Парижкият извор на живо предание

Разцветът на „Парижката школа” през превратностите на времето
Историята на създаването на института отвежда към трагичните събития в Русия през 1917-1918 г., отпратили в емиграция около 2 милиона руски граждани.[2] Техен естествен водач става интелектуалният елит, който полага усилия за съхраняването на културните и духовните им традиции, а Православната църква се оказва силно и устойчиво ядро, около което през 20-те години се събира широк кръг от емигранти с живи богословски интереси. Сред разпръснатата в Европа руска общност масово се зараждат нови енории, устройвани с оскъдни средства в гаражи, ателиета, бараки, частни домове. Нуждата от духовно училище за подготовка на свещеници, които да обгрижват диаспората, става належаща. През 1921 г. в Париж се създават висши православни богословски курсове, които още по-ясно очертават необходимостта от център за по-систематизирани богословски знания. През 1921 г. идеята получава благословението на митрополит Евлогий (Георгиевски), назначен от руския патриарх Тихон за временно управляващ руските църкви в Западна Европа. Париж се очертава като най-подходящото място за устройване на богословското заведение, след като в края на 1922 г. митрополит Евлогий установява там центъра на епархията си. Проектът разпалва общността и множество нейни симпатизанти, готови да дадат свой дял за начинанието. Забележителен сред тях е приносът на д-р Джон Мот,[3] председател на Световната федерация на християнската младеж (YMCA) и на Световната студентска християнска федерация (WSCF), когото малка делегация запознава с проекта по време на Световната конференция на християнските студенти в Пекин през 1922 г. Неговият, както и останалите дарителски жестове позволяват на руските емигранти да се сдобият с желания имот – бивша протестантска църква от 19 век, строена за духовните нужди на германските работници в Париж под духовното ръководство на пастор Фридрих фон Боделшвинг. По силата на Версайския договор малкото имение с църквата и няколко пристройки бива национализирано след края на Първата световна война и обявено за продажба на търг от френските власти. Придобиването му увенчава с успех самоотвержените усилия на група емигранти, водени от Михаил Осоргин, които търсят място за нов руски православен храм. Денят на продажбата, 18 юни 1924 г., който съвпада с празника на св. Сергий Радонежки, остава паметен с почти чудотворното разрешение на всички финансови пречки и неизвестности до последния момент. Руските енориаши спечелват търга. Митрополит Евлогий вижда в този успех Божи промисъл и определя бъдещия храм и духовна школа под небесното покровителство на светеца.[4]
От самото си начало институтът „Св. Сергий” заживява с вдъхновението от разцвета на богословските науки и религиозно обновление, белязали руското православие през първите две десетилетия на 20 век и прекършени от болшевишката революция. Митрополит Евлогий, ректор на заведението до смъртта си през 1946 г., осигурява високо ерудирани и компетентни преподаватели, богослови и религиозни мислители, повечето участвали в проектите за реформа на духовните академии в Русия и осъзнали нуждата от свежа творческа мисъл в православната догматика. За първи декан на института е назначен прот. Сергий Булгаков (1871-1944), един от бележитите представители на руското религиозно възраждане и делегат на събора на Руската православна църква в Москва през 1917 г.[7] В Париж той достига най-зрелия си философски период и съсредоточава значителното си творчество около идеята за преустройване на богословската система около понятието за София - Премъдрост Божия. Около него се сформира буден богословски и философски преподавателския кръг, съставен от епископите Вениамин (Федченков) и Касиян (Безобразов), свещениците Киприан (Керн), Георги Флоровски и Николай Афанасиев, историците Антон Карташев и Пьотр Ковалевски, философите Василий Зенковски и Лев Зандер и др.
