Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (8 Votes)

640 nПрез нощта срещу 20 октомври израелски въздушен удар в ивицата Газа е нанесъл сериозни щети на православната църква „Св. Порфирий“ в града, съобщи Йерусалимската патриаршия. Патриаршията осъди действията на израелските военновъздушни сили. В изявлението се казва, че нападенията срещу църкви, приютили „невинни жители, които са загубили домовете си от израелските въздушни удари по жилищни райони“, са „военно престъпление, което не може да бъде пренебрегнато“. От патриаршията съобщават също, че няма да евакуират християнските институции в Йерусалим, включително и болницата на епископалната църква в Йерусалим, въпреки натиска, който им се оказва от властите в Израел, а ще продължат да оказват морална и друга помощ на всички нуждаещи се в съответствие със своя християнски дълг.

По данни на Ройтерс контролираните от ХАМАС медии съобщават за осемнадесет загинали от намерилите убежище в цъковния комплекс. Йерусалимската патриаршия не уточнява броя на жертвите. Според Ал-Джазира са загинали най-малко осем души. Жертвите обаче може да са много повече. Според Aid to the Church in Need (ACN) сред жертвите са няколко млади християни, които са били част от „Проект за създаване на заетост“ за християнски младежи, управляван от Латинската патриаршия на Йерусалим.

Атина реагира остро и осъди обстрела на храма. Медиите в Гърция коментират, че това е голям неуспех на гръцката дипломация, защото само преди дни гръцкото правителство съобщи, че има споразумение с Израел военните действия да не засегнат храма.

От израелската армия за отбрана съобщиха за  AFP, че техните самолети са атакували команден център на ХАМАС, като са причинили „щети на стената на близката църква“. Военните добавят, че са запознати със съобщенията за жертви и че „инцидентът се разследва“.

Още преди седмица, на 12 октомври, се появи новина в социалните мрежи, че „Израел разруши най-старата църква в света“, визирайки историческия храм „Св. Порфирий“, но тогава новината беше опровергана. На сайта на храма продължиха да публикуват информация за планувани всекидневни православни богослужения, като последното обновяване на страницата е от 17 октомври.

Историческата църква „Св. Порфирий“ е посветена на епископа на Газа Порфирий, живял в края на 4 и началото на 5 в. Тя се намира в частта Ал-Зайтун в старата част на Газа. Църковният комплекс е изграден от дебели варовикови стени и е с впечатляващ интериор от древни икони и стенописи. Църквата в чест на местния светец е построена през 407 г., но през 7 в. става джамия. Дейността ѝ като християнски храм е възстановена през 12 в., по време на кръстоносните походи.

Християнската общност в Северна Газа наброява около 800 души, голяма част от които се приютиха в православната църква „Св. Порфирий“ и римокатолическата църква „Светото Семейство“, две от само трите християнски църкви в района. Християните, както и други жители на региона, предпочетоха да се скрият в двете църкви, вместо да се оттеглят в южната част на Газа, заради уверения на израелските сили за отбрана, че ще се грижат за безопасността на църквите.

Неправителствената организация International Christian Concern, която следи за правата на християните в Близкия изток и има свои представители в Газа, е скептична, че такива гаранции могат да бъдат дадени.

Ден преди ракетния удар върху църквата „Св. Порфирий“ Джоузеф Даниел, регионален мениджър на ICC за Близкия изток и Северна Африка, предупреди: „Военните действия ескалират, затова църквите могат да бъдат ударени, както беше ударена и болницата Ал Ахли. Има много голяма вероятност християнските места да бъдат засегнати, докато конфликтът продължава. И независимо къде бъде хвърлена политическата вина, това не помага по никакъв начин на християните, които страдат. Не вярвам, че християните са в безопасност“, заяви той. „Първоначално църквите бяха много по-безопасни от другите сгради, но вече не е така“, каза Дж. Даниел.

От организацията разказаха, че в Газа, дори в по-спокойни времена, християните внимават при избора на жилища, за да избегнат да станат потенциални съседи на ХАМАС. Освен това църквите съхраняват запаси от храна и вода, което позволява на приютените там да оцелеят. Това е и причината през последната седмица стотици хора, включително и мюсюлмани, да потърсят убежище в християнския храм.

 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/d6w8q 

Разпространяване на статията: