Мобилно меню

4.9855072463768 1 1 1 1 1 Rating 4.99 (69 Votes)

viber image 2024 04 17 20 08 34 179

Интервю със Елеонора Караиванска, зограф и преподавател по иконопис в Софийската духовна семинария

- Какво означава да си зограф в 21 век, когато сме залети от визуална информация и лесни решения?  

- От днешна гледна точка не мога да си представя как зографите са общували и обменяли информация в миналото, но те със сигурност са го правили и по този начин са изграждали и пренасяли традицията през вековете. Изследователите на църковното изкуство все още не са намерили еднозначни отговори на това как точно зографите са препредавали и усъвършенствали уменията си, какъв е бил начинът им на живот и социален статус. Ясно е, че са работили в малки или по-големи групи, където водещ е „майстора“, придружен от помощници – чираци и ученици. Учениците са заплащали за обучението си, което е продължавало до десет години. Това е бил занаят с полуномадски характер, какъвто впрочем е и днес, тъй като изписването на храм е свързано с дългосрочна работа и преместване на цялото ти битие на друго място, поне през топлия сезон, а понякога и целогодишно.

Днес имаме достъп до обширна визуална информация, свързана с църковното изкуство. Можем да препускаме през различните периоди и стилистики с едно кликване на мишката. Това ни помага да имаме широка култура, но същевременно е и голямо предизвикателство пред зографа. Как да я анализираш, да я обхванеш и синтезираш, така че „творчеството ти“ да се приобщи органично с тази многовековна култура.

Какво имам предвид? Всеки архитектурно-църковен обект изисква различен идейно-богословски, композиционен и стилистичен подход. Поради възможността да боравим с безкрайно голямата информация ние можем да си позволим да влезем в разнообразни решения. Това в миналото не е било възможно. Линията на обучение е била обвързана пряко с подготовката и уменията на майстора и днес можем да проследим колко плавно се е развивала дадена стилистика или изобразителен език.

Съвременният зограф може да се движи имитативно и бързо през различните периоди и стилове в църковното изуство. Въпрос на творческо решение е дали да интерпретира духа на конкретен паметник  като например манастира „Хора“ в Истанбул или пък някой друг паметник или знаков автор. Да вземем за пример Мануил Панселинос, работил в ранния ХIV век. Днес той е дотолкова интерпретиран от множество колеги, че художествената му стойност девалвира до голяма степен. Панселинос е съумял да създаде ясна пластична система, която отчетливо се анализира и помага да се разбере как е изграждал формата, затова работата му може да служи като учебник.

Всъщност в това се изразява и големият проблем за всеки съвременен зограф – къде да се „настани“,  коя традиция да следва и как  като автор да се отрази в нея. 

- Църковният живот и църковното изкуство в частност държи много на преданието. Самата дума показва, че става дума за опит, който се предава от човек на човек. Жив ли е духът на ученичеството в зографското изкуство днес, съществуват ли школи и майстори-зографи, които да обучават свои ученици, които след това да станат разпознаваеми като група?

- Този тип школи, като предание на занаята, вече са загубени. Както споменах, водещата фигура на майстора, на посветения в занаята днес поне у нас я няма. Ние се опитваме да се осланяме на църковното изуство в най-общ план, но всъщност нямаме корен. Такива школи са били живи у нас последно през Възраждането ни. На съвременния зограф му липсва възможността действително да общува с майстора и от там да черпи от извора. Създаваме изкуствени диалози, които разиграваме в ума си, опитвайки се през визуалното изкуство, което сме наследили, да вникнем в мисленето на съответния майстор-зограф.

У нас има опити да се систематизира обучение в тази посока във  висши учебни заведения като специалност „църковни изкуства“ към Богословския факултет на Великотърновския университет, както и в АМТИИ - Пловдив. В НХА- София в специалност стенопис също има  занимания по иконография.

Тук ще се опитам да очертая разликата между т. н. школа и обучението, било то университетско или средношколско.

От историческите и визуални извори можем да проследим, че школата се е формирала около една водеща личност – майстор, който с таланта си е завихрял голям творчески потенциал и е увличал много хора около  и след себе си. В дълъг времеви период неговият специфичен „авторски“ пластичен език или изобразителна система се доразвива и пренася от неговите ученици и тук искам да подчертая също и голямото значение на живата връзка между учител и ученик.

Тази система може да бъде предавана и се превръща в универсален език, който наследниците – зографи, дори да са с по-скромни възможности могат да  интерпретират. Обикновено знаковите постижения в църковното изкуство, както и във всяко друго се създават от ярко надарени личности, които остават като репери в този занаят.

В обучението в средните училища и ВУЗ -овете има опит да се систематизира програма с предмети, които да изградят необходимите умения, свързани с това изкуство. Те са свързани с рисуването, живописта, композицията, иконографията, богословието и др. полезни дисциплини, но всичко това обаче не създава жива пластична система. Обучаващият се трябва сам да търси и създава свой пластичен език.

Има съвременни автори, които на базата на традицията създават собствен изобразителен език, обоснован в цялостна богословска и художествена система и  го преподават. Такъв един е Георгиос Кордис от Гърция. В Румъния също има такива имена, както в Русия и Сърбия.

- Тази професия, която изисква толкова много енергия, всеотдайност и подготовка не е ли по някакъв начин застрашена от навлизането на евтина печатна продукция в храмовете днес? Това не демотивира ли млади хора да отделят сили на това поприще и въобще има ли търсене на това изкуство?

