Продължение от Писмо четвърто
ПИСМО ПЕТО
Чеда, разпознавайте милостта на нашия Господ Иисус Христос: бидейки богат, Той осиромаша заради нас, за да ни обогати чрез Своята сиромашия (2 Кор. 8:9). Неговото принизяване ни възвърна свободата, Неговата слабост ни дарува сила, Неговото безумие ни научи на мъдрост. Това обаче не е всичко: чрез Своята смърт Той пожела да ни предложи Възкресението. Така ние ще имаме основание да издигнем глас и да кажем: „Затова отсега ние не познаваме никого по плът; ако и да бяхме познали Христа по плът, сега вече не познаваме. И тъй, който е в Христа, той е нова твар; древното премина; ето, всичко стана ново“ (2 Кор. 5:16-17).
Истина ви казвам, скъпи чеда в Господа, ако трябва с подробности да разкривам благовестието за спасението, което Христос ви даде, ще имам много да ви пиша, но още не е дошъл часът. Засега ми е достатъчно да ви поздравя, мои скъпи чеда в Господа, израилеви деца, родени свети според вашата духовна природа. На вас, желаещите да се приближите до вашия Творец, подобава да търсите спасение на душите си в Закона на Завета. Вярно е, че поради множеството ни грехове, гибелни роптания и чувствени страсти Законът на обещанието отслаби силата си и способностите на душата ни се похабиха. Поради смъртта, към която сме се устремили, за нас стана невъзможно да бъдем бдителни към истинското ни славно звание – духовната ни природа. Ето защо в божествените Писания четем: „Както в Адама всички умират, тъй и в Христа всички ще оживеят“ (1 Кор. 15:22).
Днес Иисус Христос е животът на всеки духовен разум сред творенията, създадени по образа на Образа, Който е Самият Той, бидейки истински Разум на Отца и Негов неизменен образ. Създадените по Негов образ творения притежават обаче променлива природа. Оттук и сполетялото ни зло, в което намерихме смъртта и което причини загубата на първичното състояние на духовната ни природа. Поради същата тази причина ние, излезли от първичната си природа, получихме тъмнично жилище, в което навсякъде бушува война.
Ние свидетелстваме, че ни се изплъзва и най-малкото понятие за добродетелта. Но Бог, нашият Отец, съзирайки нашата слабост, нашата неспособност да облечем истинската си природа, пожела в Своята благост да посети творенията Си чрез служението на светиите.
Умолявам ви в Господа, скъпи чеда, вникнете добре в това, което ви пиша, понеже любовта ми към вас не е само към телата ви, а е духовна обич според Бога.
Насочете душата си към вашия Творец и раздирайте сърцата си, а не дрехите си (Иоил 2:13). Попитайте се какво можем да сторим пред Господа за всичките Му благодеяния? Бог винаги си спомня за нас по голямата Си благост, по неизповедимата Си любов и дори тук, в сегашното жилище на нашата нищета, Той не ни въздаде според това, което заслужават нашите грехове. Неговата благост обаче е толкова голяма, че Той благоволи самото слънце да ни служи в тази мрачна къща, както и луната, и звездите – за физическа подкрепа на едно същество, чиято слабост го е обрекла да загиване. Да не говорим за другите скрити сили, които са също на наше разположение, но не можем да ги видим с плътските си очи.
Тъй че как ще се отплатим на Бога в съдния ден или, ако предпочитате, какво благодеяние мислите, че Той не ни е дарувал? Патриарсите не са ли страдали за нас? Свещениците не са ли поучавали за нас? Съдиите и царете не са ли се борили за нас? Пророците не бяха ли избивани заради нас? Апостолите не понесоха ли мъчения заради нас? И многообичният Божи Син не умря ли за нас?
А сега ние от своя страна да бъдем готови да тръгнем към нашия Творец по пътя на чистотата. Виждайки, че светците или по-скоро – че всички Негови творения успяха да излекуват дълбоката рана на собствените си членове и познавайки немощта на техния дух, Отец на творенията им показа Своето снизхождение и по Своята голяма любов не пощади дори собствения Си Син, Когото отдаде за спасението на всички заради нашите грехове (Рим. 8:32). Нашите беззакония бяха Негово унижение, но чрез Неговите рани ние се изцерихме (Ис. 53:5). Тогава Неговото всемогъщо Слово ни събра от всички страни, за да извърши обновлението на падналия ни дух и да ни научи, че всички сме членове един на друг.
Тъй като ние сме се върнали към нашия Творец, уместно е да упражняваме разума и духа си в точно познание на собствената природа на доброто и да умеем да различаваме злото, за да разбираме добре замисъла за спасението, установено с идването в този свят на Иисуса Христа, Който стана подобен нам, освен в грях (Евр. 4:15).
