Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (24 Votes)
1_31.jpgНа 4 юни разговарях с различни свещеници от румънската столица и от тези разговори разбрах, че случаите с назначаване за първи свещеник на много по-млад йерей и приемане длъжността „втори свещеник” на досегашния първи е обичайна практика в пастирската дейност на сегашния румънски патриарх Даниил.

В разговор с преподаватели от Православния богословски факултет „Патриарх Юстиниан” се оказа, че мнозина от тях изобщо не са запознати с новия статут и промените в досегашния български храм „Св. пророк Илия”. Как да са запознати, като всичко стана тихомълком и с бързина, присъща на извършването на нещо греховно. Медийният тръст на Румънската патриаршия „Базилика” (включващ църковна телевизия „Тринитас”, църковно радио „Тринитас” и всекидневника „Светлина”) беше ангажиран изключително с отразяване на посещението на патриарх Даниил в Кесария Кападокийска, чийто "наместник" е той. Дълбоко уважаван отец, професор от гореспоменатия факултет, пожелал анонимност, сподели: „Блаженейшият патриарх Даниил е изключително добър управител на църковното имущество, иска всичко, което е църковен имот, да се използва пълноценно, а отнетите имоти незабавно да се реституират. Той има много силна воля и когато си постави нещо за цел, иска незабавно да го постигне. В много случаи поради тези резки решения се създава напрежение, което води и до негативни ответни реакции”. Относно случая с българския храм отец професорът сподели своето мнение: „Назначен е румънец за първи свещеник, за да се реституират отнетите имоти на храм „Св. пророк Илия”. Но от българска страна погрешно се тълкува това назначаване като опит за отнемане на храма. Целта не е да се отнеме храмът, а да се възстановят имотите му.”

С идването на патриарх Даниил в Букурещ мнозина столични свещеници бяха принудени да заемат поста „втори свещеник”, като на тяхно място бяха назначени млади свещеници. Ето един скорошен пример с ефимерия на параклиса „Св. Екатерина” на Букурещкия православен факултет. Свещеник Костя Тънъсаке е изключително даровит духовник, който в продължение на петнадесет години изпълнява ревностно и с много всеотдайност своите задължения на ефимерий на Богословския факултет. Той е баща на пет момчета, първият от които, Георги, тази година завърши с отличие Богословския факултет и арабска филология. Патриарх Даниил го ръкоположи за свещеник и младият отец Георги е изпратен в Сирия да обгрижва румънските вярващи. Дотук всичко е чудесно. Но не щеш ли, отец Костя получава заповед за освобождаване на енорийския дом, разположен срещу параклиса „Св. Екатерина” в центъра на столицата, като новото му жилище представлява гарсониера в отдалечения квартал Крънгаш, в която трябва да се настани с останалите си четири сина и неговата презвитера. Всички запознати професори и студенти са смаяни от тази мярка на патриарх Даниил.

Спасителят Иисус Христос е казал: „Истина ви казвам: доколкото сте сторили това на едного от тия Мои най-малки братя, Мене сте го сторили" (Мат. 25:40).

Боли ме сърцето от случилото се с българската общност и се питам, къде е християнското отношение или поне елементарно човешко достойнство в деянията на моите събратя. Нека Румънската патриаршия не превръща християнските си добродетели в бизнес-отношения, защото при второто Си пришествие Христос няма да ни пита, колко църковни имота придоби, а какви съкровища си събрал на небето.

Бог да дарува повече мъдрост и умерена тактичност на енергичния румънски патриарх Даниил в неговата архипастирска дейност и в опита му да бъде добър мениджър на румънските църковни имоти.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kquhr 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Смирението е единственото нещо, от което имаме нужда; когато има други добродетели, човек все пак може да падне, ако няма смирение; със смирението обаче човек не може да падне.

Герман Атонски Стари