Някои от тях са представители на старата школа на църковните академии, други на руския университет, което определя два понякога противоречиви, но и взаимно допълващи се нюанса в парижкия богословски подход. Философите в преподавателския екип допълват визиите с търсенето на християнска и богословска антропология. Сред тях е Николай Бердяев, когото студентите слушат често като лектор. Академичната свобода и изключителната творческа продуктивност на преподавателите довеждат института до ярък богословски разцвет и му донасят международно признание. Постепенно се обогатява библиотечният фонд, през 1927 г. се създава списанието Православна мисъл, през 1937 г. излиза негов обемист юбилеен брой с наименованието Живо предание. Сред вдъхновителите на възраждането на светоотеческото наследство и извън пределите на института се откроява отец Георги Флоровски (1893-1979)[8] – представител и на традиционното православие, и на либералното мислене, той отстоява идеята за преодоляване на школския богословски метод на старите руски духовни академии и за постоянното обновяване, актуализиране на светоотеческата традиция. Това патристично обновление е белязано от трудовете на архиеп. Василий (Кривошеин) и Владимир Лоски и представителите на неопаламитското течение.
Драмата на Втората световна война потушава духовния подем на института, но не прекъсва дейността му въпреки тежката мизерия и заплахите за съществуването му. Началото на войната заварва голяма част от преподавателите и студентите извън Париж, затворените граници и немотията слагат край на притока от дарения, от които основно се издържа висшата школа. Към това се прибавя опасността от изземване от окупационните власти на имота, принадлежал някога на германска мисия. И отново като по чудо опасността отминава. Един ден в Сергиевското подворие се появява германски офицер, който се представя за наследник на основателя на някогашния лутерански храм, пастор Фридрих фон Боделшвинг. Разглеждайки малкото имение, офицерът открива с изумление на стената в една от залите портрета на своя роднина, трогва го и фактът, че християнската проповед на хълма не е секнала. Така стопаните получават обещание за спокойни дни за „Св. Сергий”. И наистина до края на войната не се появяват никакви претенции за реституция на собствеността.
Жестокостите на нацистката окупация не подминават и средите на богословското училище. През 1941 г. един от преподавателите – Лев Зандер – е задържан и изпратен в концентрационен лагер заедно с други руски интелектуалци. През март 1945 г. в пещите на концлагера в Равенсбрук загиват мъченически свещеник Дмитрий Клепинин, възпитаник на института, монахиня Мария (Скобцова), приела монашество с духовната подкрепа на митрополит Евлогий и отец Булгаков, и нейните сподвижници Юрий Скобцов и Иля Фондаминский, интернирани заради подпомагане и укриване на еврейското население (четиримата са канонизирани за светци от Св. Синод на Константинополската патриаршия през 2004 г.).
Международни и общоправославни хоризонти
В годините след войната за института започва нов продължителен период на разцвет – и с развитието на богословските науки, философската и религиозната мисъл, и с отварянето в международен и православен аспект. Променената картина на света в политически, и религиозен план поставя нови проблеми пред богословието и подтиква към преосмисляне на по-нататъшното призвание на „Св. Сергий”. Промененият вид на православната общност с прииждането на нови емигрантски маси от Източна Европа се отразява и на неговия състав. Студентското ядро се разраства с младежи, дошли предимно от Гърция и Югославия, следвани от ливанци от Антиохийската патриаршия, много от които впоследствие допринасят съществено за развитието на богословието в своите страни. Така с времето съставът на възпитаниците на института придобива видимо международен облик, в голяма степен и вследствие на засилен интерес към православието, а обучението преминава на френски език.
Преподавателският екип също се разнообразява и попълва с млади възпитаници на „Св. Сергий”, които поемат пътя на своите учители. Сред тях са свещ. Алексий Князев, Йоан Мейендорф, Александър Шмеман, Николай Осоргин, Борис Бобрински (по-късно дългогодишен декан на института). Сред най-бележитите богословски творци от това поколение на парижката школа е Павел Евдокимов (1900-1970), оставил изобилен труд върху многоообразие от богословски теми, ценен както с универсализма в мисълта и със синтеза на неопатристичната традиция и религиозната философия, така и с темата за духовния път на миряните, разгърната с разсъждения за брака, мястото на жената, човешкото обновление и спасение.[9] В областта на превода се откроява Константин Андроников,[10] издал на френски език основните трудове на учителя си о. Сергей Булгаков, Павел Флоренски и Николай Бердяев.
За изминалото време православието е пуснало дискретно корените си във Франция и е увлякло силни личности, които го избират за свой духовен път. Постепенно преподавателският състав се подновява с ресурси от френския интелектуален потенциал, което дава нов тласък на православното свидетелство и диалог със западното общество. Оливие Клеман (1921-2009) е първият представител на тази нова френска православна идентичност и несъмнено една от най-блестящите фигури на съвременното православното богословие на Запад. Богатата му ерудиция на историк и изумително сложният духовен път (от атеизма през източните религии до православието, открито благодарение на Владимир Лоски) му носят дара на всеразбиращия и миротворящ диалог, което го прави събеседник на големите църковни водачи на съвремието му (вселенските патриарси Атинагор и Вартоломей I, папа Йоан Павел II), и прозорливостта да разпознава, разнищва и намира духовен прочит на проблемите на модерността, винаги в светлината на светоотеческата традиция и вярата във Възкресението. В десетките си книги и многобройни публицистични материали Клеман подчинява изяществото на френския език в служба на православната мисъл (дългогодишен председател на асоциацията на вярващите писатели франкофони). Като преподавател в „Св. Сергий” той е неизменно ангажиран в православния и икуменическия диалог.[12]
И православното монашество на Франция е почерпило от извора на парижката школа. В продължителен период студентите изучават класическа патристика от архимандрит Пласид (Плакида) Дезей. Бивш монах от цистерцианския орден, той попада в средите на „Св. Сергий” в търсене на автентичните корени на християнството и монашеството и приема православието заедно с монасите от основания от него манастир в Обазин. Основател е на няколко френски православни манастира, подчинени на светогорския Симонопетра.[13]
Волята за икуменически контакти се изразява още в първите години след създаването на института, който участва в международни конференции и срещи с ангажираността за представяне на Православната църква поначало. Участието на о. Сергей Булгаков в икуменически срещи в САЩ и Канада (1934 г.) събужда интереса на християнските общности към православието. Делегати на института участват също в големите икуменически конференции в Лозана (1927 г.), Оксфорд (1932 г.) и Единбург (1937 г.). През 1927 г. преподаватели участват в учредяването на братството „Св. Албан и св. Сергий”, което обединява православни и англикани (техните контакти по-късно се задълбочават благодарение и на дейността на проф. Николай Лоски – компетентен познавач на англиканството).
И през втората половина на 20 век, с разрастването на икуменическия диалог, организиран от международни структури и с активното участие на автокефалните църкви, представени във Франция, „Св. Сергий” намира собствения си глас в него като богословско учебно заведение. В рамките на Молитвената седмица за християнско единство, лансирана по идея на абат Кутюрие,[14] която се организира ежегодно през януари, институтът провежда голям икуменически ден на 12 януари, когато православните от руска традиция честват празника на светите Трима светители, илюстриращи най-добре източното богословие. Този ден е бил и традиционният празник на руските духовни академии и семинарии преди 1917 г. На него са били канени основните фигури в Париж, свързани с икуменическото движение.
Икуменическите начинания на академично равнище са трайни и плодотворни. От 1953 г. се поставя началото на Седмицата на литургическите изследвания, в която участват специалисти по литургика от различните християнски вероизповедания. От 60-те години тя се разраства в крупно събитие, посветено всяка година на изследвания на определена тема, свързана с литургиката.
След Втория ватикански събор, на който институтът изпраща свои наблюдатели, преподаватели от „Св. Сергий” са канени да участват в преподаването във Висшия институт за икуменически изследвания към Католическия институт на Париж.
