Мобилно меню

4.8888888888889 1 1 1 1 1 Rating 4.89 (27 Votes)
P5060111.JPGЗографският манастир „Св. великомъченик Георги” отбеляза с подобаваща тържественост, но преди всичко с молитвена вглъбеност своя годишен празник. От вечерта (18 ч.) на 5 май до сутринта (9 ч.) на 6 май се отслужиха всенощното бдение и св. литургия в централния манастирски храм, посветен на великомъченика. По решение на Св. Синод за отслужване на светата литургия беше изпратен митрополит Амвросий Доростолски.

Обителта събра над триста души за празника, повечето от които дойдоха от България. Но имаше също гърци, сърби, македонци, румънци, руси, грузинци, както и няколко германци-неправославни. Числото не беше рекордно, но пък преобладаващата част бяха истински поклонници, много от които пристъпиха и към св. причастие. Държавната власт отново беше представена от делегация, водена от заместник-министър-председателя и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. В нея влизаха народни представители от различни партии, включително и от ДПС, посланикът ни в Атина и др.

P5060089.JPGПо време на литургията беше предложено на министъра да прочете символа на вярата. Поради сумрака в храма и липсата на добро осветление той направи доста грешки (явно му беше за пръв път четенето на този текст), едната от които после весело се коментираше от монасите: Иисус Христос „беше разпнат от нас при Понтия Пилата”. „Щом ги пращат при нас на празника, трябва да ги изпитват в България по четене на Веруюто” – шегуваха се млади зографци.

Пролича си и за митрополита, че за пръв път е на такова място и не знаеше в определени моменти какво да прави. Зографските братя веднага го сравниха с предшественика му, който на 96-годишна възраст присъства на празника, без да отиде да си отдъхне през дългата нощ и без дори да приседне на архиерейския трон.

След св. литургия и благославянето на коливото, украсено с лика на св. Георги, който по традиция изписа с цветна захар иконописецът монах Козма, духовенството и поклонниците тръгнаха на шествие с иконата на светеца до отсрещния хълм, където също има църквица на св. Георги в така нареченото „училище”. През няколко метра се сменяха двойките носачи на чудотворната икона, за да могат всички да се изредят в носенето на иконата.

За празника в Зограф бяха дошли двадесетина монаси от други манастири, включително и игуменът на Ватопедския манастир архимандрит Ефрем, който пое от нашия игумен архимандрит Амвросий (съвпаднаха имената на игумена и владиката) почетно игуменство по време на бдението. Дори на два пъти му се наложи да замести и архиерея, който след среднощната почивка закъсня да се върне за продължението на службата.

Песнопенията на десния клир бяха изпълнени от гръцки монаси от Ватопед, а на левия – от български богослови начело с учителя в СДСеминария Любомир Игнатов, които по нищо не остъпваха на гърците.

На малката вечерня преди бдението присъства и губернаторът (областният управител) на Св. Гора, който приветства игумена, архиерея и държавните ни мъже. По обяд делегацията е имала отделна среща в него в Карея, където е административният център на монашеската „република”.

P5060101.JPG

P5060095.JPG

P5060118.JPG

P5060096.JPG

Снимки: Двери.бг

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aapx 

Разпространяване на статията: