На 19 и 20 ноември 2019 г., в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе международната научна конференция „Зографската обител сред атонската монашеска общност: исторически път и място за служение на словото“. Както вече писахме (тук), организатори на научното събитие бяха Зографската св. обител чрез своята фондация „Наследство на Зографската света обител“ и Софийският университет. След конференцията „Зографската библиотека и архив: Изследователски подходи при дигитализацията, описанието и изданието на изворите“, проведена през 2017 г. (тук), това е втората международна научна конференция, организирана в рамките на многогодишен проект за партньорство между двете институции с цел проучване на Зографското книжовно наследство, чието начало беше поставено през 2014 г.
Международна конференция „Зографската обител сред атонската монашеска общност“ ще се проведе в София
На 19 и 20 ноември 2019 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще се проведе международна научна конференция на тема „Зографската обител сред атонската монашеска общност: исторически път и място за служение на словото“, организирана от университета и манастира в рамките на споразумение между двете институции за проучване на книжовното богатство на обителта.
Зографският манастир в продължение на векове пази ценни извори за духовната, културната и икономическата история на атонските манастири, българите и Балканите, както и за техните връзки и взаимодействия в по-широк географски ареал. Целта на конференцията е да се обсъдят научни открития, направени при работа с ръкописи и документи, съхранявани в манастира, и да се очертаят перспективите за бъдещи подходи и съпоставителни проучвания. Ще бъдат представени проекти за издаване на ценни ръкописи и текстове от библиотеката на обителта.
„Църквата и масонството“ беше тема на защитена докторска дисертация в БФ на СУ
На 28 юни в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше защитена докторска дисертация на тема „Църквата и масонството в България през първата половина на XX век (богословско-апологетично изследване)“. С това завърши докторантурата на Диана Стефанова Костова, която под ръководството на доц. д-р Димо Пенков беше подготвила и дисертационния си труд. Прочетен критично и оценен от научното жури с председател доц. д-р Клара Тонева, този труд, заедно с успешно преминатата докторантска подготовка и изпити, даде основание за единодушното гласуване на журито: на автора да бъде предоставена образователната и научна степен „доктор“.
Нови професор и доцент бяха избрани днес в ПБФ на ВТУ
Днес, 26 юни 2019 г., в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий“ бяха избрани професор по Св. Писание на Стария Завет и доцент по Св. Писание на Новия Завет. На две последователни заседания на научните комисии (наричани от закона „научно жури“ - 7-членно за избор на професор и 5-членно за доцент) бяха гласувани доц. д-р Димитър Маринов Киров да бъде преназначен за професор по Стар Завет и главен асистент протойерей д-р Павел (Павлин) Петров Събев да бъде преназначен за доцент по Нов Завет към ПБФ.
Тези процедури бяха уникални за факултета, защото за пръв път в неговата едва 28-годишна история се избира професор по Св. Писание на Стария Завет и доцент по Св. Писание на Новия Завет. При основаването на ПБФ през 1991 г. там започнаха да преподават професори и доценти от БФ на СУ „Св. Климент Охридски“, докато постепенно се подготвят местни кадри. За пръв път в комисията по избора участва и доцент по Св. Писание на Новия Завет от Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“, който е местен кадър на ШУ – доц. ик. д-р Теодор Стойчев. При това трябва да се отбележи, че през последните 3-4 години ръководството на ВТУ беше спряло по икономически причини всякакви процедури по повишение в длъжност и така двамата университетски преподаватели едва сега можаха да получат отдавна заслуженото признание.
„Физика и богословие“ беше темата на международна конференция в Пловдив
Уникална по своята тематика научна конференция се проведе от 20 до 22 юни 2019 г. в Пловдивския университет „Преп. Паисий Хилендарски“. За пръв път у нас учени от областта на една от природните науки, физиката, се събраха заедно с богослови да обсъдят допирните точки и разликите между двете науки, често сочени като най-несъвместимите. В нея взеха участие учени физици, астрономи и богослови от различни университети у нас и в чужбина (Германия, Швейцария, Канада).
Международната конференция беше за тема „Физика и богословие – вчера и днес“. Инициирана от български физици-християни, тя имаше за цел да даде поле за среща на представители от двете области на човешката духовна дейност, за да споделят научния си опит и познания, да обсъдят ролята, която играят естествените науки и физиката в частност в развитието на идеите и концепциите в богословието и философията.
Това е удивителен духовен закон: започваш да даваш това, от което сам се нуждаеш, и веднага получаваш същото двойно и тройно.
Игумен Нектарий (Морозов)