Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

/imG 8557Инициативата „Коледна звезда” официално стартира три месеца преди Коледа и завършва два месеца след това. Но за участниците в нея това е целогодишен проект. Той има своя апогей около Рождество Христово, но никога няма край. И така вече близо 10 години. В какво е тайната на успеха – морален и финансов, как се поддържа жива една доброволческа инициатива толкова години, кои са участниците в нея? По тези и други въпроси около „Коледна звезда”, говорим със Соня Спасова, координатор на проекта, сърце и душа на инициативата.

Първият въпрос е: По какво се различава тазгодишната „Коледна звезда” от предишните, защото на пръв поглед всяка година инициативата протича по един и същи начин, но погледнато „отвътре” това не е така. И Соня е съгласна. Всяка година е различна. През тази към инициативата се прибавиха още нови участници – обитателите на защитено жилище „Савина”, децата от Дома „Констанца Ляпчева” в гр. Долна баня, беше възстановен сайтът на „Коледна звезда”, което позволи информацията по проекта веднага да достига до много хора. „През тази девета година от инициативата сякаш вече събрахме достатъчно опит, за да можем не само да формулираме  посланието на проекта, но и всички участници в него да го осмислят и да го приемат. А това е идеята, че деца помагат на деца и то си помагат взаимно, казва Соня Спасова. От една страна, ученици от столични училища рисуват картички, които ще се продадат и средствата ще се използват за летни лагери на деца в неравностойно положение, от друга страна, чрез този проект децата с родители виждат другата страна на живота – какво е да растеш сам, без подкрепата на родители и роднини, разбират, че има деца, които без вина са лишени от закрилата на близки хора. И учениците не само разбират тези факти, но се наемат да помогнат  както могат на своите връстници. Така у тях се възпитава чувствителност към чуждото страдание, готовност да помогнеш на човек в нужда. Надяваме се, тази чувствителност към болката на другите да се запази у тези деца и когато станат възрастни. Надяваме се тези пораснали деца да донесат промяна в нашето общество”, споделя Соня Спасова.

Тази година акцентът в проекта бяха учениците от столичните училища, тяхната роля в работата на „Коледна звезда”. Тези деца участват в проекта по собствена инициатива, приемат го като привилегия, като възможност да помагат лично. Според Соня Спасова е много важно да се отбележи и голямата роля на техните учители: г-жа Анелия Сангалевич от 73 СОУ, Руска Тошева от 20 ОУ, Мария Аверина от ЧУ „Св. София” и Найден Станчев от 7-мо СОУ. Чрез тези учители се посява семето на любовта и приятелството между столичните ученици и децата от институциите, категорична е Соня Спасова.

P1250644Вторият въпрос естествено е за доброволците в проекта, хората, които в почивните дни пътуват до домовете за деца без родителска грижа, рисуват картички с тях, празнуват празници, стават им приятели. Според Соня ангажиментите на доброволците не са само през уикендите, те са постоянни. „Цяла седмица върви подготовката за посещенията в домовете: подготвяме материали, занимания, уговаряме пътуването. А всички доброволци са хора с професии, сериозни ангажименти и натоварено ежедневие: юристи, лекари, служители в банки, редактори и т. н. Питам Соня как се справя тя с работата си на юрисконсулт и координирането на проекта. „Не  е лесно, отговаря тя, но трябва да отбележа, че доброволците не чакат някой да им казва какво да правят. Аз им посочвам предстоящите задачи и те поемат инициативата, знаят какво трябва да се свърши и участват в организацията. Работата върви лесно, защото има единомислие и приемственост”.

Приемствеността е характерна за „Коледна звезда”. Като дългогодишна инициатива, тя е започната от едни хора, после продължена от други, сега в проекта се включват децата на създателите, а новите доброволци вече водят своите деца. Тази приемственост се поддържа не само от приятелството и връзките между доброволците, но и от центъра на инициативата – столичния храм „Покров Богородичен”, който е домът на „Коледна звезда”. Общата енория осигурява приемствеността, духовната грижа на свещениците от храма поддържа духа на приятелство и съпричастност между участниците. Новите хора просто се приобщават към вече оформената общност и стават част от нея.

„За екипа на Коледна звезда е важна отговорността, която сме поели пред о. Николай и другите свещеници в енорията, казва Соня. Поддържаме непрестанно взаимна връзка: аз държа о. Николай в течение на проекта, съветвам се с него и другите свещеници, когато имам колебания. Те от своя страна, въпреки ангажиментите си, винаги са наясно с развитието на инициативата”. Соня разказва, че и енориашите ежегодно се оказват съпричастни на „Коледна звезда”, всеки съдейства с каквото може.

„Имали сме случаи, когато Коледна звезда отваря пътя на някого към църквата, казва Соня. Първо идва като доброволец, после става част от енорията”. Бизнес дама, която се запознава с дейността на проекта „Коледна звезда” с учудване заявява: „Аз не знаех, че в църквата се правят такива неща”. Чрез инициативата тя открива православни християни с активна позиция, дейни и отворени за другите.

Това е една от причините „Коледна звезда” да има постоянни партньори в дейността си през всички тези години. Това се Индезит кампъни България и Информационният център на Европейската комисия, които от 7 години са домакини на изложбата „Стани приятел” и осигуряват почерпката на децата след това. Хората от тези институции са приели участието в „Коледна звезда” като лична кауза, като принос в добротворството около Рождество Христово.

Какви са ползите от „Коледна звезда”, е следващият въпрос към Соня Спасова. Тя може да даде точен отчет за всяка продадена картичка, както и за дома, в който парите ще отидат. В края на кампанията децата от с. Доганово ще получат част от средствата, необходими им за летен лагер, събрани от продажбата на техните коледни картички и на учениците от софийските училища. С продажбата от своите картички децата от Беброво ще могат да отидат на екскурзия, защото това е единствената им възможност да напуснат за малко селото си. Възпитаниците на СУПЦ „Св. Цар Борис I” ще получат лично спечелените от продажбата средства. Хората от защитеното жилище „Савина” също ще ги получат лично, те даже вече подготвят своята зимна почивка в к. к. Пампорово. Соня обмисля поощрение за учениците от София, участвали в инициативата: да им организира екскурзия до някой от манастирите около София или посещение в музея на църквата „Св. София”. „Мястото трябва да е знаково, за да разберат децата, че това е нещо, което Църквата прави за тях, за да им се отблагодари за тяхната съпричастност към благотворителното дело”, казва Соня.

/imG 8486Ползите от проекта не са само финансови. Проектът събира хора, които иначе никога не биха се срещнали, децата от домовете започват да се чувстват значими, имат приятели извън дома, има хора, които биха купили техните картички, има други деца, които мислят за тях и ги обичат. Учениците от софийските училища откриват, че могат лично да помогнат на други деца и се учат на благотворителност. Доброволците излизат от офисите и се срещат със съмишленици, посветили се на добротворството.

Апогеят на коледната кампания е изложбата „Стани приятел”, която се организира в представителството на Европейската комисия у нас. На откриването се събират участниците в проекта от цялата страна (или поне тези, които успеят да дойдат). „Тази година всички бяха трогнати от изказванията на учениците от частно училище „Св. София”, които искрено и по детски споделиха радостта си от работа по проекта: „Ние нямаме пари, защото сме деца, но можем да ви помогнем като дадем нещо от нас – картичките, които сме нарисували, за да съберем пари за вас. Ние искаме да сме ваши приятели, това можем да ви дадем – нашето приятелство”.

И накрая главният въпрос: На какво се дължи успехът на „Коледна звезда”, която догодина ще отбележи 10 години. „Божия воля е, че всичко това се случва и то така успешно за децата, за които е предназначен проектът”, категорична е Соня. Според нея самата идея – деца помагат на деца – е печеливша в този момент в България. Инициативата дава възможност на различни хора – ученици, учители, доброволци, които искат да помагат, да го правят. Така инициативата заживява свой живот, изпълнен с приятелства, сътрудничество, съпричастност. И всички участници получават нещо по-ценно от парите – приятелство и любов.

Децата в школата по иконопис към храм „Покров Богородичен” също рисуваха картички за „Коледна звезда” по ръководството на учителката си Младенка Ланджева:

161120138121611201381616112013823

Соня Спасова (в дясно) с хората от защитено жилище „Савина”:

/imG 8626

/imG 8481

/imG 8483

Щандът с произведенията на хората с увреждания от защитено жилище „Савина” по време на изложбата „Стани приятел”:

/imG 8498

Ученици от столични училища, деца от домове и доброволци по време на откриването на изложбата „Стани приятел”:

/imG 8517

Ученичка от София разказва за работата по картичките:

/imG 8535

Изложбата „Стани приятел” е открита:

/imG 8632

Някои от столичните ученици, освен коледни картички, правят и такива с послания до децата от домовете:

/imG 0062

/imG 0064


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9ph9a 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum