Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (11 Votes)
1.jpgМитрополитът на Месогия Николай, временно изпълняващ длъжността митрополит на Атика, подаде оставка от заеманата от него длъжност в знак на протест срещу решението на постоянния Св. Синод на Гръцката църква преди три дни. Тогава със 7 гласа "за" и 5 "против" митрополитите счетоха, че не разполагат с достатъчно доказателства, за да изправят пред църковен съд осъдения на 6 години затвор бивш митрополит на Атика Пантелеймон. Митрополитите се произнесоха само по случая с присвоените 120 хиляди евро от женския манастир "Св. Ефрем", точно заради който бившият митрополит Пантелеймон в момента излежава наказанието си. С това неговото дело "мина в архива", според информацията на официалното съобщение. Атинският архиепископ Йероним, който по устав не може да участва в обсъжданията на постоянния Св. Синод за църковните съдебни дела, изрази разочарованието си от това решение. Според него, по-добре би било б. митр. Пантелеймон да се изправи пред църковен съд, за да се види дали е виновен или невинен и защото това е случаят, който най-много вреди на мисията на Църквата в обществото. Решението на Синода се разминава с обществените очаквания и не е полезно за Църквата. Атинският архиепископ заяви също, че ще свика комисия от специалисти, които да се занимаят отново с материалите по делото, но обществените наблюдатели оценяват това като опит да се компенсира негативният обществен отзвук.

Само ден след произнасянето на решението на Св. Синод митрополитът на Месогия Николай, който се намира на посещение в Москва, изпрати оттам своята оставка като временно изпълняващ длъжността митрополит на Атика. В мотивите си той казва, че, докато е бил в Москва, е разбрал за решението на архиерейския синодален съд, който в качеството си на съдебен съвет, въпреки сериозните доказателства на вносителя, митрополита на Каристия Серафим, срещу митрополита на Атика Пантелеймон, е счел, че случаят на последния ще мине в архива. "Тъй като според това решение на Св. Синод митрополитът на Атика е неправомерно отстранен от поста си, който бях определен да заема с решение от 9 февруари 2005 г. и, следователно, причините да изпълнявам тази длъжност вече не съществуват. (...) Не искам митрополитът на Атика да бъде огорчен, че заемам мястото му, от което той несправедливо е отстранен, и нека отсега нататък законно и в правото си да се нарича митрополит на Атика".

Митрополитът на Месогия Николай казва също, че взема решението си, подтикнат от факта, че това "решение разгневи църковния народ - и не само него, което личи от множеството горещи публикации и телефонните обаждания, които получих и с които хората настояваха да предприема действия, за да предотвратя горното решение като противоречащо на здравата логика и на общественото мнение за съдебната отговорност на Св. Синод. В крайна сметка не получихме отговор на въпрос, как беше пренебрегнат доказателственият материал на следствието".

"Подавам си оставката и защото не мога да понеса вика на възмущение на нашия постоянно скандализиран народ и защото не мога да изразя по друг начин категоричното си несъгласие към тези решения."

Припомняме, че б. митрополит на Атика Пантелеймон беше арестуван през 2008 г. след няколкогодишно дело по обвинение за присвояване на крупна сума от манастира "Св. Ефрем" и отведен в затвора Коридалу за излежаване на ефективна присъда - 6 години лишаване от свобода. Така митрополит Пантелеймон може да стане първият митрополит в Православната църква, който ще управлява епархията си от затвора, пише с горчива ирония гръцкият вестник "Катимерини". Какво ще прави Църквата с митрополията на Атика, си е нейн проблем, твърди авторът на статията, но какво ще прави държавата с гражданина Пантелеймон Безенидис е проблем на гръцкото правосъдие, което не съди хората според одеждите им.

Междувременно Атинският архиепископ Йероним заяви, че не приема оставката на митрополит Николай и ще свика извънредно заседания на Архирейския събор на Гръцката православна църква, състоящ се от всички над 80 гръцки митрополити.





Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33acp 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.