Висшият административен съд на Баден-Вюртемберг счете за невъзможно някой да е член на Католическата църква, без да плаща църковен данък, съобщава Sueddeutsche Zeitung. По този начин съдът се изказа в полза на архиепископията на Фрайбург и призна за незаконно искането на професор Хартмут Цап, който настоявал на правото си да остане католик, но без да плаща църковен данък.
През 2007 г. пенсионираният свещеник по църковно право обяви, че напуска Католическата църква като "публично-правна корпорация" и отказа да плаща църковен данък, който в Германия се събира от държавата и възлиза на 8 до 9 процента от подоходния данък. Едновременно с това Цап заяви, че остава католик и член на католическата църква като "религиозна общност от вярващи". Според него в Германия е налице смесване на Църквата като общност от вярващи и държавата в качеството й на събираща данъците, а решението на Конференцията на католическите епископи в Германия, според което, който не плаща църковен данък, отпада от Църквата, противоречи на гледната точка на Ватикана. Цап се позовава на папа Бенедикт XVI, който говори за доброволно, а не задължително плащане на църковен данък. Бившият професор спечели веднъж делото през 2007 г., но с новото решение искането му е признато за незаконно: "Законът изисква от този, който реши да напусне Църквата, еднозначно заявление, без всякакви условия и уговорки, - счита съдът. - Този, който ограничава напускането си само като на "публично-правна корпорация" с намерението да остане нейн член, не отговаря на изискванията на закона".
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aap3
| Словото стана плът |
|---|
Висшият административен съд на Баден-Вюртемберг счете за невъзможно някой да е член на Католическата църква, без да плаща църковен данък, съобщава Sueddeutsche Zeitung. По този начин съдът се изказа в полза на архиепископията на Фрайбург и призна за незаконно искането на професор Хартмут Цап, който настоявал на правото си да остане католик, но без да плаща църковен данък. 