Вярно е, че вследствие на дълбоката ни извратеност, на безпорядъка в нашия живот и на тежките последици от нашата нестабилност идването на Иисус беше за едни съблазън, за други – благодеяние, за трети – сила и премъдрост (1 Кор. 1:23-24), за други – възкресение и живот. Бъдете обаче сигурни в това: Неговото идване беше съд за целия свят. Писано е: „Ето, настъпват дни, казва Господ, и ще сключа с дома Израилев и с дома Юдин нов завет – и няма вече да учат един другиго, брат – брата, и да говорят: „Познайте Господа“, защото всички, от малък до голям, сами ще Ме познаят, казва Господ, защото ще простя беззаконията им и за греховете им няма вече да си спомня“ (Иер. 31:31; 34). Всички уста ще се затулят и цял свят ще стане виновен пред Бога (Рим. 3:19). Човеците не познаха Бога, не Го прославиха като техен Творец поради заблудата, която им попречи да разберат Неговата премъдрост (Рим. 1:21). И всеки от нас се отдаде на собствена си воля, за да върши злото и да стане негов роб. Именно поради това Иисус понизи Себе Си, като прие образ на раб (Фил. 2:7), за да бъде Неговото понизяване наше освобождаване. Отдадени на безумие, ние опознахме всички видове злини. Христос облече това безумие, та ставайки Негово, то да бъде наша мъдрост. Ние изпаднахме в нищета и тя ни отне всички сили. Той облече дрехата на нищетата, за да ни изпълни чрез нея с мъдрост и разум. Това не беше достатъчно: нашата слабост стана Негова и Неговата слабост – наша сила. Иисус смири Себе Си заради Своя Отец, бидейки послушен дори до смърт и то смърт кръстна (Фил. 2:8), за да бъде тази смърт наше възкресение и нейният господар, дяволът, да бъде унищожен. Ако това освобождаване, което ни донесе идването Му на този свят, стана наистина наше, то ще ни направи един ден ученици на Иисус, чрез Когото влизаме в Божието наследство.
Истински казано, скъпи в Господа чеда, моето безпокойство е голямо и моят дух е смутен и възбуден. Ние облякохме дрехата и носим името на светци, име славно пред невярващите, но се страхувам, че за нас ще се сбъднат думите на светия апостол Павел: „Те изповядват, че познават Бога, а с делата си Го отричат, бидейки гнусни, непокорни и негодни за никакво добро дело“ (Тит. 1:16).
Любовта, която храня към вас, ме кара да моля Бога да ви насочи към размисъл за живота, който водите, и да схващате невидимото като ваше наследство. Мои чеда, това сигурно не надвишава вашата природа, но естествено я увенчава, дори и ако трябва да вложим всичките си сили, за да търсим Бога, понеже търсенето или служенето на Бога си остава винаги едно присъщо за човека търсене. Грехът, за който сме виновни – ето кое стои извън и над нормалните условия на нашата природа.
Многообични в Господа чеда, ние също не укрихме това, което може да бъде полезно за вас, които изявихте готовност да се отдадете Богу в жертва с всяка чистота, но свидетелстваме за онова, що сме видели (Иоан 3:11), понеже враговете на светостта постоянно кроят някакъв коварен удар срещу тези, които истински я желаят. Бъдете убедени в това: роденият по плът винаги гони родения по дух (Гал. 4:29) и който иска да живее благочестиво в Иисуса Христа, ще бъде гонен (2 Тим. 3:12). Поради тази причина Иисус отправи към апостолите Си тези думи, за да ги утвърди: „Това ви казах, за да имате в Мене мир. В света скърби ще имате, но дерзайте: Аз победих света“ (Иоан 16:33). Христос знаеше, че в този свят скърби и изпитания очакват апостолите, но тяхното търпение ще победи силата на врага, т. е. идолослужението. Той ги увещаваше също: „Помнете словото, що ви казах: няма слуга по-горен от господаря си. Ако Мене гониха, и вас ще гонят, ако Моето слово спазиха, и вашето ще спазят“ (Иоан 15:20). И както казва апостолът, „… мисля, че страданията на сегашното време не са нищо в сравнение с оная слава, която ще се яви в нас“ (Рим. 8:18).
Да навлизам с подробности по въпроса ще означава да подготвя обширно слово, а е писано: „Дай съвет на мъдрия и той ще бъде още по-мъдър; научи праведния и той повече ще напредне в знание“ (Прит. 9:9). Кратките думи са достатъчни да ни утешат. Щом като духът ги е разбрал, не са необходими от нашите уста думи, често пъти с двояк смисъл.
Моля се за спасението на всички ви, скъпи чеда в Господа. Благодатта на нашия Господ Иисус Христос да бъде с всички вас (2 Кор. 13:13). Амин.
