Мобилно меню

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

https://dveri.bg/images3Молдовският олигарх Илан Шор, който миналата година организира в навечерието на президентските избори и референдума в Молдова заминаването на няколкостотин молдовски свещеници в Москва, за да повлияе чрез тях на местния вот, е готов да направи същото тази година, само че в Сърбия, пише молдовската медия Deschide.md.

Според източника на медията тазгодишните предизборни поклонения, както и тези през 2024 г., се организират чрез неправителствената организация „Евразия“, основана от бившата счетоводителка на избягалия в Русия олигарх Илан Шор Нели Парутенко.

Свещениците ще заминат за Сърбия през февруари-март, като пътуванията са организирани в контекста на тазгодишните парламентарни избори в Република Молдова. „Специално внимание се обръща на духовници, които са пътували до Русия миналата година, а тези, които са отказали, са заплашвани да не разкриват информация за тези планове“, отбелязва същият източник на медията.

Прес-секретарят на Молдовската митрополия, епископът на Сорока и Дрокия, Йоан (Мошнегуцу), каза, че не знае нищо за тези поклонения и че митрополията не участва в организацията.

Този път клириците ще бъдат придружавани от „доверени доброволци“, на чиито имена са открити банкови сметки в Руската федерация за последващо превеждане на пари на свещениците. Тази мярка се налага, защото миналата година най-малко двадесет свещеници от Молдовската митрополия към МП са били разследвани заради твърдения, че са получили пари от РФ и че са ходили в Приднестровието да теглят от сметките си, открити в руската търговска банка „Промсвязбанк“, която е под международни санкции.

Според Молдовската служба за сигурност около петстотин свещеници са били в Москва през изминалата година – под предлог за участие в проекти на организацията „Евразия“. Тогава всички разходи за път и престой в Москва на свещеници и членове на семействата им бяха платени от един център, а там те получиха подаръци за храмовете си и банкови карти. От тях се очакваше да агитират за кандидата на Илан Шор и други проруски политици и да включват в проповедите си антиевропейски идеи.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcuqy 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.