На 12 септември под звъна на камбани Руският патриарх Кирил, в присъствието на членове на правителството на Санкт-Петербург и „участници в специалната военна операция“, пренесе с лития ковчежето с мощите на княз Александър Невски в Благовещенската църква на Александро-Невската лавра, където беше поставена историческата сребърна рака, предадена на РПЦ от държавния Ермитаж. През май 2023 г. Ермитажът и РПЦ подписаха споразумение за прехвърляне на гробницата за временно ползване за 49 години, с възможност за удължаване на този период.
Сребърната гробница остава държавна собственост и част от музейния фонд на страната. Състоянието ѝ ще се следи от служители на Ермитажа: в реално време ще се наблюдават температурните условия и влажността, антикорозионните частици във въздуха и други показатели. В храма „Благовещение“ са инсталирани сензори, които са свързани с компютрите в Ермитажа.
Преместването на реликвария беше извършено в навечерието на празника, отбелязван от РПЦ на 12 септември – денят на пренасяне мощите на св. княз Александър Невски. Дървеният ковчег беше поставен в сребърния, а мощите на светеца, съхранявани в Лаврата, бяха пренесени там с литийно шествие, водено от патр. Кирил.
Това се смята за поредна знакова победа на РПЦ, след като успя да получи със заповед на В. Путин иконата „Света Троица“ на Рубльов. Иконата на Рубльов и историческата масивна рака, съхранявала тялото на руския княз, бяха предадени на РПЦ като благодарност за идеологическата подкрепа за руската война в Украйна, както и като знаци на новата държавна идеология, в която на „сакралната сила“ е отредено водещо място.
След като постави ковчега с мощите на св. княз Александър Невски в сребърна рака, патр. Кирил отслужи молебен в долния храм на Благовещенската църква, на гроба на пълководеца А. В. Суворов, който РПЦ възнамерява да канонизира за светец.
С това той завърши знаковите действия, които имат за цел да засилят в масовото съзнание образа на „святата и богоугодна война“ – водеща тема в държавната пропаганда днес.
В проповедта си Московският патриарх постави нови акценти в историческите събития, които имаха същата цел – да потвърдят, че всички велики руски владетели в миналото са имали същата визия за мястото на Русия на политическата карта, както днес Кремъл. Имали са за цел да воюват с „колективния Запад“, който е най-голямата опасност за руската държава, и са се стремели да оградят „руската самобитност от западно влияние“.
По-конкретно патр. Кирил даде нова оценка на политиката на Петър Велики, който е известен с програмата си да европеизира Руската империя. Според патриарха обаче Петър Велики е имал точно обратната задача – да подготви превантивно Русия за агресията на Запада чрез изграждане на отбранителни съоръжения в Петербург, както и чрез повишаване ролята на Руската църква. Всъщност, църковната политика на Петър Велики има за цел отслабването на Руската църква чрез пълното ѝ подчиняване на светската власт.
Според патр. Кирил „Петър се бори срещу западните политически влияния, целящи да отслабят Русия, да окупират Санкт Петербург в определен момент. Царят е бил наясно с всичко това, затова е укрепил Санкт Петербург. Погледнете построените крепости – те са наистина невероятни инженерни съоръжения, все още стоят като нови. Фортовете затварят входа на Санкт Петербург и създават мощна отбранителна система. Петър не вярвал в добротата на съседите си, затова Санкт Петербург се превърнал едновременно в столица и в крепост. Но за да не може никакви интелектуални, или по-добре да се каже псевдоинтелектуални, псевдокултурни, псевдодуховни влияния да унищожат вътрешната сила на нашия народ, да унищожат неговото самосъзнание, Петър направил новата столица и столица на Руската православна църква“.
В края на словото си Кирил за пореден път през последния месец огласи официално от амвона идеята, че Русия е т. нар. „катехон“ от посланието на св. апостол Павел, или „сдържаща сила“, която възпрепятства идването на антихриста в света (2 Сол. 2:7). Това означава, че идеята, която допреди няколко години се смяташе за маргинална и характерна само за философски кръгове от типа на този на Ал. Дугин, сега става официална част от руската църковна и държавна идеология. Тя импонира на политиката на Кремъл и с това, че дава на Русия картбланш за действие в целия свят, а не само в защита на своите държавни интереси. Ето и думите на патриарха:
„Днес Русия е изправена пред задачата да излезе победител от борбата, която силите на злото разгърнаха срещу нас. И ние не бива да омаловажаваме сложността на момента! Днес се нуждаем от мобилизацията на всички – както на военните, така и на политическите сили; и, разбира се, на първо място трябва да бъде мобилизирана църквата. За да се моли за нашите власти и армия, но и да бъде там, на фронтовата линия, където сега работят и, за съжаление, умират нашите прекрасни полкови свещеници, но не напускат предната фронтова линия.
Все още имаме много да правим, не само в мащаба на страната, но и, не се страхувам да кажа, в световен мащаб, оставайки Сдържащата сила. А Сдържащата сила, Катехонът, е тази, която не позволява на тоталното световно зло да надделее над цялата човешка раса. И нека Господ ни помогне да изпълним по този начин великата историческа духовна мисия на нашата църква, за да може отечеството ни да просперира, народът ни да укрепне духовно, а в света да се възстановят мирът, спокойствието и справедливостта“.
Вижте също статията: Защо Русия не е Катехон и няма изключителна Божествена мисия