Корченски митрополит Йоан (Пелюши) беше избран за нов архиепископ на Тирана, Драч и цяла Албания от Св. Синод на Православната автокефална църква на Албания на мястото на покойния архиепископ Анастасий (Янулатос). Той беше местоблюстител на катедрата след смъртта на нейния предстоятел.
„Със смирение, в подчинение на Божията воля, приемам това високо служение и обещавам да изпълнявам предано своя дълг. Ще уважавам Свещеното Предание и ще се боря с всички сили да защитавам правата на Църквата, осъзнавайки тежестта на тази отговорност. Моля се на Христос – основателя на Църквата, да ми даде просветление, сила и мъдрост за изпълнение на тази мисия. Подписвам това обещание със собствената си ръка. Моля се Бог винаги да пази нашата Църква“, каза новият Албански архиепископ след избора си.
Шестдесет и девет годишният нов предстоятел на Албанската църква е етнически албанец и е първият албански епископ, ръкоположен от архиеп. Анастасий след възстановяването на Св. Синод на Албанската църква. Тази църква в продължение на двадесет и пет години беше „закрита“, както и другите вероизповедания в страната от комунистиеската власт в Албания, обявена през 1967 г. за „първата атеистическа страна в света“.
Негово Блаженство архиеп. Йоан е роден на 1 януари 1956 г. в Албания, в семейството на бекташи (мюсюлманска секта, част от групата на алевитите) и е наречен Фатмир. Въпреки жестокото преследване на всякаква религиозност в комунистическа Албания по онова време (през 1944 г. баща му е хвърлен в затвора като „враг на държавата“) той живо се интересува от религията. През 1975 г., когато е в последния клас на гимназията, започва живо да изучава православната вяра, доколкото е било възможно в онези години на суров държавен атеизъм. На 24 юни 1979 г. той тайно е кръстен от свещ. Козма (по-късно епископ на Аполония) в чест на св. Йоан Кръстител. В онези години срещите на малката православна общност се провеждат по домовете в Корча, а св. Литургия и причастяването със св. Дарове са много редки. Йоан работи в психиатрична клиника в Тирана и се специализира в грижи за пациентите. На няколко пъти е имало опасност да бъде арестуван заради тайната си принадлежност към забранената православна общност.
С падането на комунистическия режим в Албания през 1990 г. той заминава за Италия и оттам за САЩ, където постъпва в Гръцкия православен богословски институт „Свети Кръст“ в Бруклайн, Бостън (щат Масачузетс, САЩ), със стипендия от албанската общност в САЩ. „По време на следването си научих за пристигането на митр. Анастасий (Янулатос) в Албания и по негова покана се върнах през 1992 г.; бях впечатлен от решимостта му да служи за възстановяването на Албанската православна църква“ – разказва по-късно Йоан.
След като завършва богословския институт през 1993 г., въпреки предложенията да остане свещеник в САЩ, той се завръща в Албания. През 1994 г. приема монашество и е ръкоположен за йеродякон и йеромонах от архиеп. Анастасий. През следващата година отново заминава за САЩ, за да продължи обучението си със следдипломна специализация по богословие, а през 1996 г. се завръща окончателно в Албания. Назначен е за помощник-ректор на Духовната семинария „Възкресение Христово“ в Дуръс (Драч) и на 19 ноември 1996 г. получава отличието архимандрит.
По това време Албанската църква няма своя йерархия, а само архиепископ в лицето на митр. Анастасий (Янулатос) от Гръцката православна църква, избран от Синода на Вселенската патриаршия за глава на възстановената Албанска православна църква. На 18 юли 1998 г. е интронизиран вторият архиерей – митрополитът на Берат Игнатий (от албански произход, но роден, израсъл и служил десетилетия наред като клирик на епархията на Тива и Левадя в Гърция); ръкоположен през 1996 г. в Истанбул, той две години не е допускан от албанските власти да заеме поста си.
На тази интронизация присъстват двама митрополити от Вселенска патриаршия и така тези четирима архиереи (двама от Албания и двамата гости) провеждат първото заседание на учредения по този начин Албански синод. Тъкмо този синод още на 18 юли избира архим. Йоан (Пелюши) за трети епископ на църквата и митрополит на Корча, а на 20 юли 1998 г. ръкополага архим. Йоан в епископски сан и той поема епархията.
През изминалите близо двадесет и седем години митр. Йоан беше само грижовен и обичан архиерей на Корченската епархия, от която много младежи от български произход дойдоха и завършиха Духовна семинария у нас. Същевременно той представляваше Албанската архиепископия на много всеправославни и други международни срещи, като беше след архиеп. Анастасий вторият по активност архиерей на своята църква.
Освен родния си албански език архиеп. Йоан владее свободно английски и гръцки език.
Интронизацията на новия Албански архиепископ ще се състои на 29 март.













