Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

patr-maksim-02-frПрез последните седмици руските медии подробно отразяват случващото се в Българската православна църква. Две са централните теми - личността на патриарх Максим и споровете в БПЦ след неговата смърт. Ето някои тенденции в коментарите в руската блогосфера.

Една от главните теми през последните дни в руската блогосфера е кончината на Българския патриарх Максим. И по-точно не фактът на неговата смърт, а това, което той е завещал на Българската църква. Руснаците с удивление узнаха, че за своя дълъг живот главата на Българската църква не е придобил почти никакво свое лично имущество, пишат Новые известия. С аскетичен живот се отличаваше и предстоятелят на Сръбската църква патриарх Павел, починал през 2009 г., но макар че аскетичното поведение на предстоятеля на Църквата е симпатична черта, не е необходимо да се изисква от всеки патриарх да се държи така, смятат събеседниците на изданието. Подобно поведение на свещенослужителите в Русия е малко възможно, защото много от епископите в Московска патриаршия са хора твърде, твърде състоятелни.

В блога си Роман Авдеев стига и по-далече, заявявайки не без ирония: Жалко, че патриарх Кирил не намери време на път за светата земя да мине през София и да отдаде последна почит към един патриарх, който е заслужил това, давайки на обезумелия в надпревара за богатство свят такъв удивителен пример за кротост и нестяжаниеСпоред прот. Михаил Ардов едва ли епископите в България ще следват примера на починалия патриарх.

Филологът Игор Калиганов в спомените си споделя: „В последно време, знаейки, че патриарх Максим е много болен и стар, много българи в разговорите си с мене изказваха опасения, че след смъртта на Светейшия може да настане църковна криза. Патриарх Максим внасяше в българското общество чувството за стабилност, защото във времената на всякакви сътресения той запазваше непоклатимост на духа и твърда позиция.

Одесская жизнь пише: Жителите на Одеса почетоха паметта на патриарх Максим заради неговата скромност. Българската община в Одеса почете на 9-ия ден паметта на патриарх Максим в храма Св. Лука Войноясенецкий и св. Михаил. Угасна слънцето на българската земя, но ние сме уверени, че патриарх Максим се моли за всички нас пред престола на Вседържителя, казва в проповедта си свещ. Александр Топов.

Радио Ехо Москвы публикува обширна статия Раскол в Болгарской церкви после кончины патриарха Максима. В статията се обръща голямо внимание на Пловдивския митр. Николай и се разказва и за други случаи, при които той е напускал църковните органи, като например Църковно-народния събор през 2008 г. Напомня се за писмото му до патриарх Максим, в което митрополит Николай съжалява, че е станал първият висш архиерей, наказан за времето на патриаршеското служение. Според него, критиката към неговата личност като митрополит подронва не личния му престиж, а авторитета на Църквата.

В сайта Москва - Третий Рим събитията в Българската църква се оценяват като борба срещу връщането на стария календар. Митр. Николай (Севастиянов) е най-младият архиерей на БПЦ, противник на икуменизма и привърженик на връщането в Българската църква към юлиянския светоотечески календар. С негово благословение някои клирици в епархията му служат по стария стил. Но по устава на БПЦ той не може да бъде кандидат за патриарх, тъй като не е достигнал 50 години. Според сайта недоброжелатели на стария стил са разгърнали кампания в българските медии срещу него. Аналогична линия поддържат и други сайтове с националистичен уклон.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/a39ku 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Защо удряш въздуха и тичаш напразно? Очевидно, всяко занимание има цел. Тогава кажи ми каква е целта на всичко, което се върши в света? Отговори, предизвиквам те! Суета на суетите: всичко е суета.

Св. Йоан Златоуст