Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
1_4.jpgНовината за проблема във Франция между Константинополската и Руската юрисдикция, която "Двери" също публикува, се оказа в центъра на дискусиите днес относно статуса на православната диаспора и начина за нейното обгрижване. Българската делегация е разполагала с текста на новината, разпечатан от нашия сайт, и е запознала с проблема и делегатите на поместните църкви, които не са били в течение на този спор (вижте тук). Днес се е обсъждал въпросът с епископските събрания в отделни страни или група от страни. Предвижда се това да бъдат органи, които да функционират като междуправославни синоди в тези райони.
Днес са били договорени две важни точки:

1. За председателстването на тези епископски събрания, което ще бъде предоставено на архиерей от старшата по диптихите църква с юрисдикция в дадения район (на практика във всички райони на диаспората това ще е архиерей на Цариградската патриаршия, защото те имат навсякъде свой архиерей).

2. За вземането на решения от епископските събрания - да става на принципа на единодушието, а не на мнозинството. В тази връзка Русенският митрополит Неофит сподели, че когато в Св. Синод на БПЦ едно решение се вземало с единодушно съгласие, то е приемливо за всички и е трайно, а когато се взимало с мнозинство, някои недоволни напускали дори заседанието.  

В останалите три дена от работата на съвещанието остават да се обсъдят още два важни текста за устройството на православната диаспора по света. Постигнатото днес разбирателство дава надежда за успешно завършване на работата, с която са натоварени от своите синоди делегатите на поместните автокефални църкви.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3393q 

Разпространяване на статията: