Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (95 Votes)

family law solicitors 7275099 1280 1В Гърция се обсъждат законопроекти за промени в брачното право. Те са свързани с институционализирането на брака между хомосексуални партньори, както и с промени в закона за осиновяването на деца и сурогатното майчинство. Скоро в гръцкия парламент ще бъде разгледано едно от предложениията, според което и хомосексуални двойки могат да ползват сурогатни майки, за да имат деца.

Премиерът Кирякос Мицотакис обяви, че правителството е решено да легализира еднополовите съюзи като брачни, но е против промяна в законодателството относно децата. Според плановете на правителството „браковете на еднополовите двойки ще бъдат институционализирани“, но правителството ще продължи да отказва на еднополовите двойки и на самотните мъже правото на сурогатно родителство. Освен това няма да се даде право на еднополови двойки да осиновяват деца. Той допълни, че в Гърция от 1946 г. право да осиновяват деца имат хетеросексуални семейства, както и самотна жена и самотен мъж.

К. Мицотакис заяви, че уважава много мнението на Църквата и знае, че тя защитава любовта, но държавата не създава законите съвместно с Църквата, както е било в миналото. Според него тези двойки съществуват, някои от тях имат и деца, но те нямат законов статут. Държавата трябва да регулира тези отношения, които вече са факт в гръцкото общество.

Митрополитът на Лариса и Търново Йероним отбеляза, че плановете за промени в закона за сурогатното майчинство са необосновани, няма яснота дали са необходими, какви ще са последиците от тях и т. н. „На сегашния етап, – заяви той, – сурогатна майка може да е само жена, която е роднина на жената с репродуктивни проблеми. То може да се осъществява само на доброволна основа, т. е. сурогатната майка не получава пари за това. И се разрешава само ако има медицински и биологични причини, които не позволяват на майката да износи детето. Изглежда, че в бъдеще това ще бъде заобиколено и ще имаме платена бременност. Така се създава предпоставка за комерсиализация, която е неприемлива за Църквата в Гърция“. Според митрополита правителството използва „трик“: привидно приема „по-малкото зло“, т. е. легализира еднополовите бракове, но без право да имат деца. Това обаче, според йерарха, отваря вратичка за бъдещи оспорвания и съдебни процеси, след които законодателната рамка ще се промени и еднополовите „семейства“ ще могат да имат и деца – осиновени или от сурогатна майка.

Подобно мнение изказа тези дни и митрополитът на Димитриада Игнатий, който заяви, че „обясненията“ на Мицотакис за законопроекта за сурогатното майчинство не удовлетворяват Църквата.

Още в края на миналата година Св. Синод на Гръцката църква излезе с остро изявление, изразявайки несъгласие с легализацията на хомосексуалните връзки като брачни, но най-вече с промените, засягащи децата. Синодът заявява, че гражданският съюз между хомосексуални не е в компетенциите на Църквата, но тя няма да го признае за брак, защото бракът е църковно тайнство. Църквата обаче ще се противопоставя по всички законни начини на възможността тези двойки да осиновяват деца или да се възползват от сурогатни майки, за да защити правата на децата.

Гърция е една от малкото страни в Европейския съюз, където сурогатното майчинство е разрешено. Към настоящия момент сурогатни майки могат да станат само жени, които са роднини на бездетната двойка, и това няма комерсиален характер, а „алтруистичен“. Законът за това е приет в Гърция през 2002 г., като дава възможност на хетеросексуални двойки, които не могат да имат деца, както и на самотни майки, да ползват сурогатна майка.

Сурогатното майчинство е забранено в България, Германия, Австрия, Франция, Италия, Испания, Португалия, Норвегия, Швеция и Унгария, както и в Швейцария.

Най-либерално е законодателството в Тайланд, Украйна, Русия, Полша, Грузия, Беларус, Мексико и ЮАР, където на сурогатните майки е позволено да предлагат услугите си онлайн, чрез агенции или чрез всякакъв вид реклама, както и да получават заплащане за сурогатството.

Специалистите отбелязват, че комерсиалното сурогатно майчинство се увеличава в световен мащаб, а като страни с най-голямо предлагане се открояват Украйна, Грузия и Мексико. Особено уязвими на експлоатация са бедни жени, за които това се превръща в единствен възможен източник на доходи за отглеждането на техните собствени деца.

Според фирмата за консултантски услуги Global Market Insights глобалната комерсиална индустрия за сурогатство се оценява на стойност $14 милиарда през 2022 г. Очаква се до 2032 г. този брой да скочи до $129 милиарда, тъй като проблемите с репродуктивността като цяло се задълбочават и много по-голям брой еднополови двойки ще търсят начини да имат дете.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ddaxh 

Разпространяване на статията: