На свое заседание от 25 октомври Св. Синод на Румънската патриаршия одобри каноните и другите богослужебни текстове на шестнадесетте светци, които бяха канонизирани през юли т. г. Освен това в синаксарника на Румънската църква е включен св. мъченик Луп Солунски, чиято памет се чества заедно със св. Димитър. Взето е също решение 2026 г. да бъде обявена за „година на християнското обгрижване на семейството“, както и на „жените светици от календара на РумПЦ“. През следващата година митрополиите, енориите и християнските сдружения ще имат възможност да подготвят своите инициативи по тези теми. Одобрени са и основните събития за организацията и честването на юбилейната 2025 г., в която се отбелязва 140-годишнината от признаването на автокефалията на Румънската православна църква и 100-годишнината от издигането ѝ в патриаршия.
Накрая на официалното изявление за решенията от заседанието се изразява съжаление, че „украинските власти неоснователно са отложили за неопределен период от време юридическото признаване на религиозното сдружение „Румънска православна църква в Украйна“, въпреки че то отговаря на действащите украински закони“. Св. Синод на РумПЦ одобри да продължат усилията с централните държавни органи на Румъния и Украйна за разглеждане на това основателно искане.
Румънската патриаршия взе решение за създаване на своя юрисдикция в Украйна в началото на 2024 г., без да договори това с нито една от двете православни юрисдикции в Украйна. Според решението на Румънския синод църковната структура трябва да се казва „Румънска православна църква в Украйна“ и ще е предназначена да обгрижва етническите румънци, които живеят там (повече за решението – тук). Още тогава и двете местни православни юрисдикции – на УПЦ под ръководството на митр. Онуфрий и на ПЦУ под ръководството на митр. Епифаний, реагираха отрицателно. В края на август пък украинската Държавна служба за етническа политика и свобода на съвестта отхвърли регистрацията на новата юрисдикция с мотива, че тя „противоречи на принципа на поместността, който е основополагащ в православната еклисиология“. Освен това държавната служба заявява, че „както в Румъния има Православен украински викариат, който обхваща всички енории с украинска традиция и е подчинен на патриарх Даниил“, така и в Украйна трябва да има Православен румънски викариат. Според властите румънският викариат трябва да бъде подчинен на автокефалната Православна църква на Украйна, след като не иска да остане част от Московска патриаршия.
Румънската патриаршия е една от поместните църкви, които с мощната подкрепа на държавата последователно прилагат принципите на етнофилетизма (юрисдикцията да следва етноса). Подобни проблеми тя има и със Сръбската църква, която я обвинява в „шовинистична злоупотреба с вярата“ заради изпращането на румънски свещеници за румънските вярващи в областта на Тимочка Крайна. В сръбски Банат РумПЦ има епархия Дакия Феликс, подчинена непосредствено на Румънския патриарх, но оттам тя изпраща свои свещеници и в други области, които Сръбската патриаршия смята изключително за своя юрисдикция. От своя страна Сръбската патриаршия също има своя Тимишоарска епархия в Румъния, подчинена на Белград. Румънската църква има от 1992 г. митрополия и на територията на Молдова - Бесарабска митрополия, която в момента е в остър конфликт с Молдовската митрополия на Руската църква.