Мобилно меню

4.6190476190476 1 1 1 1 1 Rating 4.62 (21 Votes)

v5F- Отец Василий, митрополит Амвросий, който е временен наместник на Варненска и Великопреславска митрополия, заяви, че изборът на двамата кандидати за митрополит е минал в един тур и без никакви нарушения на устава. Какви са вашите възражения?

- Изборът беше проведен по устав, но отново пролича – както при патриаршеските избори и при избора на Западноевропейски митрополит – порочната практика да се гласува за един фаворит и за един неизбираем кандидат, за да може по-късно в синода да бъде избран фаворитът. Тази практика е порочна, тя е абсолютно неморална и това е в основата на възражението, с което ние, част от избирателите, искаме този избор да бъде касиран.

- Тази практика обаче не може да бъде реализирана без съдействието на самите епархийски избиратели.

- Както ви казах, избира се една двойка, която включва един фаворит, успял да привлече по някакъв начин повече от 50% от гласовете, и се предлага втори кандидат, за когото се знае, че е неизбираем. Оттам насетне можем да разсъждаваме, дали избирателите са гласували под натиск, дали им е било платено, дали им е било обещано нещо. Явно е, че в случая става дума за нещо подобно. Това пролича ясно в залата и аз го заявявам като свидетел – с очите си видях как повечето избиратели гласуваха за двойката Борис и Игнатий. И неморалното е, че нито един от тях двамата не притежава някакви сериозни качества. Нима можем да кажем, че Борис е най-достойният от всичките тринадесет кандидати за Варненски митрополит?! Да не говорим за това, че никой от избирателите не може да каже, защо е гласувал за Игнатий.

- Твърдите, че игуменът на Бачковския манастир епископ Борис е агитирал в епархията в нарушение на църковния устав и е раздавал пари.

- Не твърдим, казваме само, че има подобни съмнения и слухове. Има и множество слухове, които опорочават самия избор на този кандидат в списъка с кандидати за митрополитски престол. От тази гледна точка заявяваме, че предвид всички съмнения и слухове, някои от които доказани, Светият Синод трябва да се сезира, да разгледа този въпрос и да се произнесе по него.

- Какво знаете за писмата с оплаквания, които са постъпили в Светия Синод, относно подготвянето на компрометиран избор?

- Не знаем какви са тези писма, но до нас достигат слухове – медиите говорят, а и отдавна се знае за неморалния живот на епископ Борис. Светият Синод трябва да разследва това и да се произнесе. Преди да направи това не бива да включва епископ Борис в списъци с кандидати, защото по такъв начин той се превръща в съблазън и компрометира не само себе си, компрометира Светия Синод и смущава цялата Църква.

- Ситуацията малко се промени след изявлението на епископ Игнатий, който каза, че се оттегля от избора. Какво очаквате да се случи в резултат на това оттегляне?

- Смятаме, че това е едно доблестно решение. Тъй като има смущения и подозрения за това, че той също е участвал в схемата, затова е редно да се оттегли, с което показва, че не е част от подобни практики и е против тях. Всъщност това е заявлението на епископ Игнатий – че като архиерей на Българската православна църква се противопоставя на такива практики. Смятаме, че в такъв случай Светият Синод е длъжен да касира избора – няма как да се направи избор при условие, че единият от двамата кандидати се е оттеглил. Смисълът на избора е да се предложат двама – най-достойните – от тринадесетте кандидати за митрополитския престол и чрез действието на Светия Дух да се избере по-достойният от тях. Ако не бъдат избрани най-достойните, за какво действие на Светия Дух може да се говори? А всичко в Църквата трябва да се случва чрез и в Светия Дух, Когото ние винаги призоваваме, особено на такива сериозни събрания.

- Самият епископ Игнатий твърди, че “целият избор е един фалш”, че е излязла информация, че епископите Борис и Сионий са плащали на избирателите. Доколкото разбираме миряните и свещенослужителите във Варна са наясно с тази информация?

