Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (40 Votes)

oаДнес преподавателите от катедра „Теология” на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” дадоха пресконференция във връзка с новооткритата в града Духовна академия и проблемите на богословското образование у нас. На пресконференцията присъстваха: ректорът на университета проф. д-р Запрян Козлуджов, деканът на Философско-историческия факултет доц. д-р Красимира Кръстанова и членовете на катедрата по Теология. Пред медиите беше оповестена декларация, която преподавателите са изпратили до Св. Синод на БПЦ и очакват от тях отговор на посочените проблеми.

В декларацията си преподавателите изразвят своето огорчение, че водещ мотив за създаването на Духовната академия в Пловдив е конфронтацията със съществуващите богословски факултети и катедри. Те смятат, че е било редно тази инициатива на Св. Синод на Българската църква поне да бъде обсъдена с преподавателите по богословие у нас, както и да се проведе обществена дискусия по въпроса.

Преподавателите са притеснени, че Пловдивската духовна академия има претенции за единствено кадрово училище на БПЦ, докато в същото време нейният преподавателски състав е на ниско ниво и не отговаря на критериите за висше образование. Възпитаниците на академията няма да получат държавни дипломи за висше образование и след завършването на 4-годишното обучение ще останат със средно образование.

Богословите смятат също така, че има голяма вероятност „псевдобогословски школи като Духовната академия да осакатяват възпитаниците си с радикални, а често и с неправославни схоластични учения и разбирания и ще насаждат религиозна нетърпимост към други християнски и нехристиянски изповедания”.

4.7777777777778 1 1 1 1 1 Rating 4.78 (18 Votes)

universitetska biblioteka_imagelargeБългарският Зографски манастир на Света Гора Атон открива днес филиал на дигиталния манастирски архив в Университетската библиотека на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. В библиотека „Филологии”, която се намира на Петия етаж в сградата на Ректората, ще бъде подписан договорът за сътрудничество между Софийския университет и Зографската св. обител. Дарението от няколкостотин дигитализирани уникални ръкописи, съхранявани в Зограф, ще бъде прието от ректора на Софийския университет проф. Иван Илчев, а проекта от името на монашеското братство ще представи йеромонах Атанасий от братството на Зографския манастир.

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (5 Votes)

Media-11749-picОще два дни катедрата по Теология към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” приема кандидат-студентски документи на желаещите да се обучават във висшето учебно заведение. Документите се приемат до 2 юли включително. Кандидат-студентският изпит по Теология на Пловдивския университет за академичната 2014-2015 г. ще се проведе на 6 юли 2014 г. (неделя) от 9 ч. в сградата на Ректората на Пловдивския университет. Изпитът е устен, като в помощ на кандидат-студентите са разработени теми за КСИ, които могат да бъдат ползвани на сайта на Философско-историческия факултет: http://logos.uni-plovdiv.net/teologia.

Професионалната квалификация, която придобиват завършилите студенти е:

  • теолог
  • теолог – учител по религия

След завършването си студентите могат да продължат обучението си в хуманитарни магистърски и докторски програми в областта на богословието и в други научни направления.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)

99Публикуваме текста от портал „Култура” на Екатерина Дикова по повод дигитализираните наскоро колекции на Националната библиотека „Св. Кирил и Методий”, които вече са свободно достъпни през Националния каталог на академичните библиотеки в България. Така над 1700 библиотечни документа са достъпни онлайн и откриваеми по ключови думи.

Всеки, който е работил със стари ръкописи, знае колко време е необходимо за тяхното издирване, четене, събиране, колко грешки се допускат при преписването им, колко е трудно повторното им използване за сверка, да не говорим за огромните суми, които се искат от неплатежоспособните специалисти и любители на древността – както за копирането на подобни драгоценни материали (главно поради тяхната уникалност и крехкост), така и за пътуването на големи разстояния (поради разпръснатостта им). Да не споменаваме колко се натоварват очите от дребните нечетливи букви и колко алергии (и заразни болести) може да предизвика напластеният по страниците вековен прах. А и такива паметници съвсем не са вечни.

Днес, във времето на комуникацията и дигитализацията, няма как ситуацията да остане непроменена. Дигитални, виртуални и електронни библиотеки никнат като гъби, ценни ръкописи и колекции се публикуват онлайн. Сред най-успешните библиотечни проекти са реализираните от Британската библиотекаБаварската библиотекаТроицко-Сергиевата лавраУниверситетската библиотека в Белград и един български. Отскоро дигиталните колекции на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” са лесно, бързо и свободно достъпни през Националния каталог на академичните библиотеки в България – Своден каталог НАБИС. 1718 библиотечни документа от нейните фондове са не просто достъпни онлайн, но и откриваеми по ключови думи. И макар това число да е далеч от реалния брой на документите в съответните физически колекции, това е наистина добро и оптимистично начало.

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (9 Votes)

f5Устният кандидатстудентски изпит по Теология в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” за академичната 2014/2015 г. ще се проведе на 22 юни 2014 г. (неделя) от 09:00 ч. в сградата на Богословския факултет, пл. „Св. Неделя” № 19.

Необходимите документи за кандидатстване са: заявление по образец, лична карта и платена такса в размер на 30 лв. за един изпит. Таксата се заплаща в паричен салон на Ректората или по банков път във всяка търговска банка (без БНБ) на сметка на СУ „Св. Климент Охридски”: БНБ–ЦУ

IBAN: BG52 BNBG9661 3100 1743 01

Банка: БНБ;

BIC CODE: BNBGBGSD

Титуляр: СУ „Св. Климент Охридски”, Задължено лице (вносител) – имената на КАНДИДАТСТУДЕНТА.

Подаване на документи, класиране и записване на кандидатите:

Подаването на документи става от 17.02.2014 г. в сектор „Прием” на Отдел „Образователни дейности” в Информационния център на Ректората.

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum