Мобилно меню

3.5714285714286 1 1 1 1 1 Rating 3.57 (14 Votes)
Кръгла маса, организирана от българските европейски депутати Маруся Любчева и Евгени Кирилов от Групата на Партията на европейските социалисти (ПЕС), разисква в Европейския парламент темата "Православната църква в контекста на европейското културно и религиозно многообразие". Това бе първият случай в Европейския парламент да се поставят на обсъждане проблеми на православието. В проявата участваха гръцкият европейски депутат Панайотис Деметриу от Групата на Европейската народна партия /умерена десница/, румънският Виктор Бостинару от ПЕС, техни български колеги от Групата на либералите и демократите (АЛДЕ) и от Групата на независимите. Сред участниците бяха също Борислав Цеков, автор на Закона за вероизповеданията у нас, журналистката Велислава Дърева и теологът Георги Тодоров, автори на сборника "Грешка в присъдата", в който се критикува неотдавнашно решение на Европейския съд по правата на човека в Страсбург по спора между Българската православна църква и т.нар. "Алтернативен синод".

Тази присъда, според която в България е нарушена свободата на вероизповедание, а държавата се е намесила непропорционално в църковните дела, бе определена от участниците, българи и чужденци, като атака не само срещу българското православие, а срещу православието въобще. Всичко това става в момент, когато ролята на православието в Европа се засилва, след като в Европейския съюз има вече няколко преимуществено православни страни - Гърция, България, Румъния и Кипър, когато се очаква засилване на тази роля с възможното приемане на православни държави от Западните Балкани в съюза, бе отбелязано на кръглата маса.
Участници заявиха, че присъдата на Европейския съд по правата на човека в Страсбург ще бъде обжалвана, тъй като е насочена срещу единството на Българската православна църква и може да послужи като прецедент за посегателства срещу единството на православието и в други страни. Европейският съд по правата на човека е институция към Съвета на Европа, а не към Европейския съюз. Независимо от това на кръглата маса бе направено предложението в следващия Европейски парламент (изборите за нов състав са в началото на юни) да бъде създаден клуб на приятелите на православието, който не е политически оцветен и в който членуват депутати от различните политически групи в Европейския парламент.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33x8k 

Разпространяване на статията: