Мобилно меню

3.8235294117647 1 1 1 1 1 Rating 3.82 (17 Votes)

291210Св. Синод на Грузинската църква публикува протокола от своето заседание на 22 декември т.г., председателствано от патриарх Илия II. Ето и текстът на протокола:

"Католикос-патриархът на цяла Грузия поздрави членовете на св. Синод и ги запозна с въпросите, предложени за обсъждане. На заседанието на св. синод са разгледани следните въпроси:

I. По повод документите, приети на остров Крит, докладва Горийският митрополит Андриа Гвазава. Той отбеляза: както е известно, на 17-26 юни на о. Крит се проведе събор, в чията работа участваха представители на десет поместни православни църкви.

Подготовката за подобен събор продължи десетилетия и неговото провеждане е изключително важно явление в живота на Православната църква.

От самото начало подготовката за събора е възглавена от Константинополската патриаршия, а в процеса са включени всички официални Църкви. В предсъборните работни срещи от 1961 г. участваха и делегати на Грузинската патриаршия.

Разбира се, приносът на духовниците от по-старото поколение за подготовката на Събора през тези десетилетия е неоценим.

Както бе отбелязано и по-рано, сериозни пречки на последния етап от подготовката на събора не позволиха на няколко поместни Църкви да вземат участие в работата на Критския събор, поради което ние отново изразяваме своето огорчение, но и днес считаме, че задължителното изучаване и разглеждане на въпросите, поставени от всички Църкви, не бе осъществено.

Във връзка с това св. синод реши:

Доколкото в работата на Критския събор не взеха участие представители на четири поместни православни Църкви, той не може да бъде наричан всеобщ, всеправославен събор.

По време на подготовката и провеждането на Критския събор бе нарушен установения и признат от православните Църкви принцип на консенсуса, предполагат всеобщо съгласие по обсъжданите въпроси и единодушно приемане на решенията.Затова решенията на Критския събор не могат да бъдат задължителни за Грузинската православна църква.

В приетите от Критския събор документи не са отразени по същество основателните забележки, представени от църквите.Затова е необходима тяхната по-нататъшна преработка и поправяне. Не е изключено в някои случаи да се създадат и нови документи.

А за това е необходимо преведените и изпратени от секретариата на Критския събор текстове да станат достъпни за духовенството на Грузинската църква, за богословите и вярващите миряни, и отчитайки техните основателни забележки, тези документи да придобият съответстващ на Православната църква догматичен и каноничен облик.

Състоялото се на 17-26 юни събрание на о. Крит може да се счита за много важен етап за провеждането на Великия и Свят Всеправославен събор, който трябва да способства за приемането на решения на основата на общото православно единно съборно и апостолско учение.В тази връзка св. синод създава богословска комисия с председател митрополита на Гори Андриа Гвазава.

II. Св. Синод обсъди въпроса за съществуващите при храмовете неделни училища и реши:

Възлага на Руставския митрополит Йоан да изработи в учебния център програма за неделните училища по предметите: Закон Божи, история на Грузия, грузинска литература, родна култура, правила на битовото поведение и традиции (етнография). Центърът трябва да оказва съдействие в подбора на литературата и да осъществява мониторинг на работата на тези училища.

III. Св. Синод обсъди ситуацията към днешна дата в грузинските православни епархии. Архиереите изказаха своите съображения за подобряване на ситуацията в областта на просветата и икономическото състояние на епархиите".

Синодът на Грузинската църква е приел и правила, по които православните светини - св. мощи и икони, намиращи се в музеите, да бъдат изнасяни за поклонение в епархиите и връщани безопасно обратно.

За канонизация са предложени и одобрени игумения Нино (Амилахвари 1815-1904), чиято памет ще се празнува на 11 януари, схиигумения Тамара (Марджанишвили 1869-1939), чиято памет ще се празнува на 10 юни, грузинският цар Баграт III, който ще се почита на 20 май, цар Соломон, който ще се чества на 6 май, и католикос-патриарха на Грузия Калистрат, който ще бъде почитан на 3 февруари.

На последното заседание на Грузинския св. синод за тази година е приета и програмата за честванията на 100 годишнината от възстановяването на автокефалията на Грузинската православна църква през 1917 г.; както и 40 години от интронизацията на патриарх Илия II.

В заключение синодът се обръща към онези духовници и богослови, които водят ожесточени и изпълнение с нападки един към друг дебати в социалните мрежи и медиите, като въвеждат по този начин в съблазън гражданите на страната и създават лошо впечатление за Православната църква. "Взаимните квалификации и обвинения между духовни лица в публичното пространство предизвикват в обществото справедлива негативна реакция и огорчение. Историята познава не един пример на остри дебати, протичащи по един или друг църковен въпрос, макар че тези теми не засягали личните отношения, а се ограничавали до догматичните въпроси. Острите спорове по въпросите на вярата са естествено явление, но подобни и други въпроси трябва да получат първо оценка в лоното на Църквата и едва след това да бъдат изнесени за обсъждане пред обществеността, тъй като гражданите са много слабо запознати със съществуващата ситуация и за тях те могат да се превърнат в причина за объркване и съгрешаване".

 

 

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wf4pc 

Разпространяване на статията: