Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (14 Votes)
1_4.jpgНервност, гняв и притеснение са обхванали йерархията на Гръцката църква, а мнозина говорят за атмосфера на „гражданска война”. Всичко това се случи след решението с болшинство на членовете на църковния Съд към постоянния Св. Синод да сложат в архива нашумелия случай на бившия митрополит на Атика Пантелеймон. И това, защото според преценката на много митрополити, изненадващото и неоправдано църковно оправдание на лежащия в затвора Коридалу архиерей е поредната брънка във веригата от скандали, която все повече отделя висшата йерархия от обществото. В същото време на повърхността излизат и подозренията за „колегиално” разрешаване на вътрешните пробеми на църковната администрация. „Решението на мнозинството архиереи от синодалния съд, според което няма достатъчно доказателства за вина по делото на бившия митрополит на Атика Пантелеймон, противоречи на нашето мнение”, пишат в своето писмо 27 митрополита от всички „течения” във висшата йерархия, между които и Пирейският митр. Серафим, Навпактският Йеротей Влахос и митрополитът на Глифада Павел.

„Не е възможно един толкова сериозен случай да бъде разглеждан от някои, ако не користно, то с престъпна лековатост – това не е добре нито за подложения на изпитание митрополит, но още повече за авторитета на Църквата", твърди за вестник "Катимерини" митрополит от централна Гърция. "Знаете ли, че някои от тези, които оневиниха бившия митрополит на Атика, в недалечното минало сами бяха "оневинени" по подобен начин", твърди йерархът, назовавайки двама от участниците в съвещанието. "Бунтовниците"-архиереи предупреждават, че ако и висшият съдебен орган на Гърция, Арегопагът, потвърди решението на предишните две съдебни инстанции за вината на митр. Пантелеймон, Св. Синод ще е длъжен да приложи закона и да низвергне митрополита от архиерейския чин. "Ако това не се случи, участващите в съдебния състав на Св. Синод ще носят наказателна отговорност като физически лица за пренебрегване на служебните задължения", твърдят авторите на писмото.

Извънреден събор

В тази изключително напрегната атмосфера архиепископ Йероним, който от първия момент подложи на критика решението на съдебния състав на Светия Синод, обяви чрез свои сътрудници свикването на извънреден събор на Гръцката църква, включващ всички висши йерарси в страната.

"Тази инициатива е в правилната посока, въпреки че следвайки примера на своя предшественик архиепископ Йероним я обяви за най-напред пред медиите, вместо да я съобщи на йерархията", твърди събеседникът на вестника, който до този момент плътно подрепяше инициативите на архиепископа. Архиереите твърдят, че свикването на събора е наложително и по още една причина - да се овладеят тенденциите на оспорване на архиепископа. Твърди се, че решението на синодалния съд, в което Йероним не взе участие, даде възможност на някои митрополити „с амбиции” да използват ситуацията за подобряване на имиджа си. Като такъв акт гледат на оставката на митрополита на Месогeя Николай от мястото му на наместник на митрополитската катедра в Атика. „Текстът, който той разпространи, беше насочен срещу архиепископа”, твърдят членове на Синода, пожелали анонимност пред вестника. „Това са сценарии на болни фантазии, търсещи евтина публична слава”, отговарят пък хората, близки до митрополита на Месогeя Николай.

Последиците от вътрешноцърковния сблъсък, който предизвика оправдаването на Пантелеймон, все още не може да бъдат предвидени. Някои митрополити не се боят да кажат, че „в крайна сметка може би ще се стигне до административна криза в Гръцката църква”.

Връщане към времето на скандалите

„Мисля, че истинското братолюбие би изискало разгръщане на обвинителното дело и проверка на касетите, които бяха разпространени преди години и които засягат личносттa на високопреосвещения бивш митрополит на Атика. Тяхното съдържание, за съжаление, стана достояние на цяла Гърция и е основата на моралната дискредитация на митрополита. Според менe никое решение на синодален или светски съд не може да промени отношението към него”, твърди за „Катимерини” митрополитът на Пирея Серафим, който е сред инициаторите на събиране на подписи на митрополитите срещу синодалното решение. „Целта на нашата иницатива е да кажем на всички, че Църквата не е тъждествена с решението, което се взема от един орган. Но е едно колективно поемане на отговорност. Затова побързахме да надигнем глас, за да предотвратим трагични последици за Църквата”, твърди митр. Серафим.

През изминалите 24 часа Гръцката църква се върна много страници назад в близката си история. „Върнахме се в 2005 г. и във времената на скандалите, които разтърсиха Църквата ни. За съжаление положителният образ, който се създаде през последните месеци в обществото за Църквата, в този момент рухва, твърди друг митрополит. Показателно е, че от миналия понеделник архиепископът постоянно работи с най-близките си сътрудници за справяне с кризата. В този контекст се тълкува и изказването на Гръцкия архиепископ, че „решението трябваше да бъде в посока към съдебен процес, защото само така можеше да се разкрие истината чрез показанията на свидетели”.

Оставката на наместника

В същия момент архиепископът трябваше да се справи и с изненадващата оставка на митрополита на Месогeя Николай от мястото му на наместник на катедрата в Атика. „Решението на синодалния съд противоречи на логиката и ни излага пред Божия народ. Може би това решение ще даде на всички ни още една възможност за самокритика”, твърди пред гръцкия вестник сътрудник на митр. Николай. Архиепископът, който не прие оставката на митр. Николай, побърза да отговори на стрелите в писмото му, че не приветства решението на църковния съд за оправдаване на Пантелеймон. "Негово Високопреосвещенство може и да намекваше в писмото си за прикриване на вина, но той нямаше предвид архиепископа. Знаем, че в синода, дори в тясното обкръжение на архиепископа има хора, свързани с бившия митрополит на Атика. Но да се надяваме, че тези неща ще се изяснят на събора на висшата йерархия". В същото време свещеници от митрополията на Атика събират тяхна подписка, в която изразяват задоволството си от оневиняването на Пантелеймон. Във всеки случай митрополитът на Пирея Серафим ясно заявява, че "съборът на йерархията, който ще свика архиепископът, няма друг път освен да приложи предвидения закон. Защото с всяко различно решение ще онеправдае и себе си, и Божия народ".

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kr4p 

Разпространяване на статията: