Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
Храмовете "Св. Параскева" на ул. "Г. С. Раковски" и "Св. Петка Самарджийска" в подлеза пред ЦУМ отбелязват на 28 октомври своя храмов празник.

Снощи малката църквица "Св. Петка Самарджийска" празнува велелепно с архиерейска вечерня и отбрани певци. Там служи софийският викарий Знеполски еп. Николай, който проповядва за празника и поздрави о. Г. Спасов. Тази сутрин поради други лични ангажименти епископът не дойде и в храма служиха само трима свещеници. Те вглъбено възнесоха молитви за 30-ината присъстващи и безбройните отсъстващи богомолци, както и за онези, които дори не се сещат да се помолят Богу. А те имат не по-малка нужда от останалите да се молим за тях.

Във величествения храм "Св. Параскева" снощи и днес богослуженията оглави софийският протосингел архим. Йоан. На вечернята и утренята сладкогласно пяха студенти от Богословския факултет, а днес на св. литургия пя хорът при храма. Служиха множество свещеници, сред които председатели на столични храмове и предишният председател на "Св. Параскева" о. Николай Георгиев. И снощи, и днес проповеди за светата мъченица произнесе архим. Йоан.

След богослужението беше осветен и раздаден курбан на стотици богомолци и жители на квартала.


Голямата софийска църква "Св. Параскева" е една архитектурна забележителност на столицата. И не само! Тя беше център на разколниците 12 години, там те изградиха административен център (с пари на държавата тогава!). В нея се разигра циркът на извеждането насила на разколниците-окупанти на 21 юли 2004 г. - всички сме виждали тези печални сцени на имитирана "защита" на административната сграда (не на църквата!) от скандално известни лица.

Там беше поставен за предстоятел икон. Николай Георгиев от храм "Св. Димитър" в квартал "Хаджи Димитър". Междувременно вярващите от години бяха започнали да избягват църквата "Св. Параскева", защото там непрекъснато сновяха политици, които не се интересуват от вярата, а от възможностите да се използва вярата на хората за политически цели. Трудно се възстановяваше енорийският характер на храма. Случи се и неясно как възникналият нощен пожар, който изпепели нетралната част от резбования иконостас. Богослуженията не секнаха, но храмът имаше и има нужда от сериозен ремонт. Поради недостиг на кадри по-късно о. Николай беше преместен в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", а неговият събрат свещ. Йоан Чикалов стана председател. Преместиха там и свещ. Ангел Столинчев от столичния храм "Св. Преображение". Богослуженията се извършват редовно и чинно, има добри клиросни певци и хор.

"Св. Петка Самарджийска" е малък храм, който дълги години в "онова време" беше затворена уж за разкопки и какво ли не, а после, след промените, известен столичен кмет по политически съображения я предостави на разколниците, които пък й сложиха 5 лв. вход, когато и Националният исторически музей не взимаше толкова пари за вход! От юли 2004 г. църквата беше предадена на Софийска митрополия и там служи каноничен свещеник - о. Георги Спасов. Храмът не е енорийски и не се посещава от много богомолци, защото почти всички го подминаваме, забързани в ежедневието си из "идеалния" център на София. Но всеки ден там има утринно и вечерно богослужение. За съжаление о. Георги има на плещите си и енория в гр. Бухово, където християните също го чакат с трепет да се помоли за тях.

Новото при тази малка църквица е новото метално стълбище, което с помощта на сегашния кмет беше направено от западната страна, защото досега се влизаше само по тясна вита стълба от долния етаж на църквата.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33yp8 

Разпространяване на статията: