„Всяка нация трябва да има набор от принципи и цели, които да обединяват хората, живеещи в една страна. Един от тези принципи социалната отговорност се формира у човека в продължение на целия му живот. Важна роля в този процес играят армията и Църквата най-авторитетните възпитателни институти на нашето общество” такова изявление е направил неотдавна новоизбраният руски президент Дмитрий Медведев.
Първият официален акт, поставящ началото на взаимодействието между Руската православна църква и Руската армия, е съвместното Заявление, подписано на 2 март 1994 г. от светейшия патриарх Алексий II и тогавашния министър на отбраната Павел Грачов.
В Русия в настоящия момент действа Съглашение за сътрудничество от 4 април 1997 г., също подписано от светейшия патриарх и министъра на отбраната.
През 1995 г. е създаден Синодален отдел по взаимодействие с Въоръжените сили и правоохранителните учреждения към Московската патриаршия с председател видния проповедник прот. Дмитрий Смирнов. Основни направления на неговата работа са: координация на взаимодействието на свещеноначалието и духовенството с военните ръководства; грижа за пастирското обгрижване на православните военнослужещи; участие в мероприятия с историко-патриотическа и религиозно-нравствена тематика. Отделът има разклонена структура, работейки по пет направления, които условно може да се обозначат така: “Армия”, “Милиция”, “Затвор”, “Други структури” и “Издателско-мисионерско направление”. Всяко направление има свои сектори на работа, съответстващи на силовите структури. В по-големите епархии за координиране на работата на духовенството във военните гарнизони и военните части са създадени специални отдели или комисии. Понастоящем 2000 православни свещеници обгрижват духовно военнослужещите, от тях 950 постоянно. Проведени са досега пет Всеруски събора на военните духовници.

В съответствие със Съглашението за сътрудничество, военнослужащите на срочна служба имат възможност в неделя и в някои празнични дни да участват в богослужения в 156 храма и параклиси в различните видове и родове войски, военни окръзи, съединения, в отделни военно-учебни заведения и воински части, а така също в повече от 400 манастирски и енорийски храмове, намиращи се недалече от местата на дислокация на войнските части. Продължава строителството на нови гарнизонни храмове.
Заслужава да се отбележи, че по ходатайство на командванията построените храмове все по-често влизат в състава на подворията на манастирите, което способства за по-ефективна работа с военнослужещите. За вярващите от личния състав на групировката войски в Чеченската Република действат един полеви храм и пет полеви параклиса.
В много войнски части, където военнослужещите поради значителна отдалеченост нямат възможност регулярно да посещават богослуженията, са създадени стаи, в които свещениците могат да извършват тайнствата изповед и причастие. Свещениците напътстват воините, провеждат с тях беседи, изнасят лекции. Освен това освещават военна техника, участват в церемониите по полагане на клетва и пр. Безценна помощ са оказвали и продължават да оказват свещенослужителите в горещите точки: в миротворческите контингенти в Босна, Косово, Абхазия, а така също в подразделенията, изпълняващи войнския си дълг на Северен Кавказ в Чечня и Дагестан. Именно в горещите точки мнозина се обръщат към Православието, намирайки в него духовна опора. Мнозина се кръщават, изповядват, причастяват. Там, в горещите точки, свещенослужителите имат достатъчно работа и тази работа е наистина опасна: не е тайна, че снайперистите специално преследват православните отци. Огромна помощ оказват православните пастири в реабилитацията на военнослужещите и сътрудниците от правоохранителните органи: понякога един разговор със свещенослужител може да замени всички реабилитационни мероприятия и процедури.
В Украйна сътрудничеството между Църквата и Въоръжените сили датира от 15 години.
През 1999 г. към УПЦ е учреден Синодален отдел по взаимодействие с Въоръжените сили и други войскови формирования в Украйна, оглавяван от Лвовския и Галицки архиепископ Августин. Подписани са договори за сътрудничество между УПЦ и Управлението на Вътрешни войски, Държавната гранична служба, Министерството за извънредните ситуации и др. Във всяка от 35-те епархии на УПЦ има по един свещеник, който координира пастирската дейност на другите свещеници във войсковите части и е подотчетен на Военния отдел.

Въпреки постигнатите договорености между Църквата и армията, в голяма степен сътрудничеството между тях зависи от личните контакти на духовници и командири. Главният въпрос все пак остава утвърждаването на института на военното душепастирство на законодателно ниво. Не е тайна, че в някои части командването се отнася подозрително към свещеника. И ако го допускат до войниците, то правят това в присъствието на офицери. Има командири, които си остават невярващи, но симпатизират на Църквата. А има и такива, които откровено не я възприемат. В такива условия служението на военния свещеник съществено се усложнява.
В Беларус сътрудничеството между Църква и армия се основава на подписаното през 2003 г. съглашение между министър-председателя на страната и предстоятеля на Беларуската православна църква Мински и Слуцки митрополит Филарет. В съглашението е залегнало: възраждане на православните войнски традиции и ритуали; формиране у военнослужещите на нравствена мотивация за изпълнение на войнската служба; използване психолого-педагогическия опит и влияние на свещенослужителите за заздравяване нравствения климат във войнските колективи, противодействие на негативното влияние на деструктивните религиозни култове, профилактика на нарушенията във воинската дисциплина, употреба на алкохол и наркотици, суицидни настроения и други негативни явления сред военнослужещите; катехизация (по тяхно желание) на военнослужещите в неделни училища, в духовните учебни заведения или факултативно във военните училища; обезпечаване на военнослужещите с духовна литратура, с периодическите издания на Беларуската православна църква, с видео- и аудиоматериали на религиозна тематика; провеждане на съвместни благотворителни мероприятия по оказване социална помощ на семействата на починалите или загинали военнослужещи, използване опита и участието на православното духовенство за оказване на психологическа помощ.
Нерядко може да се срещне свещеник, който присъства на воинска клетва, на войскови учения, в самолет с десантчици. Налице е положителният ефект от работата на свещенослужителя във въоръжените сили. Повишават се дисциплината и бойният дух на войниците, мнозина военнослужещи се чувстват по-уверени и спокойни, когато в трудните условия на войнската служба заедно с тях е свещеникът.
В последно време в Беларус възникват много православни военно-патриотични организации и клубове, в които под ръководството на свещеник, вярващи военни и сътрудници на МВР се занимават с деца на възраст от 13 до 18 години. Те ги запознават с трудностите на бъдещата служба, заедно ходят на походи, на полеви излети, на клубни учения, пътуват до свети места и места на воинската слава в Беларус и Русия. Основните предмети, които курсантите изучават в клубовете са: начална военна подготовка, парашутизъм спорт, медицинска подготовка, ръкопашен бой, обща физическа подготовка, но главният предмет е Основи на Православието.
Все още обаче няма законова база за уреждане статута на духовниците, служещи в армията. Свещениците се договарят лично с командирите на войсковите части за изграждане на храмове в поделенията и за обезпечаване на военнослужещите с пастирско душегрижие.
В Грузия двадесет православни свещеници обгрижват духовно воините от Грузинската армия. Те получават възнаграждения като офицери, но нямат военен чин.
В Естония първите крачки за възстановяване на военното духовенство са направени през 1993 г. Равен достъп до армията имат православни и лутерани. Все още липсва законова уредба, регламентираща дейността на свещениците във Въоръжените сили.