- Да, това се знае, макар да нямаме официални данни. Сами разбирате, че тези съмнения трудно могат да бъдат доказани, освен ако не си признае някой от тези, които са взели пари, а дори и тогава това би било трудно доказуемо. След като обаче има такива слухове и съмнения, Светият Синод е длъжен да разследва и да преразгледа всичко наново, ако искаме да бъдем чисти като Църква и да свидетелстваме пред цялата страна и пред целия народ, че за разлика от това, което става в държавата, ние имаме морал и съвест и не бихме допуснали неморални действия. И тъй като сме свидетели на това, че такива порочни практики в Църквата е имало и има, то сега е времето да си признаем тези неща, да се покаем и да работим по нов начин. Ако това не се случи, тогава не знам за какво покаяние проповядваме, след като целият народ е наясно, че постъпваме порочно и не намираме сили да се покаем. Нека намерим сили да си признаем своите грешки. Самият факт, че епископи със съмнителна репутация са попаднали в списъка за избор на митрополит, също изисква покаяние. Тази грешка е допусната от Светия Синод и ние действително мислим, че това е грешка.

- Преди кончината на митрополит Кирил се говореше много за напрежението между него и Пловдивския митрополит Николай, а сега се твърди, че зад кандидатурата на епископ Борис стои именно Пловдивският митрополит. Каква информация имате за тези противоборства в Светия Синод?

- За голямо съжаление имаме информация, че в Светия Синод има разделение на два лагера. Няма да споменавам кой в кой лагер е, но има разделение на два лагера. Казвам това във връзка със случилото се в нашата епархия преди четири месеца – имам предвид неясната кончина на митрополит Кирил – и във връзка с факта, че навсякъде се говореше, че епископ Николай е замесен по някакъв начин в това. Сега се твърди, че епископ Николай е замесен в лансирането на епископ Борис и в неговия избор. Доблестните мъже, особено ако са епископи, би трябвало да се изправят и лично да заявят: “Това не е истина” и в потвърждение на думите си да се оттеглят. Това би било проява на истинско смирение.

- Казахте, че Светият Синод би трябвало да касира избора след оттеглянето на епископ Игнатий. От Светия синод обаче вече уточниха, че уставът на БПЦ не предвижда да се дава отвод на епископ на този етап от избора на митрополит и че отвод може да се направи преди съставянето на листата с епископите. Какво очаквате в такъв случай?

- Вижте, в Църквата са по-важни моралът и нашите нравствени постъпки, а не уставът. Тук на везните трябва да бъдат поставени моралът и уставът. Всички знаем, че уставът на нашата Църква не е съвършен, затова той може да бъде променян, както това се случва на църковните събори. Но моралът не може да бъде променян, нито подменян. Затова нека заложим на морала, а изворът на морала ни да бъде Светото Евангелие. И да постъпваме евангелски, а не по устава. Не разбирам това неистово желание на някои кандидати да стават митрополити на всяка цена. След като са се появили такива смущения и съмнения, нека се откажат доблестно. Не съм в състояние да разбера това неистово желание. Добро нещо е да желаеш да си епископ, но не по такъв начин.

- Имате възможност да изпратите писмено възраженията си пред Светия Синод до сряда. Подготвяте ли ги вече?

- Да, подготвяме ги и ще ги изпратим в срок. Не мисля, че случилото се може да бъде повод за мълчание.

- Как възнамерявате да действате оттук нататък, освен че ще изпратите своите писмени възражения?

- Подготвяме писмо с нашите възражения и подписка от страна на миряните, които ще изпратим до Светия Синод. Ще изпратим и писмо, в което ще помолим Светия Синод да се сезира по всички тези слухове – доказани и недоказани – за епископ Борис, да направи разследване и да се произнесе.

- Ако все пак епископ Борис бъде избран за Варненски митрополит?

- Миряните са решени да не допуснат епископ Борис, ако ни го пратят за митрополит. И са категорични, тъй като всичко, което наблюдаваме, е твърде порочно и компрометирано. Но ние мислим, че това няма да се случи, че Светият Синод ще вземе мъдро решение и ще се вслуша в гласа на своето паство. Имайте предвид, че повечето миряни, които са против подобен избор, са млади хора. Това не е разколническо поведение, ние оставаме в послушание на Църквата и в послушание към нашия митрополит, който в момента е митрополит Амвросий.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9p9pr 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...
Лакомото желание за храна се прекратява с насищането, а удоволствието от питието свършва, когато жаждата е утолена. Така е и с останалите неща... Но притежаването на добродетелта, щом тя веднъж е твърдо постигната, не може да бъде измерено с времето, нито ограничено от наситата.
Св. Григорий Нисийски