Голяма е радостта ми за вас, скъпи чеда, обични на Господа, истински израилеви синове, свети според вашата духовна природа.
Първото важно нещо за човека, надарен с разум, е да познава себе си; после да познава това, което идва от Бога, и всички милости, които непрекъснато получава от Него. Нека човек знае също, че всичко, което е грях и търпи упрек, стои вън от неговата духовна природа.
Нашият Творец е забелязал, че всичко, което е било извън нашата природа, е идвало от свободния произвол и че също и смъртта е дошла от него. Бог се е смилил над нас. В Своята благост Той е пожелал да ни доведе до нашето първично състояние, което не е щяло никога да изчезне. Господ не се пощади, но посети Своите творения, за да спаси всички. Той се отдаде за нашите грехове. Нашите беззакония бяха Негово унижение, но чрез Неговите рани ние се изцерихме (Ис. 53:5). Чрез Своето всемогъщо Слово Бог ни събра от всички страни, от единия до другия край на света, като ни научи, че всички сме членове един на друг. Тъй че, ако надареният с разум човек иска да си подготви оправдание при Христовото пришествие, той трябва да изследва самия себе си и да се запита какво би могъл да направи пред Бога за всичките Му благодеяния, които е получил от Него.
Също и аз, най-окаяният от всички, който ви пиша сега това писмо, събуден от смъртния си сън, прекарах най-светлия от дните, дадени ми на земята, в питане – с вопли и сълзи – какво бих могъл да въздам Господу за всичко онова, което ми е дарувал? Наистина нищо не ни е попречило във всичко онова, което Бог предприе за нашата нищета. Той ни даде ангелите за служители; на Своите пророци Той заповяда да ни наставляват чрез пророчествата си; на Своите апостоли Той предписа да ни покръстят. Но най-вече Той поиска от Единородния Си Син да приеме образ на раб заради нас.
Мои многообични в Господа, вие, които сте сънаследници на светците, моля ви, пробудете в сърцата си страх към Бога! Трябва да знаете добре, че св. Йоан Предтеча кръщаваше за оправдаване на греховете заради нас, за да бъдем после осветени чрез Светия Дух в Христовото кръщение. Тъй че да се подготвим свято и да очистим духа си, за да бъдем непорочни и готови да приемем кръщението Иисусово и да се отдадем в приятни Богу жертви. Светият Дух Утешител, получен при Кръщението, ни възвръща към първото състояние. Той ни подпомага да придобием нашето наследство и отново да възприемаме Неговото поучение. Понеже „… всички, които в Христа се кръстихте, в Христа се облякохте. Няма вече иудеин, ни елин; няма роб, ни свободник; няма мъжки пол, ни женски; защото всички вие едно сте в Христа Иисуса“ (Гал. 3:27-28). Дори в момента, когато кръстените, получавайки своето свето наследство, възприемат поучението на Светия Дух, дори и тогава източниците на тяхното тяло, гласът и езикът са им недостатъчни и те се покланят на Отца, както подобава – с дух и с истина (Иоан 4:23).
Знайте още и това, многообични братя: няма място за очакване на бъдещия съд и пришествието на Христа, понеже първото Му идване вече донесе съд за всички. Знайте още и това: получили Светия Дух, праведниците и светците се молят непрекъснато за нас, за да съумеем да се подчиним в смирение на Бога, да възвърнем първата си слава и да наденем дрехата, която отхвърлихме – тази, която отговаря на нашата духовна природа.
Често пъти един глас, идващ от Бога Отца, се отправя към тези, които са придобили Светия Дух, и им говори: „Утешавайте, утешавайте моя народ, казва вашият Бог; говорете на Иерусалим, що му е по сърце…“ (Ис. 40:1-2), понеже Бог винаги спохожда Своите творения и засвидетелства благостта Си към тях.
Истина ви казвам, скъпи чеда, това слово за спасение и свобода, за които бяхме изкупени (Гал. 5:1), далеч не е изчерпано, защото е писано: „Дай съвет на мъдрия и той ще бъде още по-мъдър; научи праведния, и той повече ще напредне в знание“ (Прит. 9:9).
Бог на мира да ви дарува благодатта и духа на прозрението, за да ви позволи да разбирате добре, което ви пиша, понеже това са заповеди на Господа. И Бог на всяка щедрост да ви пази по пътя на светостта в Господа до последния ви дъх. Моля се за спасението на всички ви, скъпи в Господа чеда!
Благодатта на нашия Господ Иисус Христос да бъде с всички вас (2 Кор. 13:13). Амин.
* Текстът е откъс от книгата на ставроф. ик. Антон Вълчанов Славов „Преподобни Антоний Велики. Любовта прогонва страха. Живот, писма, поучения“.