Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (25 Votes)

ΓέννησιςiСпоред църковния богослужебен ред (типик), ако Рождество Христово се падне в неделя или в понеделник, тогава в петъка преди Рождество се отслужва по-особено богослужение. След неизменната утринна в този петък (22 или 23 декември, според деня на Рождество Христово) свещеникът излиза в средата на храма и дава начало на часовете с „Благословен е нашият Бог...“.

Часовете са особени богослужебни последования, съставени от псалми, тропари, стихири и други молитви, които в манастирите е положено да се изпълняват всеки ден. В енорийските храмове не се изпълняват, освен в разширения им вид с паримия, апостол, евангелие и няколко стихири (и затова се наричат „царски часове“ в смисъл на големи). Отслужват се преди големите празници Възкресение Христово, Рождество Христово и Богоявление. С допълнителната особеност, че когато вторият и третият от тези празници се случат в дните вторник, сряда, четвъртък, петък, събота, царските часове се изпълняват сутринта на предния ден (съответно понеделник, вторник, сряда, четвъртък, петък). Ако пък Рождество и Богоявление се паднат в неделя или понеделник, тогава (както се каза в самото начало тук) царските часове се изпълняват в петъка на предната седмица (22 или 23 декември, 3 или 4 януари съответно).

През тази година, 2023, Рождество Христово се пада в понеделник и затова на 22 декември сутринта се служи утринна, а след нея първи, трети, шести и девети час в разширения им вид на царски часове. Според традиционния типик след деветия час свещеникът „прави отпуст и службата свършва“ без да се служи литургия. Миналата година обаче по това време публикувахме статия на известни типикари, според които след часовете трябва да се отслужи Златоустова света литургия, за да не остане денят без света евхаристия. Такова изключение се прави само за Велики петък, но не и за тези петъци преди Рождество и Богоявление, още повече че на 22 декември се чества св. великомъченица Анастасия.

Ето и някои от молитвите, които се пеят на царските часове в петък преди Рождество Христово (когато е с царски часове). Те могат да се прочетат като лична молитва от всекиго.

Тропар на часовете (на предпразненството), глас 4:

Приготви се Витлееме, отвори се за всички, Едеме, радвай се, Ефрате, понеже дървото на живота разцъфва в пещерата от Дева, чиято утроба се показа духовен рай, в който е божественото дърво; като ядем от него, ще бъдем живи и няма да умрем като Адам. Христос се роди, за да възстанови падналия преди образ.

Кондак

Девата днес идва в пещерата да роди неизказано предвечното Слово; ликувай, цяла земьо, като чуеш това, прослави заедно с ангелите и пастирите предвечния Бог, Който пожела да се яви като малко дете.

Час 9, слава на стихирите, гл. 6:

Днес се ражда от Дева Този, Който в ръката Си държи цялото творение (3 пъти), в пелени като човек се повива Този, Който е неосезаем по същество, в ясли лежи Бог, Който в началото (със слово) създаде небесата, от гърди се кърми с мляко Този, Който в пустинята прати на хората манна от небето, мъдреците призовава Женихът на Църквата, техните дарове приема Синът на Девата; покланяме се на Твоето Рождество, Христе (3 пъти), покажи ни и Твоето божествено Богоявление.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dqfcf 

Разпространяване на статията: