Мобилно меню

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)
Четвъртата среща на високо ниво на религиозните лидери, открита вчера в Рим и предхождаща срещата на лидерите на „голямата осморка”, нагледно показа, че вярващите могат да внесат своя дял в разрешаването на актуалните въпроси на световния дневен ред, в това число и преодоляването на световната икономическа криза.

За това говори в своето приветствие Московският и на цяла Русия патриарх Кирил: „Подобни срещи ни обединяват в стремежа да направим нашия свят по-справедлив и да заложим в него основата на здравия фундамент на нравствените ценности”. Той също така подчерта непреходното значение на моралните истини, съхранявани от човешката съвест, които – според него – „човечеството е способно да пази и насочва в пътя на доброто”.

Светейшият патриарх подчерта още: „Убеден съм, че общите ни трудове ще принесат благодатни плодове и ще позволят на политическите лидери да стигнат до разбирането, че вярата трябва да остава един от крайъгълните камъни в строежа на хармоничното общество”.

На срещата се събраха представители на християнството, юдаизма, будизма и шинтоизма, както и на други традиционни религии и международни организации от повече от двадесет страни в света. Римската среща на религиозните лидери е продължение на инициатива, чието начало е положено в Москва още през 2006 г. Впоследствие подобни срещи са били провеждани в Кьолн, Германия, и в японския град Сапоро.

Приветствайки участниците във форума, президентът на Република Италия Джорджо Наполитано подчерта особено важната роля, която играят в световната политика моралните и духовните ценности, заедно с ценностите на свободата и на солидарността. На свой ред министърът на външните работи на Италия Франко Фратини подчерта, че секуларната идеология на ХХ век е претърпяла крах, поради което е необходимо обединяването на политика, икономика, култура и религия.

По неговите думи съвременният свят се нуждае от политика, направлявана от идеали, от икономика, регулируема от ясни и справедливи правила, от култура, която да утвърждава националната идентичност и от религия, която да влияе върху приемането на обществено значимите решения.

Папа Бенедикт ХVІ също изказа пожелание, щото „световните политически лидери да обърнат внимание на важното място, заемано от религията в организма на всяко отделно общество”. Той призова ръководителите на страните от „голямата осморка” да направят така, щото всички техни решения и действия „да са насочени към общото благо”.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/339au 

Разпространяване на статията: