Мобилно меню

4.9142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.91 (385 Votes)

1697709329 905Украинският парламент гласува на първо четене законопроект №8371, с който се забранява дейността на религиозните организации, чийто административен център е в „страна-агресор“, т. е. в Руската федерация.

Законопроектът е известен като „закон за забрана на УПЦ“, тъй като визира преди всичко Украинската православна църква с предстоятел Киевски митрополит Онуфрий, макар че тя не се споменава поименно в законодателния текст.

Законът е насочен към „ограничаване на упражняването на свободата на религиозни практики и убеждения, което е необходимо за защита на обществената безопасност“.

Документът предвижда невъзможност за дейност на религиозни организации, които са свързани с центрове на религиозна структура, чийто управленски център се намира в държавата, която извършва въоръжена агресия срещу Украйна.

За него гласуваха 267 депутати, 15 са били против, 2 въздържали се, 17 негласували.

Ако бъде приет на второ четене, законът не поставя автоматично УПЦ извън закона. Той дава право на Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта да извърши проверка за установяване на канонична и организационна зависимост на изповедания на територията на Украйна от центрове на влияние в страната, извършваща въоръжена агресия срещу Украйна.

Ако установи нарушение на този закон, службата може да даде едномесечен срок за отстраняване на нарушенията. Ако религиозните организации не изпълнят предписанията, службата има право да сезира съда с административен иск за прекратяване на дейността на съответните организации.

В Украйна има заведени 68 наказателни дела срещу украински духовници за колаборационизъм и подпомагане на руските войски, от които 14 са митрополити. Издадените присъди са 19. Най-известният случай, който получи гласност в украинската преса, е на свещеник от Свето-Тихвинския храм в Северодонецк, който през април 2022 г. предава на руските военни информация за местните членове на украинската съпротива, които са заловени и измъчвани. Той беше осъден на 12 години затвор, но впоследствие беше разменен срещу 68 украински военнопленници и замина за Русия.

Критиците на законопроекта от УПЦ обаче твърдят, че тези случаи са минимален брой на фона на хилядите украински клирици, които са патриоти и подпомагат съпротивата на своя народ.

Ръководството на УПЦ досега не успя да убеди властите, че УПЦ се е отделила административно от Московска патриаршия (за неизпълнените условия – тук).

Юристите на УПЦ заявиха, че законът противоречи на конституцията на Украйна и ограничава религиозната свобода на членовете на УПЦ. Според тях от това, че има заведени наказателни дела срещу определени клирици на УПЦ, не следва изводът, че „дейността на УПЦ застрашава обществената безопасност“ и следователно трябва да бъде ограничена.

 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/d6wpp 

Разпространяване на статията: