Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (24 Votes)
0_5.jpgНа 24 май, Неделя на слепия и Ден на славянската писменост и култура, в град Регенсбург  беше отслужена празнична св. Литургия, последвана от литийно шествие до паметната плоча на св. Методий.

Св. Литургия беше отслужена от енорийския свещеник на Регенсбург и Пасау отец Виктор Цимер и гостуващия отец Николай Андонов, енорийски свещеник в гр. Братислава. Св. Литургия беше огласяна от молитвеното пеене на доц. д-р Божидар Андонов от Богословския факултет на СУ (понастоящем гост-професор в Православния институт при Университета в Мюнхен), заедно с богослова Иво Янев и присъстващия богомолен народ. На богослужението  присъства и генералният консул на Р. България в Мюнхен г-н  Атанас Кръстин.

1_59.jpgСлед благодатното слово на о. Николай, който свърза Неделята на слепия с духовното излекуване и изцеряване на слепите славянски народи,  извършено от св. Братя, и кратките поучителни слова на о. Виктор, беше извършено тържественото литийно шествие. С пеенето на пълния текст на „Върви, народе възродени” българите начело със св. Евангелие, хоругвата с лика на св. Братя и свещениците премина през централните улици на Регенсбург, предизвиквайки учудването на минувачите, които споделиха радостта ни, махайки за поздрав. 

Пред паметната плоча свещениците изпяха кратки молитви и ектении за благоденствието на българския народ. Слово произнесе генералният консул А. Кръстин и доц. Б. Андонов.

Тогава всички присъстващи изпяха многолетствие и първите куплети на „Върви, народе възродени”, с което празникът приключи.

Въпреки прекрасното време молитвеното празненство беше малко помрачено от отъствието на българската диаспора в Регенсбург – на празника на българската писменост и култура дойдоха не повече от 20 човека. Липсваха представителите на българското студентство, което според о. Виктор е поне 200 човека.

Въпреки това радостно беше присъствието на група българи,  работещи на около 40 км. от Регенсбург, пристигнали по собствено желание на тържеството, както и молитвеното участие на двамата български богослови, участващи в езиков курс по немски в Института за източните църкви – Стефка Кънчева (ПБФ на ВТУ) и Иво Янев (БФ на СУ).

3_2.jpg



















4_2.jpg



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ah4h 

Разпространяване на статията: