Мобилно меню

4.8987341772152 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (79 Votes)

1IMG 1823Драматична публична защита се проведе днес в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Своя научен труд на тема: „Антропологията на св. Максим Изповедник и нейното значение за развитието на православното нравствено богословие“ представи доц. Костадин Нушев. Той е дългогодишен асистент и преподавател по нравствено богословие във факултета и в момента е научен ръководител на петима докторанти.

Председател на научното жури беше доц. д-р Любомир Тенекеджиев от Богословския факултет на СУ. Докторантът представи автореферата на дисертацията си и отбеляза, че тя е резултат на десетгодишен труд и изследвания. Двамата рецензенти на дисертационния труд – доц. д-р Иван Христов от Богословския факултет на СУ и доц. д-р Свилен Тутеков от Православния богословски факултет на ВТУ „Св. Кирил и Методий“ дадоха напълно отрицателна оценка на работата на доц. Нушев (тук). В рецензията си доц. Христов изказа неудовлетворение от общата подготовка на докторанта, като отбеляза, че в Германия подобен текст не може да стигне до публична защита заради високите академични стандарти. В края на рецензията си доц. Христов поясни, че с нея той дава отрицателна оценка на дисертационния труд, а не на личността на докторанта. Според доц. Тутеков представеният труд „не отговаря на научните критерии и академични изисквания за дисертационно изследване“. Според него богословието на св. Максим не присъства в предложената научна работа и в нея няма приносни моменти.

Отрицателно беше и становището, което даде доц. д-р Любомир Тенекеджиев. Той заяви, че предложеното от доц. Нушев съчинение е „недостатъчно издържано научно и технически“.

Положителни оценки за работата на докторанта дадоха проф. д-р Димитър Станков от Института за философски изследвания на БАН и протестантският богослов доц. д-р Паруш Парушев от Баптистката семинария в Прага. Те посочиха като положителна страна на дисертационния труд „прекрасния, ясен и точен език“. Г-н Станков изказа удовлетворение от текста, в който всички академични изисквания били изпълнени.

Докторантът Нушев изказа несъгласие с направените негативни оценки на работата му и прочете пространно изложение върху рецензиите на доцентите Христов и Тутеков и становището на доц. Тенекеджиев.

При последвалото гласуване с три на два гласа беше отхвърлено предложението на доц. Костадин Нушев да му бъде присъдена образователна и научна степен „доктор“.

Според сега действащото законодателство той може отново да предложи дисертацията за публична защита след една година.

Такъв случай на пропадане на дисертант при защитата не се помни в богословските факултети и катедри у нас, но според университетски преподаватели поне може да послужи за урок на други докторанти. В БФ на СУ работят двама доценти, които не са защитили докторска степен, а новият закон вече не позволява това. 

Докторантът доц. Нушев (на катедрата) и научното жури:

1IMG 1818


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xq3uc 

Разпространяване на статията: