С приемането на новите демократични конституционни разпоредби през 1991 г. се очерта конституционната рамка, като основа на законово-нормативната уредба, върху която трябва да се изградят и развият държавно-църковните отношения в новите обществено-политически, икономически и социални условия.
Принципите, които регулират тези междуинституционални отношения, заложени в тази конституционна рамка, са:
- свобода на вероизповеданията;
- отделеност на религиозните институции от държавата;
- признаване на традиционна религия в Република България;
- забрана за използването на религиозните общности и институции, както и верските убеждения за политически цели.[1]С текста на чл. 13, ал. 1 е прокламирана и гарантирана свободата на вероизповеданията в Република България. Това изисква и предполага текстът на ал. 2 на същия член, който постановява отделеност на религиозните общности и институции от държавата.
С текста на тази конституционна разпоредба се гарантира самостоятелност във вътрешно-устройствения живот и в администрирането на религиозната общност и се ограничава държавно-административния надзор по отношение на същата.
По-нататък се обявява източно-православното вероизповедание за традиционно в Република България (чл. 13, ал. 3). С този текст се оказва чест на православното изповедание за неговите морални и духовни заслуги в изграждането на мирогледа и самосъзнанието на българския народ. Тази конституционна разпоредба е с декларативен, а не с императивен характер, и не предполага привилегировано положение на институцията, изразител на това вероизповедание, и на гражданите, които го изповядват.
Този текст не противоречи на европейската конституционна практика при регламентация на държавно-църковните отношения. В държави с доказани демократични порядки, като Дания, Норвегия, Италия, Гърция и др., конституционната регламентация на тези междуинституционални отношения е в много по-консервативен и императивен дух.[2]
Четвъртият компонент, изграждащ конституционната рамка на държавно-църковните отношения, е изразен в чл. 13, ал. 4, с чийто текст се забранява религиозните общности и институции да се използват за политически цели. С тази конституционна разпоредба се цели недопускането на верско противопоставяне и опазването на религиозните общности и институции от политизиране.
Така оформената конституционна рамка на държавно-църковните отношения позволява изграждането и оформянето на правилни междуинституционални взаимоотношения, съответстващи на международните изисквания и стандарти.
От практическа гледна точка обаче нещата се усложняват от липсата на своевременна законово-нормативна уредба по този въпрос, която да съответства на конституционните текстове и международните документи.
Действащата правна уредба в Република България е несистематична и в голямата си част несъответстваща на новите конституционни разпоредби. Законът за изповеданията (от 24.2.1949 г.) е приет въз основа на конституционната разпоредба на чл. 78 от Конституцията от 1947 г. Този член предвижда приемането на специален закон, който да урежда „правното положение, въпросите на материалната издръжка, а така също и правото на вътрешно самоуреждане и самоуправление на различните верски общности“. В чл. 1 от закона е прогласено правото на свободата на съвестта и изповеданията, но законът не съдържа адекватни юридически гаранции. Така основната предпоставка за ненамеса на държавата има ограничено приложно поле, а чл. 2 не съответства на неговия дух. Създаден скоро след политическата промяна от 9.9.1944 г., в разгара на Студената война, той е подчинен на цели, които са в разрез с основните аспекти от съвременните приоритети за развитие на страната.
Отделянето на църквата от държавата предполага независимост на вероизповеданията в осъществяване на техните функции при съответствие на вътрешноцърковните актове с минималните изисквания на законовата уредба. Законът обаче допуска намеса в дейността на вероизповеданията (чл. 8, чл. 12, чл. 14, чл. 20 и др.).
Последвалото правоприлагане, особено след изменението на закона през 1951 г., се характеризира с тотално посегателство на държавата върху свободата и независимостта на църковната институция.
Следователно, поради непреодолим разрив в концептуалния подход, Законът за изповеданията не предлага правна уредба, която да е в съответствие с новите обществено-политически дадености в страната и Европа. Без нова законова уредба този нормативен акт е обречен на desuetudo*.
Правната теория и практика в Република България инкорпорират в релевантния правен институт на първо място международноправната уредба. Последната по силата на чл. 5, ал. 4 от Конституцията има приоритет спрямо онези правни норми от вътрешното право, които ѝ противоречат.[3]
Проследявайки фактическите взаимоотношения между църквата и държавата през първите години на демократичния преход в България, се установява, че, макар и да противоречат на Конституцията, текстовете от стария Закон за изповеданията се прилагат без оглед на новите обществено-политически условия в страната.
Със съжаление и огромно огорчение трябва да признаем, че правоотношенията между държавата и Българската православна църква в първите години на демократичните порядки (1991-1993 г.) не се отличават особено много от периода на тоталитарното управление в България.
Според някои автори през 1991 г. СДС-управляващата държавна власт предприема действия за отстраняването от длъжност на висши църковни служители, сервилни на комунистическия режим.[4] Същата е оглавявана от депутата в расо Христофор Събев.
Нормативна гаранция за тези действия е Законът за изповеданията, който позволяват на държавата да упражни пряка намеса във вътрешно-устройствения живот на църквата. В стремежа си да освободи църквата от „служители на бившата комунистическа власт“, държавата, в лицето на своя изпълнителен орган – Дирекция по вероизповеданията към Министерския съвет – издава множество противоканонични и конституционнонесъобразни актове и решения.
С писмо № 22 / 27.2.1992 г. дирекцията изисква от Св. Синод цялата документация по подготовката и провеждането на избора за патриарх през 1971 г. Искането е постъпило в Министерския съвет от Парламентарната комисия по вероизповеданията.
Конфликтът се задълбочава, когато с писмо № 30 / 9.3.1992 г. Дирекция по вероизповеданията изказва становище относно избора на патриарх Максим: „… изборът на Патриарх не е извършен съгласно Устава на БПЦ, както и според каноничните постановления на Църквата, поради това Дирекцията по вероизповедания в качеството си на държавен орган, който следи за законосъобразността на избора и извършва регистрацията му по чл. 16 от Закон за изповеданията, обявява „ерга омнес“ недействителност на този избор. С огласяването на настоящата декларация патриарх Максим не може да заема длъжностите предстоятел на БПЦ и Софийски митрополит и да представлява същите“.
Тук естествено възниква въпросът: това решение на дирекцията в съответствие с кой член от Устава на БПЦ е и на предписанието на кое канонично-дисциплинарно правило се основава?
В случая църквата е третирана не като самостоятелна и отделена от държавата институция, а като обслужващо звено на държавната администрация.
Издаването на този акт е инициирано от решение на Комисията по вероизповеданията в ХХХVI Народно събрание с председател Христофор Събев. В основата му стои идеята, че изборът на патриарх е „незаконосъобразен“ поради намеса на комунистическата власт в избирателния процес.
Този акт на държавата е пряка намеса във вътрешното администриране на църквата, която е самостоятелна институция. Той се явява продължение на действията на комунистическата тоталитарна номенклатура.
Пряката намеса на държавата във вътрешно-административните дела на Църквата противоречи на канонично-дисциплинарната църковна практика и нейните правила и е в несъответствие с конституционния принцип за отделеност на църквата от държавата, заложен в чл. 13, ал. 2 от Конституцията (1991 г.).
Започналият процес на отстраняване от църквата на лица с висш духовен сан продължава с писмо № 47 / 3.4.1992 г., в което дирекцията предлага на Св. Синод да се отстрани от длъжност Пловдивският митрополит Арсений в едноседмичен срок, смятано от 3.4.1992 г. В противен случай, се казва в писмото, Дирекцията ще бъде принудена да приложи правата си, делегирани ѝ от чл. 12 на Закона за изповеданията.
Същото искане е отправено и в писмо № 38 / 2.7.1991 г. по отношение на Нюйоркския митрополит Йосиф.
Св. Синод не се съобразява с „поръчението“ на държавата и не го изпълнява в предписания срок.
В отговор на „непослушанието“ на висшия църковноуправителен орган с писмо № 48 / 3.4.1992 г. Дирекция по вероизповеданията уведомява митр. Йосиф, че по повод писмо № 38 / 2.7.1991 г. и неизпълнението от страна на Св. Синод на направеното от дирекцията предложение, на основание на чл. 12 от Закона за изповеданията същият е отстранен от длъжност митрополит, смятано от 27.4.1992 г.
Същата наказателна санкция е наложена и на митр. Арсений с писмо № 51 / 13.4.1992 г.
След тези актове по отстраняването от длъжност на двамата митрополити дирекцията изпраща писма, съответно до българския посланик във Вашингтон за съдействие при изпълнение на решението на Дирекция по вероизповеданията по повод отстраняването на митр. Йосиф, и до главния прокурор на Република България за изпълнение на разпореждането за отстраняване на митр. Арсений.
Кулминацията в държавно-църковните отношения е текстът на писмо № 92 / 25.5.1992 г., с което дирекцията като овластен от закона държавен орган обявява за нелегитимен и незаконен дотогава действащия състав на Св. Синод като ръководен орган на БПЦ и „утвърждава“ до провеждането на църковно-народен събор нов състав на същия. Аргументирайки се за това свое решение, Дирекцията по вероизповедания изтъква мотива, че на ръководните места в църквата са поставени лица, угодни на атеистичната власт и на Държавна сигурност.
Този противоканоничен акт на държавата е потвърден и от решението на Върховния съд на Република България по гражданско дело 212 / 1992 г., според което липсата на регистрация прави незаконосъобразен избора и назначаването на централното ръководство на БПЦ. В своите мотиви по горепосоченото дело Върховният съд изрично отбелязва, че тези действия на държавата не могат да се квалифицират като намеса в самоуреждането и самоуправлението на църквата.
Процедурата по избора и формирането на Св. Синод е уредена в устава на БПЦ, според който правомощията по провеждане на избори (чл. 18-22; 43-55; 56-65; 83-87; 90-96) и по проверка на тяхната редовност (чл. 18, ал. 2; чл. 49; 65; 86; 96, ал. 2) са предоставени на самите църковни органи. Встъпването в длъжност на патриарха (чл. 22) и на митрополитите (чл. 51) не е свързано с никакъв предварителен акт от страна на държавата. Св. Синод съгласно устава само уведомява за резултатите съответния държавен орган.
Държавата, регистрирайки Устава на БПЦ, я признава за субект на правото. Нормативната делегация на чл. 9 предоставя правото на тази самоуправляваща се общност да се ръководи от своя устав, поради което държавата няма правно, канонично и морално основание да изказва резерви и да издава решения относно ръководните органи на БПЦ и на всяко друго вероизповедание.
Процесът на „демократизация“ на църквата продължава с писмо № 118 / 7.7.1992 г. до главния прокурор, в което дирекцията иска съдействие от органите на МВР за въвеждането на временния ръководен орган на БПЦ в Софийска св. митрополия, а при необходимост – и във всички останали административни и служебни сгради на Св. Синод.
По повод на писмо № 879 / 24.7.1992 г. на новоучредения Св. Синод същата изпраща писма до председателите на Българската национална телевизия (133 / 27.7.1992 г.) и Българското национално радио (134 / 27.7.1992 г.), с които се заявява за нелегитимността на избора на патр. Максим и на неговия Св. Синод. От което следва, че същите нямат права да представляват и да вземат становища от името на Православната църква.
Цитирайки и отчасти анализирайки основните документи, чрез които се осъществяват държавно-църковните отношения в България след 1989 г., коментар в случая не е необходим, излишна е преценката за конституционносъобразност на действията на държавната власт по отношение на БПЦ.
В стремежа си да „демократизира“ църквата, държавата, със своите действия, създаде разкол в църковното единство, който внесе смут не само в църквата, но и в цялото българско общество.
Когато българският народ имаше най-голяма нужда от духовната подкрепа и защита на своята вековна водителка и пазителка – Българската православна църква, тя се раздираше от вътрешни борби и противоречия, създадени от противоканоничните и конституционнонесъобразни актове на държавната власт.
С основание може да се каже, че държавно-църковните отношения в България в периода на преход към демократично общество, и по-точно в годините 1991-1993-та, са идентични с тези от времето на комунистическото тоталитарно управление. Църквата е третирана като обслужващо звено на държавата, както е било и по времето на комунизма.
За конституционносъобразност и съответствие с международните нормативни актове на тези междуинституционални отношения през посочения период в България да се говори е несериозно.
Недоумение буди фактът, че в период на демократичен преход се прилагат методите и принципите на действие на тоталитарната комунистическа власт, като същите се обявяват и афишират за демократични и правови.
Да се надяваме, че това няма да се повтори.
Бележки:
1. Държавен вестник, бр. 56 от 13.7.1991 г.
2. Срв. Конституции государств Европейского союза, М. 1999, с. 134, 195, 297.
3. Срв. Петева, Ж. „Свободата на мисълта, съвестта и религията“ – В: Основни права на човека, С. 2002, с. 179.
4. Срв. Димов, Я. Свещенослужение с позиция, С. 1999, с. 178.
* За първи път този текст е публикуван в сп. Духовна култура, бр. 3, 2004 г.