Мобилно меню

4.7948717948718 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (39 Votes)

74Диалогът е висшата форма на общуване, защото е средство за изразяване на мислите и чувствата. Той разкрива добродетел и висока култура. Диалогът не е нещо ново в живота на християните, но е съставна част на тяхното съществуване. Един от най-характерните примери е диалогът на Иисус Христос със самарянката. Георги Мандзаридис пише: „При срещата на Христос със самарянката първата изненада е самият диалог, който започва помежду им. Христос се обръща към нея и я моли за вода. Тя се изненадва и пита: „Как Ти, Който си юдеин, искаш вода от мене, която съм жена самарянка? Юдеите не общуват със самаряните“ (Йоан 4:9). Изненадата е двойна и дори повече: Как един юдеин, Иисус, иска нещо от човек от Самария? И нещо повече, как разговаря с една жена и то с лоша репутация, както самият Той добре знае? И накрая, как разкрива на тази жена висшата и най-дълбока истина на Своята месианска проповед?“ Следователно за нашия Господ диалогът е средство за общуване и приближаване до другия, до този, който е срещу тебе. Той е най-подходящият начин да преодоляваме трудностите, различията, напреженията, да прокарваме мостове между отдалечените, да лекуваме болестите в нашите връзки. И една болест, голяма и болезнена за живота на Църквата, тоест на всички нас, са разколите.

Мисията на пратениците на Вселенската патриаршия на Света гора, които изслушаха всички страни в дългогодишния проблем на манастира Есфигмен, завърши. Това беше един опит на Вселенска патриаршия като майка-Църква, грижеща се за всички свои чеда, дори за отдалечилите се от нея, да разреши проблема. Беше едно движение на добра воля, което искаше да се излекуват всички аспекти на проблема, което започна още преди десет години с образуването на ново братство в Есфигмен, но Църквата никога не престана да се интересува от чедата си, които са се отдалечили от нея. Защото от човешка гледна точка не може да направим нищо друго, освен да изчерпим всяка възможност за „възсъединяване“ с група наши братя, които вече не са в общение с нас, с цел да се възстанови единството помежду ни.

За 48 часа престой на Света Гора тримата йерарси се срещнаха с всички страни в конфликта, и за първи път след много години и със старото братство на Есфигмен, което преди почти четири десетилетия се отдели от общността на Света Гора и по-късно изпадна в схизма. За резултатите от преговорите пратениците ще съобщят в центъра на Патриаршията.

Безспорно е обаче, че решението при всяко едно положение зависи от волята на старото братство да направи необходимите крачки и да се възползва от възможността, която за пореден път му дава Църквата-майка. Стъпки църковни и канонични към Вселенска патриаршия, която е духовната власт на Света Гора, но и към светогорската общност, тоест към всички светогорски манастири. Вселенска патриаршия надмогна много неща, за да предприеме този ход, и би било добро дело и старото братство да направи същото от своя страна. Времето ще покаже.

Бел. Междувременно вчера Вселенският патриарх Вартоломей прие делегацията от тримата митрополити, които осъществиха преговорите на Света Гора. Те са го запознали с резултатите от разговорите с всички страни в проблема, както и за личните си впечатления и оценка на ситуацията. След това патриарх Вартоломей прие и игумена на новото (канонично) братство на Есфигмен архим. Вартоломей и придружаващите го монаси. Според информацията на агенцията, срещата е преминала в сърдечна атмосфера.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/waqyd 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Блажен оня човек, който е достигнал състояние на бодърстване или се бори да го постигне: в сърцето му се образува духовно небе – със слънце, луна и звезди.

Св. Филотей Синаит