- Да се надяваме, че Църквата, за която работим и която често е поръчител, ще съумее да се предпази от порочни практики и палиативни решения.  Да не пренебрегва голямата си роля, която има да подбира внимателно и с вещина хората, които качествено работят за нея.                                                                                                                  

Да си на свободна практика означава ти сам да си намираш поръчките и задачите, а това е свързано с голяма доза несигурност и стрес. Затова и с църковна стенопис се занимават много малко хора. Един зограф или екип, за да се развиват и да стават все по-добри, трябва да имат работа постоянно. Освен всичко това, този занаят е свързан с доста специфични неудобства, изпитания и дори лишения и за да се утвърдиш, трябва да развиваш нужните качества. Изобщо, за да се справяш, в това число и чисто финансово, трябва да си доста организиран, гъркав, устойчив и най-вече мотивиран. Този стил на живот е своего рода аскеза и при това няма гарантиран успех. Именно това кара много колеги да препускат през тази работа, без да влагат много от себе си, тъй като не могат да си го позволят.                           .

Що се отнася до младите хора днес, те като че ли търсят ясна програма за бъдещето си и такава неопределеност и неясна перспектива донякъде ги демотивира. Слава Богу има и такива, които имат интерес, вълнуват се и правят първите си стъпки в занаята.

- Какви са границите на творческата свобода на иконописеца? Кое задава рамката, в която той се чувства удовлетворен като творец?  

- Зографът е посредник между Писанието и традицията, от една страна, и богомолците, които влизат в храма, от друга. Ролята му е отговорна и по тази причина не бива  да се вклинява крайно фриволно по стените на храма. Миряните, които влизат в това специфично пространство, трябва да разпознаят това, което правиш, като църковно дело, като църковно изкуство. Тоест, традицията и тези, които я припознават като такава, трябва да се срещнат в това, което създаваш.  Това е рамка, но тя е само условна – всъщност това е една голяма свобода и голямо вдъхновение да търсиш тази събирателна точка във всяко задание. Защото, все пак, чрез това, което правим, ние се стараем и да възпитаваме вкуса на влизащите в храма, да ги провокираме по някакъв начин  да видят в иконографията нещо, което да ги привлече, да се вгледат в него и да потърсят новото в познатото, в традицията. 

Творческа биография на автора:

dabf4aca87eeff907554a9c28755c73aЕлеонора Караиванска работи повече от двадесет и пет години в областта на християнското изкуство – иконопис и храмова стенопис. Завършва средното си образование в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – гр. София, а след това и Художествената академия „Николай Павлович“, където се дипломира като магистър по стенопис в класа на проф. Тома Върбанов. Непосредствено след завършването си участва в екипа на професора си по изписване на два храма. Самостоятелната ѝ изява в храмовото пространство започва с изписването на храм „Преображение Господне“ в кв. „Лозенец“ в София през 2009 г., където работи с екип от колеги – Вера Върбанова, Ясен Иванчев, Петър Николов и Галин Паскалев. Ръководи проекта по изписване на  храм „Св. вмчк Мина“ в с. Каленовци, общ. Годеч, и параклиса „Св. Йоан Рилски“ към Минно-геоложкия университет в София. Работи в областта на иконописта от студентските си години. Изписала е олтарните икони в храмовете „Преображение Господне“ и „Св. Георги Победоносец“ в София. Нейни икони могат да се видят в храм „Св. Богородица – Живоприемен източник“ в кв. „Подуяне“, в академичния параклис „Св. Климент Охридски“ в Богословския факултет на СУ и в много други храмови и обществени пространства, в частни колекции у нас и в чужбина. Член е на СБХ – секция „Монументални изкуства“. От 2016 г. води курс по иконопис към Софийска духовна семинария „Св. Йоан Рилски“.

И К О Н И 

thumbnail Богородица Кехаритомениthumbnail Богородица Кехаритомениthumbnail Богородица Кехаритомениthumbnail Богородица Кехаритомениthumbnail Богородица Кехаритомениthumbnail Богородица Кехаритомениthumbnail Богородица Кехаритомени

 

С Т Е Н О П И С И

Параклис към Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски"

thumbnail Параклис св. Йоан Рилски МГУ

Св. Цар Борис Михаил параклис МГУСв. Цар Борис Михаил параклис МГУ

Храм "Преображение Господне", София

Олтарна абсида детайл глава храм Преображение Господне гр. СофияОлтарна абсида детайл глава храм Преображение Господне гр. СофияОлтарна абсида детайл глава храм Преображение Господне гр. СофияОлтарна абсида детайл глава храм Преображение Господне гр. СофияОлтарна абсида детайл глава храм Преображение Господне гр. СофияОлтарна абсида детайл глава храм Преображение Господне гр. София

Храм "Св. Мина", село Каленовци

Купол храм св. вмчк Мина с. КаленовциКупол храм св. вмчк Мина с. КаленовциКупол храм св. вмчк Мина с. КаленовциКупол храм св. вмчк Мина с. КаленовциКупол храм св. вмчк Мина с. Каленовци


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dywx4 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Стреми се с всички сили да проникнеш със сърцето си дълбоко в църковните чтения и пения и да ги издълбаеш върху скрижалите на сърцето си.

Игумен Назарий