Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

CDocument

На книжния пазар излезе студията на д-р Стефан Ненчев Стефанов, преподавател в катедра „Теология” на Шуменския университет, Жертвоприношението на Авраам в сакралните текстове и в раннохристиянското изкуство. Изследването е посветено на светлата памет на проф. д-р Славчо Вълчанов и е под редакцията на проф. д.и.н. Тотю Тотев. Авторът представя своята студия така:

„Приоритетната функция на раннохристиянското катакомбно изкуство е образното онагледяване на догматическите истини на християнската религия. Повечето от сюжетите му – както символични и алегорични, така и преки – съответстват на свещените текстове на Стария и Новия Завет. Още от самото начало в раннохристиянското изкуство е следвана ясно изразената тенденция на христоцентричност. В този контекст се разглеждат и живописните сцени на „Авраамовото жертвоприношение”, доколкото те представят старозаветен предобраз на св. Евхаристия.

Сравнително рано изображението на Божия Син започва да заема централно място в християнската живопис и задава по-късната христоцентричност на архитектурно-иконографската програма на храма. Катакомбното изкуство насочва към различните аспекти на християнската духовност. Преди всичко това е христологическият аспект, който позиционира образа на Христос в цетъра на целия ни духовен живот чрез образа на Добрия Пастир, пресъздаван на видни места в катакомбите и върху саркофазите. Още от епохата на катакомбите сюжетът „Жертвоприношението на Авраам” е осмислен в христологически аспект – като предобраз на новозаветната Христова жертва и светата Евхаристия. Художественото пресъздаване на „Жертвоприношение на Авраам” в катакомбното изкуство и саркофазната пластика се отнася към историческо-реалистичните изображения на събитието и в този смисъл се отличава от доминиращите през епохата на катакомбите символно-алегорични изображения”.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x6kaa 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Душата, която истински обича Бога и Христа, дори да извърши десет хиляди праведни дела, смята, че не е извършила нищо, поради неутолимия си стремеж към Бога.
Св. Макарий Велики