Мобилно меню

4.952 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (125 Votes)

hilarion56 2На заседанието на Св. Синод на РПЦ днес, 7 юни 2022 г., Волоколамският митр. Иларион (Алфеев) е бил освободен от всички заемани досега от него длъжности: председател на Отдела за външни църковни връзки на Московска патриаршия, постоянен член на Св. Синод на РПЦ и ректор на Общоцърковната аспирантура и докторантура „Св. Кирил и Методий“ (богословска образователна институция на РПЦ за следдипломна квалификация). Той сега е назначен за Будапещенски митрополит и ще управлява Унгарската епархия на РПЦ.

Досегашният Будапещенски и Унгарски митр. Марк е освободен от длъжността и му е изразена благодарност за трудовете.

Mitropolit Antoni 2Мястото на митр. Иларион като Волоколамски митрополит, председател на Отдела за външни църковни връзки на Московска патриаршия и постоянен член на Св. Синод на РПЦ заема Корсунският митр. Антоний, който временно запазва и длъжността си на управляващ Западноевропейската екзархия и на задграничните учреждения на Московска патриаршия. Той вече няма да отговаря за Корсунската епархия. Временно с това е натоварен Мадридският и Лисабонски архиепископ Нестор.

За ректор на Общоцърковната аспирантура и докторантура е назначен проф. прот. Максим Козлов, който запазва предишните си длъжности и поста председател на Учебния комитет на РПЦ.

Прави впечатление, че митр. Иларион (Алфеев) е освободен без „изразяване на благодарност за положените трудове“, което в бюрократичния език на Московска патриаршия означава, че промяната в длъжността има наказателен характер.

Митр. Иларион (Алфеев) ръководеше Външния отдел на Московска патриаршия в продължение на тринадесет години, като пое тази длъжност през 2009 г., когато стана и викарий на новоизбрания Московски патриарх Кирил. Дотогава той ръководеше Виенско-Австрийската и Унгарската епархии на РПЦ.

Преди няколко дни той посети Унгария, което вероятно е било във връзка с новото му назначение.

Биографична справка:

Новият Волоколамски митрополит Антоний (Севрюк) има впечатляваща биография в кариерното израстване, която започва като личен секретар на Смоленския митрополит, а после Московски патриарх Кирил.

Роден през 1984 г. в гр. Калинин (след 1990 г. отново наричан Твер). Първо, осемнадесетгодишен завършва със златен медал лицей в гр. Твер, после учи в Санктпетербургската духовна семинария, която завършва с отличие. Добрите му познания по английски език дават основание да бъде изпращан на различни междуправославни и междухристиянски семинари и конференции. Заради добри показатели е приет без приемни изпити за студент в Санктпетербургската духовна академия и същевременно назначен за сътрудник на външния отдел на РПЦ-МП, ръководен от сегашния патр. Кирил, тогава Смоленски митрополит. Антон Севрюк е назначен за преподавател в Смоленската духовна семинария. От 5 февруари 2009 г. е личен секретар на патр. Кирил, а на 5 март е постриган в монашество с името Антоний. Скоро след това е ръкоположен за йеродякон, а на следващата, 2010 г. – за йеромонах. Тогава завършва с отличие и СПДА. През март 2011 г. е назначен за клирик на руския храм „Св. Николай“ в Рим, Италия, а на 30 май с. г. минава на служение в новия руски храм „Св. Екатерина“ във „вечния град“ (на мястото на известния у нас архим. Филип (Василцев), който пък идва като представител на МП в София). През 2015 г. е ръкоположен за Богородски епископ и назначен за викарий на патриарха, като същевременно завежда задграничните учрежденияна МП и руските православни енории в Италия. През април 2016 г. е включен в делегацията на РПЦ за Всеправославния събор на о-в Крит, но в началото на юни с. г. РПЦ отказва да участва в този събор. В следващите години е назначаван на нови и нови постове: управляващ Берлинската епархия на РПЦ, сетне на Виенско-Будапещенската епархия. През 2018 г. е повишен в архиепископ с титла Корсунски (за западноевропейските страни), а през 2019 г. вече е „митрополит Корсунски, Западноевропейски и патриаршески екзарх за Западна Европа“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8fd8h 

Разпространяване на статията: