Чрез тях той се укрепява все повече и повече, като се бори срещу тях и ги побеждава. След като ги победи, Светият Дух ще бъде с него във всичко и ще му дава повече сила, макар че човек няма да се страхува занапред абсолютно от никакво зло.
Моля се на Господа да ви дарува тази благодат поради вашето послушание и да я съхранявате в себе си.
Нему подобава слава и възхвала от всички надарени с разум същества, ведно с Неговия Отец и Пресветия Му Дух, сега и във вечността. Амин!
* Текстът е откъс от книгата на ставроф. ик. Антон Вълчанов Славов „Преподобни Антоний Велики. Любовта прогонва страха. Живот, писма, поучения“.