Мобилно меню

4.9473684210526 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (76 Votes)

/imG 7462Негово Светейшество Българският патриарх Неофит, синодни митрополити, епископи на БПЦ, духовници, преподаватели, богослови и много гости се събраха на 12 юни в аулата на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ за представянето на книгата Православие и Благовестие през XXI в. на гръцкия богослов д-р Димитриос Керамидас.

Сред присъстващите бяха митрополитите Великотърновски Григорий, Неврокопски Серафим, Русенски Наум и Врачански Григорий, епископите Тивериополски Тихон, Мелнишки Герасим и Белоградчишки Поликарп, архим. Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария, архим. Василий, протосингел на Софийската св. митрополия.

Лично авторът пристигна в София за събитието, на което беше представен неговият сборник от девет мисионерски есета. Книгата Православие и Благовестие през XXI в. беше преведена и издадена по инициатива на Русенския митр. Наум. Тя е съвместно издание на Русенска митрополия и фондация „Двери“.

/imG 7373Новият декан на Богословския факултет доц. д-р Ивайло Найденов приветства гостите в началото на вечерта. Той отбеляза актуалността на проблематиката, разглеждана в представената книга, и посочи, че темата за мисията на Църквата е винаги на дневен ред за богословите.

Русенският митрополит приветства гостите и проф. Керамидас. Той благодари на екипа, организирал издаването на книгата, в лицето на преводачката д-р Златина Кравълчева и редактора проф. Иван Ж. Димитров.

/imG 7389Владиката изложи своите мотиви да издаде книгата на български език – заради нейната актуалност за българското църковно общество. „Тя не само описва основните богословски принципи на мисионерската дейност на Православната църква, но извежда водещия мисионерски подход в съвременния постхристиянски свят: православните пастири и всички християни да се обърнат към света в цялото му разнообразие, „към всички народи“ (Мат. 28:19), за да почувстват те Христовата любов“. Митр. Наум подчерта, че би искал също така да насочи вниманието и усилията на нашите пастири към активна мисионерска дейност и неуморно да благовестим на членовете на нашето общество.

/imG 7425Д-р Златина Каравълчева представи съдържанието на книгата и основната мисионерска концепция на автора. Мисията е преди всичко свидетелство на личния опит на всеки християнин от срещата му с Христос. Затова мисията не е една от областите на църковния живот, но е в самата сърцевина на Църквата. Следователно, всеки от нас е мисионер, свидетел на Христос в своето житейско поприще. Изтъкнати бяха основните добродетели, които позволяват на християнина да бъде истински Христов свидетел, а именно: искрен, а не формален интерес към Благовестието, жертвено разположение на духа по примера на Христос, смирение, любов към хората и отвореност към света.

Д-р Димитриос Керамидас посвети изложението си пред българската аудитория на богословските основания на мисията на Църквата в съвременния свят и някои противоречия, които се наблюдават в тази област. Според него мисията на Църквата днес трябва да черпи опит от миналото, но не за да го издига в култ, а за да изведе критерия за присъствието на Църквата в днешния свят, следвайки начина, по който Благовестието се е проповядвало в миналото. Той разгърна богословската идея за есхатологичната основа на автентичната църковна проповед. Църквата на Христос живее „в света“, но не е „от света“. Като Тяло на въплътеното Слово Божие тя е живо присъствие (παρουσία), знак и образ на Царството на Троичния Бог в историята. Тя благовести „новото творение“, „новите небеса и новата земя, ... на които ще обитава правдата“ (според увода към съборния текст „Мисията на Православната църква в съвременния свят“. И още: „Църквата не изповядва вярата единствено за себе си, т. е. за да потвърди това, което вече е, но свидетелства постоянно за Христос на всички хора, „отблизо и далеч“, отчитайки условията, при което днес живеем своята вяра, съвременните предизвикателства на постоянно променящия се свят“.

/imG 7504В последвалата дискусия бяха отправени въпроси към автора на книгата. Единият от тях беше свързан с мисията на св. Братя сред славяните и кое в тяхното дело му прави най-силно впечатление. Д-р Керамидас отбеляза, че като човек, роден в Солун, се чувства свързан със св. Кирил и Методий. За него най-впечатляващото в тяхната цялостна дейност е смелостта и дързостта да създаваш нещо ново, да излезеш от отъпкания път и творчески да намираш нови решения на актуални въпроси в контекста на Евангелието и неговия дух.

Книгата Православие и Благовестие през XXI в. може да се намери в столичната книжарница „Български книжици“ и в храма „Св. Седмочисленици“. Цената ѝ е 9 лв.

Снимки: Стефка Борисова

/imG 7377

/imG 7431

/imG 7548

/imG 7458

/imG 7548/imG 7548/imG 7548

/imG 7366

/imG 7548/imG 7548


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/u4uh6 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Накажи душата си с мисълта за смъртта и като си спомняш за Иисус Христос, събери разсеяния си ум!
Св. Филотей Синаит