Богословски дом, отворен за всички
Признанието и известността, които е завоювал институтът „Св. Сергий Радонежки” във Франция и по света, са красноречиво потвърждение за успялата мисия и намерения верен път за православното богословие. „Зеленият хълм”, както често го наричат, убедително отстоява репутацията на международен център за богословски науки, „лаборатория” за нови теологически търсения, на живо средище за подготовка на духовници, а и на винаги отворен дом за православните или просто желаещите да надникнат в православната традиция. Образователната му мисия е предвидила място за всеки – академично или въвеждащо, респектиращо и достъпно, а православното свидетелство е в духа на осъзнатото положение на християните в секуларизираното общество – спокойно и ненатрапчиво, „далеч от страха и осъждането, с осъзната, по-лична, дискретно излъчвана вяра, за общо обогатяване”.[15] Дългият опит на предците е донесъл спокойната увереност в по-нататъшното оцеляване – и днес институтът преживява с оскъдни средства, набавяни предимно от дарения.[16] Статутът му е на частно висше учебно заведение под егидата на Академията на Париж и духовното ръководство на Архиепископията на руските православни църкви в Западна Европа към Вселенската патриаршия.[17] Обучението е платено, с възможности за стипендии. Малкото общежитие с уютна трапезария има двайсетина обитатели. Единствено православно училище на университетско равнище във франкофонския свят, осигуряващо пълен богословски цикъл, институтът предлага програми по трите степени в съответствие с европейските норми за висше образование – бакалавър, магистър и доктор. Съставът на студентите остава международен независимо от днешния избор на богословски школи в Европа. За това допринасят и научното сътрудничество и конвенциите, сключени с редица висши богословски факултети (в Русия, Румъния, Полша, Сърбия, Великобритания и др.).
Настоящата академична година е събрала около 75 редовни студенти в трите степени и над 300 задочници от различни страни и хоризонти – Грузия, Беларус, България, Румъния, Етиопия, Египет, Ливан, Белгия, САЩ, със значително ядро от французи, приели православието. Процесът на обучението обогатява колкото с потока от академична информация, толкова и със самото непринудено и приятелско общуване с колоритен кръг от богослови с богат духовен и житейски опит. Някои преподаватели се ползват с популярност във френското медийно пространство – Жан-Франсоа Колосимо, философ и специалист по история на религиите, кавалер на Почетния легион на Франция, е активен публицист и издател, сценарист на документални филми и хроникьор в радио „Франс Кюлтюр”;[18] проф. Николай Озолин, ръководещ катедрата по църковни изкуства и богословие на иконата, е известен като артистичен продуцент на рубриката „Православие” в предаването „Пътищата на вярата” по националния канал „Франс 2”; протойерей Живко Панев, специалист по канонично право, е създател и публицистичен директор на мултимедийната православна платформа „Ортодокси”.[19] Извън редовните лекции кръгозорът на студентите е разширяван с честите им срещи с лектори – гости на института, бележити фигури за православното богословие като Диоклетийски митрополит Калистос Уеър или известни френски интелектуалци като философа Бертран Вержели. Литургичният живот е пълнокръвна част от обучението – студентите участват във всекидневните църковни служби на френски език.
Задочната форма на обучение, въведена през 80-те г. на 20 в., е все по-търсена и благоприятна и за далечните кандидати, и за амбициите на института да поддържа и разраства международните си измерения. Задочният отдел има свои подотдели в Белгия, Холандия, Испания, Румъния, Ливан. Виртуалната комуникация е все повече в помощ на задочниците, а академичното ръководство не крие амбициите да използва новите комуникационни технологии, за да „намали разстоянията” и оживи подготовката с учебен материал и конференции по интернет. Доброволният труд в тази насока не е малък.
Всяка година някои от възпитаниците неизменно поемат по пътя на монашеството или свещенството, други се отдават на по-нататъшна богословска кариера и отменят предишното преподавателско поколение. От създаването на института досега в него са получили образованието си един патриарх,[20] десетки епископи, стотици свещеници. Подготовката на свещеници, църковнослужители, диригенти и учители по катехизис за разрастналата се православна общност във Франция продължава да бъде една от големите мисии на „Св. Сергий”. За изпълнението й са намерени най-подходящите форми, отговорящи на динамиката на съвременното общество и на нелекото духовно служение във Франция, което често е почти или напълно доброволен дар за Църквата, съчетан с друга професия. Освен класическия академичен цикъл е създадена и по-свободна форма на дистанцирано обучение, насочена към широк кръг кандидати с желание да обогатят християнската и църковната си култура,[21] вписвайки обучението в собствен ритъм. Периодично се провежда и едногодишен встъпителен пастирски курс. Изключителен успех имат сравнително новите ателиета по църковни изкуства. Иконописната школа, създадена през 2005 г., приема ентусиазирани ученици далеч извън студентския кръг, докосването до тайнствата на православната икона вълнува и неправославните среди. Курсът по литургична музика, действащ от 2008 г., бързо спечели голяма популярност с безценната помощ за певците и диригентите на френскоезичните енории, които се подготвят при реномирани църковни музиканти като Мишел Фортунато и Александър Кедров. Впрочем и хорът на „Св. Сергий”, получил признание във Франция и извън пределите й, е прекрасно свидетелство за богатството на автентичната църковна музика.
„Най-важното, което научихме…, е да живеем богословието. Не просто да повтаряме и пренасяме изреченото от светите отци в тяхното време. Традицията, с главно Т, това е непрестанното внушение на Светия Дух. А то е винаги ново. Затова трябва да бъдем постоянно с внимателен ум към новото, което Светият Дух ни нашепва. Да пазим Традицията означава и да я очистваме от наносите, които се утаяват в нея през времето, натрупват се като лоши навици, които спазваме механично, понякога без дори да помним откъде са дошли”.[22] Потвърждение на тези думи на о. Николай Лоски е целият научен и духовен живот на православния институт, все така здраво стъпил на светоотеческата традиция и верен на богословската свобода, в постоянно търсене на компетентни духовни отговори на предизвикателствата на съвремието. Пример за това може да бъде курсът на сравнително новата катедра по биоетика, оглавявана от прот. Джон Брек, както и периодично организираните колоквиуми по темата, които обединяват представителите на религията, философията, обществото и политиката в дискусиите около сложните и спорни биоетични въпроси – от статута на ембриона през пола и сексуалността до доброволно сложения край на човешкия живот.[23] И съвременните тревоги за екологията и спасяването на планетата са неизменно актуални и осмисляни в светлината на библейското разбиране за човека като господар на Божието творение.[24]
Непрекъсваната нишка на традицията се изразява и в почитта към делото на предците – винаги жива тема в наситения календар на дебати и конфененции в „Св. Сергий”. Всяка година колоквиуми с международно участие припомнят приноса на големите фигури, изградили или допринесли за развитието на парижката богословска школа. Достатъчно е да споменем последните форуми през настоящата академична година: „Павел Евдокимов – свидетел за красотата на Бога”, „Отец Киприан (Керн) и неговото богословско наследство”, колоквиума „Отец Георги Флоровски и възраждането на православното богословие през 20 век” през 2009 г. или международния колоквиум „Наследството на отец Александър Шмеман” (2008 г.), събрал около 170 религиозни изследователи от различни страни или просто почитатели, заживели с неговите идеи за литургията като център на християнския живот. Новите изследвания и погледи върху творчеството на богословите от миналото са и почит, и израз на воля за постоянното им актуализиране, преосмисляне в светлината на съвремието.
И самата атмосфера на институтския комплекс всъщност свидетелства за осъществяването на богословието в живота – с мирно и вглъбено съществуване, скромност и простота, солидарност и гостоприемство. Туристи, приятели и почитатели на „Св. Сергий” могат да почувстват това на традиционния Ден на открити врати, когато „Зеленият хълм” очаква посетители. Разходката разкрива минало и настояще в мистичната красота на църквата, изписана от Стелецки, в централната аудитория, където неизменно виси портретът на основателя на имението, пастор фон Боделшвинг, в библиотеката, събрала през годините над 30 000 ценни издания на различни езици, отрупаната малка книжарница, богатата информационна банка за православието, поддържаната с екологично усърдие градинка. Парижкият православен дом наистина е отворен за всички.
[1] Jean-Claude Noyé, L'Institut St. Serge. Un "ailleurs" en plein Paris: Prier, n 314, Septembre 2009.
[2] Knjazeff, A. Au Service du Dieu et de l’Eglise. Nouvelles de Saint-Serge, n10 1984.
[4] Историята на закупуването на Сергиевското подворие е подробно описана в мемоарите на Михаил Осоргин Спомен за придобиване на Сергиевското подворие (Souvenir de l’acquisition de Serghievskoïe Podvorie) http://paroissestserge.free.fr/pagesTexte/histoireEglise.htm.
[5] Prot. Alexis Knjazeff. Au service du Dieu et de l’Eglise. Nouvelles de Saint-Serge n 10 p. 3-9.
[6] Духовно обвързано с московската Троице-Сергиева лавра.
[7] Биография на о. Сергей Булгаков. http://www.religion-orthodoxe.com/article-cheminement-du-pere-serge-boulgakov-53237557.html.
[8] Резюме на международния колоквиум „Отец Георги Флоровски и обновлението на православното богословие през 20 в.”, Париж, ноември 2009: http://www.saint-serge.net/article.php3?id_article=412.
[9] Представяне от Мишел Ставру на международния колоквиум „Павел Евдокимов – свидетел за красотата на Бога”. http://www.dailymotion.com/video/xfuxfm_news.
[10] Дипломат и преводач на френския президент Шарл дьо Гол.
[11] Биография на прот. Александър Шмеман. http://www.pagesorthodoxes.net/theologiens/schmemann/schmemann-general.htm.
[12] http://www.orthodoxpress.com/index.php?group=display&action=info&page=342
[14] Абат Мари-Ален Кутюрие (1881-1959) – френски доминиканец, пионер на движението за християнското единство, въздигнат в чин архимандрит от Антиохийската патриаршия. http://www.unitechretienne.org/index.php?Itemid=75&id=52&option=com_content&task=view
[15] Оливие Клеман: „Православието във Франция”. Изявление в ЮНЕСКО по случай Деня на Православието. 2001. http://www.amb-grece.fr/grece/m_olivier_clement.htm.
[16] Грижата за издържането на института е подпомагана от A.M.E.I.T.O. (Асоциация за поддръжка на Православния богословски институт), която събира членове и дългосрочни дарители от православните среди и други християнски вероизповедания.
[17] Политическите обстоятелства принуждават митрополит Евлогий да поиска преминаването под юрискидкцията на Вселенската патриаршия през 1931г. http://exarchat.eu/spip.php?article547.
[18] http://www.bibliomonde.com/auteur/jean-francois-colosimo-1674.html.
[19] http://www.orthodoxie.typepad.com/orthodoxie/. Институтът има и собствена издателска къща: Les Presses Saint-Serge.
[20] Игнатий IV Антиохийски.
[21] Интервю на Кристоф Левалоа с прот. Николай Чернокрак (декан на института от 2007 г.) – http://christophe.levalois.free.fr/fichier/ent_p_Nicolas.pdf.
[22] Непубликувано интервю на Юлия Талева с о. Николай Лоски, февруари 2009 г.
[23] Инициатор на колоквиумите е Православната асоциация за биоетични изследвания.
[24] Богословски колоквиум „Животните в икономията на спасението” Париж, май 2009 г; „Мистерията на Творението” – лекция на Мишел Ставру, преподавател по догматическо богословие в института „Св. Сергий” на 13-ия западноевропейски православен конгрес на тема „Творението в ръцете ни”, Амиен, май 2009 г.
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Георги Каприев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)