В Румъния капеланската служба е възстановена през 1995 г. и е подписан протокол за сътрудничество между Румънската православна църква и армията. Няколко години по-късно е приет закон, регулиращ взаимотношенията между Православната църква и армията. В момента румънските военнослужещи се обгрижват пастирски от 80 духовници. Свещеници има и в миротворческите мисии в Ирак и Афганистан. Всички капелани са с висше духовно образование, завършили са и курсове във Военното училище в Букурещ. Радват се на добри отношения с държавната власт. Главният капелан се назначава от правителството. Капеланите не са офицери, но са приравнени към тях. Главният капелан е с ранг на бригаден генерал. Капелани обгрижват военните болници и затвори.
Според Московския патриарх Алексий II, пастирското душегрижие придава по-човешки характер на военната служба, укрепва моралните сили на воините, изпълва военната служба с дълбоко нравствено съдържание и принася реална обществена полза.
Присъствието на Българската православна църква в армията - кратък исторически обзор и съвременно състояние
След Освобождението на България от османско робство (1878 г.) отношенията между двете институции: Българската православна църква (БПЦ) и Българската армия се поставят на конституционни и законови основи. Православното изповедание става доминиращо в Княжество България. Църквата е предопределена да изпълнява функциите на организационен център за възстановяване и укрепване на новата българска държава.
Със заповед от 1880 г. на Военното ведомство се предписва всички войници с православно вероизповедание редовно да се изповядват и причастяват.
В първия военен закон от 15 декември 1891 г. Закон за устройството на въоръжените сили на Княжество България, се определя статутът на военното духовенство. Същият се регламентира и с приетия в края на 1903 г. Закон за устройство на въоръжените сили на Българското Княжество. Глава Пета от него е озаглавена “За военното духовенство”. Според нея извършването на духовните треби във войската в мирно време се възлага на гарнизонните свещеници. За тази цел във всеки гарнизон, където квартируват повече части, се назначава гарнизонен свещеник с установена заплата. Във военно време при всеки пехотен и кавалерийски полк се назначава полкови свещеник, който се счита за военен чиновник и получава заплата. За извършване на обществени и частни богослужения във военно време всеки пехотен полк е необходимо да има църковни принадлежности и своя походна църква, която се завежда от полковия свещеник.
Гарнизонните свещеници стават истински духовни възпитатели на войниците, техни наставници и учители. В “Устава за вътрешната служба на войската”, обявен със заповед от 9 април 1911 г. на Военното ведомство, се определят за войниците вечерна проверка и молитва, като се изпява “Отче наш” и “Спаси Господи”. Освен ежедневните утринна и вечерна молитва всеки войник трябва в неприсъствени дни да посещава храмовете на своята религия (църквата, джамията, синагогата), а по време на Великия пост да се изповядва и причастява.
Превратът на 9-ти септември 1944 г. довежда до коренна промяна на обществено-политическата, икономическата и духовната ситуация в страната. Конституциите от 1947 и 1971 г. лишават Българската православна църква от правото да осъществява религиозно-възпитателна дейност сред подрастващото поколение и младежта, включително и сред военнослужещите.
От 1944 г. до наши дни постепенно и целенасочено се изгражда негативно отношение към религията и Българската православна църква с всички произтичащи от това последствия. Военните закони, устави и правилници не третират проблема за необходимостта от удовлетворяване на духовните потребности на българското войнство.
В зората на демократичните промени в България бяха възстановени редица традиции. Ежегодно на Богоявление се извършва поръсване на бойните знамена и на войската с осветена богоявленска вода.
За празник на Българската армия бе определен отново ден, в който се чества паметта на св. Георги Победоносец закрилник на войнството ни. На Архангелова задушница стана традиция на военните гробища да се извършва панихида за загиналите във войните български воини. Множество са мероприятията и начинанията, провеждани във военните поделения, в щабовете и учрежденията на Българската армия, които започват с водосвет. Възстановени и обновени са параклисите във военните училища в страната.
За съжаление засега дейността на Българската православна църква в армията е ограничена от действащите законови разпоредби и се свежда единствено до външна обредност. Липсва политическа воля от страна на управляващите за възстановяване статута на православното военно духовенство в Българската армия.