Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

97В своето встъпително слово през първия работен ден на срещата на предстоятелите в Женева Московският и на цяла Русия патриарх Кирил назова основните проблеми, които според него трябва да бъдат решени, за да се проведе Всеправославният събор.

В началото патриарх Кирил отбеляза своето удовлетворение, че "многократно изразяваната от Московска патриаршия и други църкви загриженост от липсата на общоправославно признание на митрополит Ростислав, предстоятел на Православната църква на Чешките земи и Словакия, е била чута" и днес митр. Ростислав присъства на срещата на предстоятелите.

В същото време патриархът заяви, че и досега няма пълно общение между Антиохийската и Йерусалимската патриаршия, чието възстановяване е първостепенна задача предвид събитията в Близкия изток (това е и причината патр. Йоан Антиохийски да не присъства на срещата). 

След тези уводни думи патриарх Кирил постави изключително силен и емоционален акцент върху ситуацията в Украйна - половината от неговото слово беше посветено на украинския църковен разкол, който беше драматично описан с думи като "бандити", "полубандитски групи", "побои", "уреди за изтезания" и др.

Патриархът разказа, че в Украйна към настоящия момент "по насилствен начин са превзети повече от 30 храма, а не по-малко от десет са под заплаха". Според него разколниците и подкрепящите ги националисти представят това като доброволно преминаване на вярващите в т. нар. Киевска патирашия, докато всъщност това са "бандитски действия", които се осъществяват чрез фалшифициране на уставните документи на енориите с помощта на властите, а превземането на храмовете става с помощта на "полубандитски въоръжени формирования". Патриарх Кирил разказа подробно за случай в село Птиче в Ровенска област, където разколниците организират "масов побой над вярващи и духовенството", а една жена е била приета в болница. Той разказа също и за изказване в медиите на неназован разколник, който казал, че Киевският митр. Онуфрий все още принадлежи към каноничната църква, защото "не се е намерило подходящо оръдие за изтезания, т. е. ютия или поялник". Патриарх Кирил заключава, че би било голяма беда и много страшно за Православието, ако "такива бандити получат канонична легитимност и се влеят в нашите среди".

Въз основа на това патриархът заявява, че Московска патриаршия няма да води диалог с (двете) разколнически общности в Украйна, за които има само един път - "на покаянието".

Руският патриарх благодари на поместните църкви, които са изпратили писма в подкрепа на Украинската църква, между които и Българската, и цитира откъси от писмото на Сръбския патриарх Ириней по отношение на разколниците, че "тези хора имат връзка с Православието само по име" и "тяхното презрение към нормите на християнския морал, готовност да ненавиждат, лъжат и проливат кръв е живо свидетелство за това".

Патриарх Кирил е убеден, че всички православни вярващи в Украйна са единни в осъждането си на разкола, а с каноничната Украинската църква воюват националисти и бандити, което се доказва от участието на сто хиляди души в литията в Киев в чест на празника на св. Владимир.

В предварително подготвеното слово на патриарха, публикувано на страницата на Отдела за външно-църковни отношения на Московска патриаршия, се съдържа директна критика към Константинополската патриаршия, която е спестена при устното произнасяне на словото. В непроизнесения, но публикуван текст патриарх Кирил изразява "дълбоката си загриженост във връзка с действията на някои йерарси на Константинополската патриаршия, които при посещенията си в Украйна заявяват своята подкрепа за разколниците уж от името на Константинополския патриарх и по този начин сеят съблазън сред украинските вярващи и духовенство". 

По отношение на подготвителната работа за свикването на Всеправославния събор оценката на Московския патриарх е следната:

"Няма никакви непреодолими препятствия за постигането на съгласие по всички въпроси от общоправославния дневен ред, при условие че еднакво се уважава мнението на всяка поместна църква, дори с най-малкия брой вярващи. Смятам, че документът "Календарният въпрос" трябва да бъде непременно преразгледан в рамките на по-нататъшната подготовка за Светия и велик събор, тъй като централният за документа въпрос за преминаването към нова пасхалия или, както е заявено в него, към по-точно определяне на датата на Пасхата, днес не е актуален за Православната църква и може да посее единствено смут сред православните вярващи, и ще го посее веднага.

Не по-малка загриженост предизвиква състоянието на документа "Препятствията за брак". Как ще възприемат нашите вярващи и външният свят един документ, който съдържа само сухо и при това с грешки изброяване на пречките за сключването на църковен брак? И никак не отразява позицията на Църквата по този истински, наистина актуален проблем, с който съвременният институт на брака се сблъсква в наши дни.

Смятам за изключително важно в рамките на предсъборния процес да бъде развита темата за автокефалията и начина за нейното провъзгласяване и документът да бъде внесен на събора. Това е необходимо най-малкото за това, че текстът по същество отдавна е съгласуван, прието е принципното и единодушно решение, че провъзгласяването на нова автокефална църква трябва да бъде дело с общоправославно значение и трябва да включва постигането на консенсус на поместните църкви във всеки отделен случай.

По темата за "Православната диаспора" нашата Църква вече нееднократно е изразявала безпокойството си, че липсва подготвен проект за съборно определение.

Накрая ни предстои да обсъдим заедно още един въпрос - за мястото на провеждането на събора. Този въпрос вече беше повдигнат в писмо на Светейшия Сръбски патриарх Ириней".

Според патриарх Кирил причината за тези нерешени въпроси и неподготвени документи не е наличието на противоположни мнения, а неефективната методология за подготовка на събора.

Руската църква настоява проектите за съборните постановления да бъдат обсъждани открито, за да се възприемат наистина от Божия народ. Като пример за подобен начин на работа Руският патриарх даде механизма, по който работи т. нар. Междусъборно присъствие в Руската църква, в чиято работа участват архиереи, клирици и миряни. "Благодарение на публикуването на проектите за документи своята позиция може да изрази всеки заинтересуван член на Църквата" и едва след такава продължителна дискусия документите се представят за одобрение на Архирейския събор на РПЦ.

"Смятам, че именно така - открито - трябва занапред да продължи подготовката на събора, ако наистина искаме той да се проведе успешно", е мнението на предстоятеля на Руската църква.

"Нерядко чувам, че публикуването на проектите на съборните документи може да всее смут и разделение в православния народ и да доведе дори до отмяна на Светия велик събор - това са съвършено празни и необосновани опасения. Критичните настроения, които сега се срещат сред църковния народ по отношение на предсъборния процес, в действителност се дължат именно на закрития характер на подготовката на събора.

Не е чудно, че перспективата за провеждане на едно толкова важно събитие като Всеправославния събор предизвиква живия интерес на вярващите, както и това, че създаденият от нас изкуствен дефицит на достоверна информация предизвиква подозрение. Убеден съм, че отдавна назрялата необходимост от публикуване на проектите на съборните документи и възможността за свободна дискусия по тях не само няма да попречи на провеждането на събора, но ще покаже на нас и на целия свят истинския съборен характер на нашата Църква, допринасяйки за укрепването на православното единство".

Снимка: Московска патриаршия. Виждат се патриарх Кирил в средата, отляво Киевският митрополит Онуфрий и отдясно Волоколамският митр. Иларион.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9yhw6 

Разпространяване на статията: